Od czego zależy zasięg w telefonie?
Od czego zależy zasięg w telefonie?

Telefon to obecnie najważniejsze urządzenie, służące nam do komunikacji. W tym wszystkim najważniejszym elementem pozostaje zasięg, który jasno wskazuje nam, jaką jakość połączenia ma nasz sprzęt z nadajnikiem. Od czego jednak zależy ten parametr, wpływający bezpośrednio na jakość rozmów oraz szybkość internetu mobilnego?

Odbiór, odbiór

Należy zacząć od najbardziej oczywistego elementu, tj. anteny w samym telefonie. Ważne jest, aby były w stanie odebrać sygnał w wysokiej jakości, ale liczy się tu także ich moc oraz sama lokalizacja. W niektórych modelach, specyficzne umiejscowienie powoduje, że trzymając dany sprzęt w dłoni, mogą pojawiać się zakłócenia. Najsłynniejszym przykładem na to jest iPhone 4S. Z nim związana jest afera nazwana Antenna Gate, wskutek której smartfon nie „łapał” zasięgu przy nieodpowiednim chwycie.

Warto również zwrócić uwagę na to, czym pokryto anteny. Najczęściej producenci stosują tu plastikowe maskownice, nie zakłócające pracy podzespołów, podczas gdy to najgorzej wygląda w aluminiowych urządzeniach. Na szczęście obecnie na tyle dopracowano technologie oraz proces projektowania, że wpływ użytego materiału ograniczono do minimum.

Korki nie tylko na drodze

Nie da się tu zapomnieć o wpływie liczby użytkowników łączących się z jednym, konkretnym nadajnikiem. Dana stacja bazowa może być nadmiernie obciążona, co przełoży się na wolniejszy internet, a nawet pogorszoną łączność ze światem. W sytuacjach skrajnych doprowadzić to może do utraty sygnału na naszym telefonie. Zresztą trzeba pamiętać, że sporadycznie wskutek zdarzeń pogodowych może dojść do uszkodzenia linii telekomunikacyjnych.

Spory wpływ na zasięg ma także nasz operator. Na wybranych terenach jeden konkretny może radzić sobie po prostu lepiej od pozostałych i warto to sprawdzić czy dowiedzieć się od znajomych lub z forów, jak to wygląda w naszej okolicy.

Niestety, nie ma uniwersalnych porad na poprawę zasięgu w smartfonie. Jedynym rozwiązaniem pozostaje wybór odpowiedniego telefonu oraz operatora – w tym na pewno pomogą recenzje i testy poszukiwanego przez nas sprzętu.