Co wybrać: Windows czy Linux?
Co wybrać: Windows czy Linux?

Windows czy Linux? Dwa systemy operacyjne, które ze sobą konkurują. Zdecydowanie nie są do siebie podobne i da się wskazać kilka znaczących różnic. Który jednak jest lepszy?

Terminologia Windows vs. Linux

Na wstępie chciałbym jeszcze zaznaczyć, że samo określenie Linux dotyczy tu bezpośrednio systemów korzystających z kernela Linuxa, podczas gdy cała reszta może znacznie się między sobą różnić. Wśród najważniejszych odmian należy wspomnieć o Ubuntu, Debianie, CentOS / Red Hat Enterprise Linux, Fedora, Gentoo czy openSUSE.

windows czy linux

Zalety

Na początek warto zestawić atuty jednego i drugiego rozwiązania. Jeżeli chodzi o Windowsa, warto wskazać łatwość obsługi oraz ogromną liczbę aplikacji stworzonych z myślą o nim  —  to argument przemawiający za wyborem właśnie jego. Jest to również najlepsza opcja dla graczy, choć Steam stara się tworzyć dedykowane rozwiązania również dla Linuxa.

windows czy linux

Mamy również zapewnione aktualizacje, nad którymi pieczę stanowi Microsoft, nie brakuje wsparcia ze strony producentów, a większość błędów i problemów rozwiązała wcześniej społeczność.

Linux broni się jednak możliwościami personalizacji (nieskończonymi), szybkością w działaniu, choć tu wiele zależeć może od wybranej dystrybucji. Jest darmowy oraz stawia na bezpłatne oprogramowanie w modelu open source. W dodatku to naprawdę bezpieczna opcja względem Windowsa.

Wady

Tu Windows traci w bezpośrednim porównaniu, ponieważ jest płatny, ale w zamian otrzymujemy wsparcie. Na tę platformę stworzono więcej szkodliwego oprogramowania, potrafi szybko fragmentować pliki, co kończy się brakiem płynności podczas wykonywania czynności. Dodatkowo nie można manualnie wyłączyć aktualizacji w wersjach 10 Home.

windows czy linux

Linux z kolei wypada gorzej, jeżeli chodzi o zaawansowane aplikacje, m.in. pakiet Adobe. Brakuje także sterowników.

Windows czy Linux? To zależy

Sam mam do czynienia z obydwoma na co dzień. Na starsze sprzęty polecam wybór lekkiej dystrybucji Linuxa, która pozwala tchnąć w nie nowe życie. Świetnie sprawdza się również na serwerach. Jeżeli natomiast macie komputer do pracy czy gier, wówczas wybór Windowsa wydaje się najbardziej logiczny.