Sposób na wydłużenie czasu pracy w laptopie
Sposób na wydłużenie czasu pracy w laptopie

Jak wydłużyć czas pracy laptopa? Sposobów na to jest mnóstwo. W tym artykule skupimy się na tych najskuteczniejszych, które gwarantują realne wyniki.

Wyłącz nieużywane programy

Brzmi to banalnie, ale wiele osób pozostawia uruchomione aplikacje w tle. Finalnie kończy się to większym zużyciem dostępnych zasobów, co z kolei przekłada się na krótszą żywotność baterii.

Wyłącz zbędne moduły

jak wydłużyć czas pracy w laptopie

Warto również wyłączyć elementy, których nie używamy w danej chwili. Chodzi tu głównie o WiFi oraz Bluetooth. Nie są one najbardziej prądożerne, ale takie zmiany też pozwalają na uzyskanie efektu.

Odłącz niepotrzebne akcesoria

Klawiatura, myszka, głośniki, zewnętrzna karta graficzna, monitor — to wszystko może zużywać  energię laptopa. W celu oszczędności, powinniśmy je odpiąć.

Wyłączaj, usypiaj

Jeżeli zostawiamy nieużywany komputer przez kilkanaście godzin, wówczas warto go po prostu wyłączyć. W przypadku pozostawienia go na kilka, kilkanaście minut, optymalną radą jest uśpienie sprzętu.

Zoptymalizuj oprogramowanie

Wyłączenie animacji w programach, które nie wnoszą nic praktycznego,  jest kolejnym sposobem. Skutkuje to mniejszym obciążeniem i zużyciem energii.

Ogranicz jasność ekranu

Wyświetlacz to jeden z najbardziej prądożernych elementów. Najlepiej wyłączyć jasność automatyczną i przejść na manualną. W warunkach domowych spokojnie wystarczy poziom około 20 – 30%.

Dbanie o poziom naładowania

Spory wpływ na czas działania ma kondycja baterii. Należy dbać o to, aby się nie przegrzewała i najlepiej utrzymywać jej poziom naładowania między 25 a 80%, to pozwala wydłużyć jej żywotność. Jeżeli nie ma potrzeby, nie powinno się mieć ciągle podłączonego laptopa do gniazdka.

Jak wydłużyć czas pracy w laptopie?

jak wydłużyć czas pracy w laptopie

Dzięki powyższym sposobom, możemy liczyć na zwiększenie czasu pracy laptopa nawet do kilkudziesięciu procent. Część z przedstawionych rad spokojnie da się zastosować również w smartfonach.