Polecane pakiety biurowe na Androida
Polecane pakiety biurowe na Androida

Smartfony z założenia pełnią rolę wielofunkcyjnych urządzeń. Możemy nimi robić zdjęcia, słuchać muzyki, sprawdzać pocztę, komunikować się ze znajomymi czy też korzystać z portali społecznościowych. Co więcej, za ich pomocą da się również tworzyć prezentacje czy edytować dokumenty tekstowe lub arkusze kalkulacyjne. Dzisiaj zajmiemy się dostępnymi w Sklepie Play, stworzonymi do tego aplikacjami.

Microsoft Office

Prawdziwa klasyka gatunku. Trudno by było znaleźć osobę, która nigdy co najmniej raz nie słyszała tej nazwy. Program można pobrać na każde urządzenie z Androidem lub iOS. Na pakiet składają się następujące elementy: Word, Excel, PowerPoint oraz Lync. Najpoważniejszym atutem tej propozycji pozostają jej ogromne możliwości – amerykańska firma zaproponowała świetne narzędzia dla segmentu urządzeń mobilnych. mobile.

W dodatku wyróżnia się obsługą prawie każdego rodzaju plików. Osobiście nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, aby aplikacja miała problem z otwarciem jakiegokolwiek dokumentu czy prezentacji, a do tego pozwala na ich prostą edycję lub tworzenie od zera. Na koniec pozostaje mi wspomnieć o świetnej współpracy tego pakietu z dyskiem chmurowym OneDrive. Obsługuje również Dropboxa i Dysk Google, jednak to właśnie z tamtym narzędziem tworzy najbardziej spójną całość. Warto wspomnieć, że do korzystania z Office wymagane jest konto Microsoftu, którego założenie zajmie krótką chwilę.

Dokumenty/Arkusze/Prezentacje Google

Rywal z Mountain View także oferuje coś od siebie. Jako że Google dysponuje własnym systemem Android, ogromnym błędem z jego strony byłoby pozostawienie go bez autorskiego pakietu biurowego. Do naszej dyspozycji mamy Dokumenty, pozwalające pisać tekst i formatować go na rozmaite sposoby, Prezentacje oraz Arkusze, będące odpowiednikiem Excela. Pliki można zapisywać na smartfonie lub w usłudze Dysk Google.
W mojej opinii jej plusem jest sam wygląd interfejsu. Prosty, schludny, zgodny z filozofią Material Design – w połączeniu z intuicyjnie zorganizowanym menu trudno tu na cokolwiek narzekać. Szczególnie że bez zastrzeżeń pozostaje także sama kompatybilność z innymi programami. Za jego atut należy także uznać dostępność do aplikacji na komputerze przez przeglądarkę internetową za darmo. W przypadku Office mamy jedynie zubożoną wersję Offline, a Google przygotowało coś więcej w tym temacie. Przydaje się to w sytuacjach, w których będziemy pracować większym zespołem nad jednym plikiem.

WPS Office

Kolejna propozycja dla osób poszukujących pakietu biurowego na swój smartfon czy tablet z Androidem. Wyróżnia się przede wszystkim znakomitą optymalizacją. Mimo że oferuje naprawdę wiele przydatnych opcji, program zajmuje niewiele miejsca, a dodatkowo nie wymaga mocnej specyfikacji, aby działać płynnie, co w przypadku ww. aplikacji różnie wygląda.

Użytkownikom powinna przypaść do gustu również kompatybilność z najpopularniejszymi dyskami w chmurze. Identyczna jak poprzednie możliwość tworzenia arkuszy, prezentacji, dokumentów czy notatek – prawdziwą wisienką na torcie jest obsługa PDF-ów. Jedyne „ale” to brak wsparcia dla dokumentów zapisywanych w formacie .odt. Do pobrania jest wersja bezpłatna lub Premium z dodatkowym pakietem czcionek i wyłączonymi reklamami.

Do wyboru, do koloru

W Sklepie Play mamy do dyspozycji ogromną liczbę aplikacji, jednak tylko niewielka część z nich jest warta pobrania. W przypadku wymienionych pakietów, z pewnością nie będziecie zawiedzeni ich możliwościami.