Kilka sposobów na wydłużenie czasu pracy baterii
Kilka sposobów na wydłużenie czasu pracy baterii

Najczęściej wymienianą wadą nowoczesnych smartfonów jest niewystarczający czas pracy na jednym ładowaniu.  Jedynie nieliczne modele pozwalają na spokojne używanie ich z dala od ładowarki przez kilka dni. Możemy jednak zadbać o poprawę wyników naszego telefonu. Wystarczy zastosować kilka prostych trików, które pozwolą to osiągnąć.

WYŁĄCZENIE NIEUŻYWANYCH MODUŁÓW ŁĄCZNOŚCI

Wszystkie moduły łączności, jakie znajdziemy w naszym urządzeniu, zużywają sporo energii, a w szczególności GPS. Dane o lokalizacji najczęściej nie są nam zupełnie potrzebne. Jeżeli jednak wymagają ich używane przez nas programy, np. do pokazywania pogody, możemy ewentualnie ustawić tryb lokalizowania na „Oszczędzanie energii”. W innym przypadku najlepiej będzie je wyłączyć.

Kolejnymi zbędnymi „pożeraczami” baterii są NFC, Bluetooth, dane komórkowe czy WiFi. Nie korzystamy z nich przez cały czas, a ich wyłączenie pozwoli odczuwalnie wydłużyć czas pracy. Warto również pamiętać, że stworzenie hotspota z telefonu spowoduje, że nasz smartfon znacznie szybciej poprosi o podłączenie do źródła prądu.

NIEUŻYWANIE TASK KILLERÓW

Przyjęło się, że powinniśmy zamykać wszystkie aplikacje, jakie mamy w pamięci operacyjnej – jest to jednak zupełnie niezrozumiały nawyk. Telefon zużywa więcej energii przy uruchamianiu programu niż przy utrzymywaniu jej w tle. Jeżeli korzystamy często z danej aplikacji, nie należy jej usuwać z RAM-u, ponieważ powinno przełożyć się na nieco lepsze czasy pracy. Zdarzają się jednak zasobożerne tytuły, takie jak Messenger czy Facebook, które warto „hibernować” za pomocą np. Greenify.

POWIADOMIENIA I SYNCHRONIZACJA

Zadaniem wymagającym od telefonu dodatkowych zasobów oraz ciągłej pracy jest automatyczna synchronizacja. Jeżeli nie potrzebujemy informowania na bieżąco o nowych mailach czy powiadomieniach z portali społecznościowych, możemy śmiało wyłączyć tę opcję i sprawdzać wszystko ręcznie. Prosty sposób, który pozwoli nam również nie być ciągle rozpraszanym przez nowe wiadomości.

Jeżeli chcemy możliwie jak najbardziej zminimalizować zużycie energii w naszym smartfonie, możemy wyłączyć wibracje, które są bardziej prądożerne od dzwonka. Praktycznymi dodatkami, choć także skracającymi czas pracy, są powiadomienia na wygaszonym ekranie (Ekran podglądu u Moto czy Always-on-Display u Samsunga i LG).

DBAJ O APLIKACJE I SYSTEM

Deweloperzy dbają o poprawę funkcjonalności oraz samego działania aplikacji. Dlatego warto sprawdzać, czy przypadkiem nie przygotowali dla nas aktualizacji – w przypadku wielu programów przynoszą one nowe funkcje oraz wyższy komfort pracy. W tym miejscu mogę wspomnieć także o trosce o update’y systemu. Często przynoszą one wiele poprawek, które wpływają znacząco na szybkość działania naszego urządzenia.

OGRANICZENIE JASNOŚCI EKRANU

Wyświetlacz to jeden z tych elementów, który zawsze będzie w czołówce pod względem zużycia energii. Najprostszym sposobem, aby je ograniczyć jest zmniejszenie jasności oraz wyłączenie automatycznej regulacji podświetlenia. Ciągłe sprawdzanie otoczenia przez telefon wymaga od niego dodatkowych zasobów. Manualna kontrola nad tym elementem pozwala nieco go odciążyć – innym rozwiązaniem , przydatnym dla modeli z ekranem OLED, może być korzystanie z czarnych tapet. Przy wyświetlaniu czerni panele tego typu po prostu nie świecą.

ZAKUP POWERBANKA

Inny rozwiązaniem problemu baterii w naszym smartfonie jest zakup powerbanka. W sklepach znajdziemy szeroki wachlarz takich produktów. Ich ceny startują z poziomu kilkunastu złotych, a kończą się na ponad dwustu. Poszczególne powerbanki różnią się między sobą pojemnością, liczbą dostępnych złącz oraz szybkością ładowania urządzeń. W tanich produktach straty energii wynoszą ponad 20-30 procent, natomiast w markowych – w przedziale od 10 do 20 procent. Warto wybrać taki model, który pozwoli na co najmniej dwukrotne naładowanie telefonu.

PODSUMOWANIE

Smartfony to aktualnie najczęściej używany przez nas sprzęt, którego największą piętą achillesową pozostaje czas pracy. Stosując się jednak do ww. porad, możemy go znacznie wydłużyć. Pozostaje mieć również nadzieję, że w przyszłości baterie w urządzeniach mobilnych będą znacznie lepsze. W końcu od lat trwają zaawansowane prace nad akumulatorami nowego typu.