Co daje konto administratora w Windowsie?
Co daje konto administratora w Windowsie?

Administrator w Windowsie to osoba, która może wprowadzać zmiany wpływające na innych użytkowników. Na dobrą sprawę będąc zalogowanym jako admin,  jesteśmy w stanie zrobić wszystko na danym komputerze. Czemu jednak nie warto widnieć jako administator?

Wielka władza = wielka odpowiedzialność

Domyślnie nie jesteśmy zalogowani jako administrator. W praktyce jednak niewiele osób  dostrzega ten fakt i wątpię, aby robiło to użytkownikowi większą różnicę. Zresztą, standardowo administrator systemu nie powinien być włączony cały czas. Sam Microsoft zauważył, że w przypadku komputerów ciągle zalogowanych na koncie admina, liczba potencjalnych infekcji złośliwym oprogramowaniem oraz uszkodzenia danych jest nieporównywalnie wyższa. Dla bezpieczeństwa samych użytkowników lepiej z tego na co dzień nie korzystać.

konto administratora w Windowsiekonto administratora w Windowsie

Z uwagi na rosnące zainteresowanie cyberprzestępców zwykłymi urządzeniami w naszych domach, zaleca się nieużywanie konta administratora bez potrzeby. W końcu wysokie uprawnienia nie będą przez nas cały czas wykorzystywane. Wtedy też mogą pozwolić komuś innemu przejąć kontrolę nad naszym sprzętem lub zainstalować keyloggera, przechwytującego dane do logowania  np. na stronę banku.

Warto jednak wspomnieć, że niektórych aplikacji nie jesteśmy w stanie uruchomić bez zgody administratora. Najczęściej wynika to z ingerencji danego programu w struktury plików na dysku z systemem, ale również jest spowodowane tym, że deweloperzy czasami idą po linii najmniejszego oporu i nieszczególnie dbają o kwestie zabezpieczeń. W takim wypadku konto administratora wymaga przede wszystkim rozwagi.

Korzyści z konta administratora w Windowsie

Jak wskazuje sama nazwa, administrator pozwala na pełną kontrolę nad systemem i jego każdym poszczególnym elementem. Możemy dowolnie ingerować prawie we wszystko. Przydaje się do instalacji niektórych interesujących nas programów, chęci zmiany w plikach systemowych czy też w przypadku administrowania danym sprzętem. Dla przeciętnych użytkowników zalety są prawie niewidoczne. Microsoft oferuje komplet potrzebnych funkcji dla osób ze standardowymi uprawnieniami i tu niepotrzebne jest nic więcej. Z tego względu oraz z uwagi na własne bezpieczeństwo, najlepiej jest nie nadużywać konta administrator i nie korzystać z niego cały czas.