Recenzja Xiaomi Mi Air Purifier 2 – test oczyszczacza powietrza
Recenzja Xiaomi Mi Air Purifier 2 – test oczyszczacza powietrza

Oczyszczacze powietrza stają się coraz popularniejsze. Jednak niewiele spośród nich łączy najbardziej pożądane cechy, takie jak skuteczność działania, elegancki wygląd, możliwość sterowania z poziomu telefonu oraz niską cenę. Jednym z takich nielicznych produktów jest Xiaomi Mi Air Purifier 2.

Dane techniczne Xiaomi Mi Air Purifier 2:

  • 3-warstwowy cylindryczny filtr (PET, EPA i warstwa z węglem aktywnym),
  • aplikacja na smartfony z Android i iOS – MiHome,
  • pobór mocy: 1,5 – 31W,
  • wymiary: 520 x 240 x 240 mm,
  • waga: 4,8 kg.

Cena w oficjalnej polskiej dystrybucji: 799 złotych.

Wideorecenzja

Wygląd

Xiaomi Mi Air Purifier 2 został w całości wykonany z tworzywa sztucznego. Zdecydowanie trudno uznać to za wadę. Ba! Uważam, że to najlepszy możliwy materiał do tego celu, ponieważ nie tylko można łatwo utrzymać go w czystości, ale również przekłada się na niższą masę całości oraz jego wyższą wytrzymałość.

Niewątpliwym atutem tego produktu pozostaje także to, że prezentuje się po prostu elegancko. Prostota designu to jego największa siła. Dzięki temu można go postawić w dowolnym miejscu domu i nie będzie niszczył wystroju naszego domu czy mieszkania. Szkoda jedynie, że dostępny jest tylko w białej wersji kolorystycznej.

Warto nadmienić, że nie zastosowano tu żadnych wyświetlaczy. Minimalizm przede wszystkim – o stanie urządzenia oraz wybranym trybie pracy informują dwie diody. Sterujemy nim natomiast za pomocą trzech klawiszy. Tak naprawdę nawet bez zaglądania w instrukcję, jesteśmy w stanie zarządzać Xiaomi Mi Air Purifier 2, za co należą się producentowi słowa uznania.

Działanie

Jak jednak oczyszczacz radzi sobie na co dzień? Muszę przyznać, że początkowo podchodziłem do niego bardzo sceptycznie, ale ostatecznie przekonałem się do takich urządzeń. Po kilkunastu dniach spędzonych z oczyszczaczem stwierdzam, że zdecydowanie poprawia jakość powietrza, co z pewnością docenią alergicy, dla których taki sprzęt może być prawdziwym wybawieniem.

Jeżeli mieszkasz w dużym mieście, w którym jest problem ze smogiem, również docenisz Mi Air Purifier 2. Producent deklaruje, że ich produkt poradzi sobie nie tylko z pyłkami i cząsteczkami stałymi (PM2.5 i PM10), ale również włosami czy zwierzęcą sierścią – przejdźmy teraz do serca tego praktycznego urządzenia.

Chodzi tu oczywiście o filtr cząsteczek, na który składają się trzy warstwy: podstawowa, HEPA marki Toray oraz aktywny węglowy. Xiaomi informuje użytkowników, że powinno wymieniać się go co 120-150 dni, chyba że system wcześniej zaleci jego wymianę. Sama wymiana jest banalna i nie powinna zając więcej niż kilkanaście sekund. Nowy kosztuje w Polsce 229 złotych.

Warto wspomnieć o tym, że stan powietrza jest na bieżąco monitorowany. W moim przypadku ciągle dioda była podświetlona na zielono, jednak może również świecić się na pomarańczowo lub czerwono i wówczas włącza automatycznie tryb wysokiej wydajności. Pomijając fakt jego skuteczności, muszę nadmienić o bardzo głośnym działaniu w takim scenariuszu. Na szczęście w trybie nocnym Mi Air pracuje prawie bezgłośnie, więc kiedy postawimy go w pobliżu naszego łózka, nie będzie przeszkadzał nam we śnie. Dodam również, że używanie go przekłada się na zmniejszenie wilgotności powietrza.

Oczyszczacz powietrza Xiaomi podaje jakość powietrza w jednostce AQI – 4,2 AQI oznacza po prostu 1 μg pyłków na metr sześcienny. Błąd pomiarowy zastosowanego czujnika wynosi około 10 AQI. Uważam, że to bardzo dobry wynik. Według danych firmy oraz z doświadczenia mogę powiedzieć, że model ten bezproblemowo poradzi sobie w pomieszczeniach o powierzchni do około 30-35 metrów kwadratowych.

Aplikacja

Program Mi Home możemy pobrać na urządzenia z systemem Android lub iOS. Dzięki niej możemy bezproblemowo sterować naszym oczyszczaczem powietrza z dowolnego miejsca na świecie, a proces parowania urządzeń jest szybki oraz prosty. W dodatku z poziomu aplikacji możemy sprawdzić jakość tego, czym oddychamy w domu, bądź zobaczyć poziom zużycia filtra. Szkoda jedynie, że nie możemy zaprogramować Mi Air w taki sposób, aby w określonych godzinach przełączał się w jeden, konkretny tryb. Da się to jednak naprawić w formie aktualizacji, więc mam nadzieję, że producent o tym pomyśli.

Podsumowanie

Xiaomi Mi Air Purifier 2 to bardzo dobry produkt, który docenią szczególnie mieszkańcy miast walczących ze smogiem oraz alergicy. Skutecznie radzi sobie z oczyszczaniem powietrza. Zważywszy na jego cenę, trudno by było oczekiwać czegokolwiek więcej, szczególnie że całokształt dopełniają ładny wygląd, prosta wymiana filtra oraz dostępność aplikacji na smartfon. Chińczycy po raz kolejny przygotowali świetny produkt w naprawdę rozsądnie ustalonej kwocie.