Nawigacja na Androida – którą warto pobrać?
Nawigacja na Androida – którą warto pobrać?

Sklep Play daje każdemu z nas ogromne możliwości i zapewnia dostęp do potężnej bazy programów. Pisaliśmy już o najlepszych pakietach biurowych, a dzisiaj przyszedł czas na polecane aplikacje do nawigacji, które pozwolą nam nie zgubić się w podróży w nieznane.

Mapy Google

Prawdziwa klasyka gatunku. W mojej opinii to najbardziej rozbudowane narzędzie, które bardzo dobrze wyznacza trasy, pozwala na zapisanie w pamięci naszego urządzenia wybranego obszaru i informuje na bieżąco o utrudnieniach na drodze. W dodatku oferuje rozbudowane funkcje dodatkowe.

Mam tu na myśli StreetView, czyli możliwość oglądania ulic czy wybranych budynków tak, jakbyśmy tam byli, możemy włączyć również tryb samochodowy lub szybko sprawdzić oceny właśnie odwiedzanego lokalu. To wszystko przekłada się na przyjemne korzystanie z tego programu. Wszystko oczywiście pozostaje całkowicie darmowe.

Here WeGo

Konkurencyjne, także bezpłatne rozwiązane, które kiedyś było dostępne wyłącznie dla Nokii/Microsoft Lumii. To sie na szczęście zmieniło, i można je pobrać również na Androidzie. Co ciekawsze, obecnie właścicielem tej aplikacji jest konsorcjum firm założone przez Audi, BMW i Mercedesa. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że na telefon jesteśmy w stanie pobrać mapy wybranego kraju lub nawet całego kontynentu.

Oprócz tak oczywistych rzeczy jak możliwość dodawania przystanków na trasie czy dostępności różnych tras do wyboru, Here WeGo pozwala również na skorzystanie z usług car-sharingu, taksówek czy komunikacji miejskiej. To wszystko z uwzględnieniem korków oraz potencjalnych awarii transportu publicznego.

AutoMapa

Kolejna propozycja dla podróżników, która pozwala użytkownikom wymieniać się między sobą wiadomościami o jakichkolwiek zagrożeniach na drodze. W dodatku działa również bez połączenia z siecią komórkową. Aplikacja wyróżnia się systemem przewidującym ruch na trasie, opierającym się na m.in. czasowym zamykaniu dróg, co w innych programach nie do końca działa tak, jak należy.

Obszerne funkcje są jednak dostępne darmowo w wariancie wyłącznie na 7 dni. Ceny wahają się od 8 do 189 złotych, więc każdy powinien znaleźć pakiet spełniający jego wymagania.

NaviExpert

Nawigacja samochodowa z rozbudowanym wachlarzem możliwości. Oprócz nieźle działającego planowania tras, które stanowi tu kluczową funkcję, można również skorzystać z opcji dodawania przystanków czy odwiedzenia obiektów z bogatej listy miejsc wartych zobaczenia. Cieszy również obecność informacji o wszelkiego rodzaju zagrożeniach.

Można również włączyć tryb nawigacji pieszej, bądź środkami komunikacji publicznej. Niestety, program jest darmowy jedynie na 7 dni. Do wyboru mamy zróżnicowane pakiety, a ceny wynoszą od 9,90 do 149 złotych.

Waze

Szczególnie ciekawy program, ponieważ skupia on ogromną społeczność kierowców i pozwala informować innych o właśnie powstających korkach, wypadkach, patrolach policji oraz innych niebezpieczeństwach. W oparciu o te dane może również wyznaczać trasy. Z mojego doświadczenia jednak wynika, że w tym zadaniu radzi sobie gorzej od tradycyjnych nawigacji, ale trudno się temu dziwić, skoro działa w nieco innym celu.

Na plus obecność informacji o lokalnych miejscach oraz firmach. Gdyby tego było mało, pozwala nawet na znalezienie na trasie stacji paliwowej z najniższym cenami – praktyczne funkcje to znak rozpoznawczy tej aplikacji. W dodatku użytkownicy mogą między sobą rywalizować, zbierając punkty za swój wkład w rozwój platformy.

Yanosik

Czas na polską aplikację. Podobnie jak Waze ma ostrzegać o wszystkich zagrożeniach na drodze, które mogą mieć istotny wpływ na naszą jazdę i czas dojazdu. Co więcej, potrafi również zamienić nasz smartfon w wideorejestrator oraz na bieżąco informuje o restauracjach czy stacjach benzynowych znajdujących się w naszym pobliżu.

Pochwalić należy także obecność asystenta parkingowego, który wyświetla szczegóły dotyczące strefy parkowania w mieście, które właśnie odwiedziliśmy. Nie zabrakło także opcji nawigowania. Tu muszę jednak napisać to samo, co w przypadku Waze – do tego celu są lepsze aplikacje. Zresztą nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać w jednym momencie dwóch aplikacji, szczególnie że Yanosik świetnie działa również w tle.

Wiele opcji

Można napisać, że w Sklepie Play znajdziemy aplikację na każdą potrzebę. Jeżeli chodzi o programy do nawigacji, to tych również nie brakuje, jednak rzeczywiście działających w każdych warunkach i poprawnie wyznaczających trasę nie znajdziemy zbyt wiele. Mimo to liczba dopracowanych rozwiązań tego typu i tak robi ogromne wrażenie.