Czy laptop będzie nadawał się do gier?
Czy laptop będzie nadawał się do gier?

Obecnie często decydujemy się na laptopa do gier. Ma on w sobie łączyć mobilność z odpowiednią wydajnością. Poniżej podpowiadamy, na czym warto się skupić przy wyborze sprzętu do gamingu.

Liczy się wnętrze

Na wstępie trzeba zacząć od samego procesora. W laptopach znajdziemy w głównej mierze układy Intel Core z serii U, które  w większości nie nadają się do gier. Wyjątkiem są tu najnowsze, ósmej generacji. Te wciąż oferują ograniczoną wydajnością z uwagi na mocno limitowany pobór prądu, ale za sprawą obecności czterech, a nie dwóch rdzeni dają sobie radę na niskich ustawieniach nawet w najnowszych tytułach.

Jeżeli myślimy o poważnej rozgrywce, wówczas jedynym sensownym wyjściem pozostają układy Intel Core z końcówką HQ lub HK (pozwalające na dalsze podkręcanie) albo skorzystanie z AMD Ryzen. To trio pozwala już na osiąganie satysfakcjonujących osiągów.

laptop do gier

W kwestii karty graficznej, mamy o wiele łatwiejszą sytuację. Na pewno laptop do gier nie może polegać wyłącznie na zintegrowanej grafice — te w założeniu nie zostały stworzone do takich zadań. Czego zatem warto szukać? Mogę polecić układy Nvidia GeForce GTX 1060 lub 1070 albo nawet 1080. W ich przypadku granie to już czysta przyjemność, a liczba klatek na sekundę utrzymywać się będzie na wysokim poziomie. Polecałbym tu rozglądanie się za odmianami z MaxQ w nazwie. Oznacza to optymalizację producenta pod kątem laptopowego systemu chłodzenia, co w praktyce przełoży się na wyższą wydajność. Można tu także zarekomendować modele z GTX 1050 Ti czy 1050, choć ich moc jest niższa. Ciekawym wyborem pozostają również propozycje z AMD Radeon RX 580.

Pamięci nigdy za wiele

Przechodzimy dalej. Na pewno absolutnym minimum jest 8 GB RAM, choć polecałbym kupno czegoś z 16 albo dołożenie kolejnej kości pamięci operacyjnej, ponieważ nowe tytuły zwiększają zapotrzebowanie w tej kwestii. Jeżeli chodzi o dyski, to optymalnym połączeniem są dwa: jeden mniejszy SSD, np. 120, 128 lub 240 GB na system i aplikacje, oraz 1 TB HDD na dane. Dzięki temu uzyskujemy świetny kompromis.

laptop do gier

Od siebie polecam również sprawdzenie ekranu. W końcu to na nim będziemy skupiać wzrok, chyba że zdecydujemy się na dokupienie dedykowanego monitora, co jest dobrym pomysłem. Sam panel powinien mieć przekątną co najmniej 15,6 cala i rozdzielczość Full HD. Najlepiej sprawdza się do kompletu matowe pokrycie, jednak w tańszych laptopach często spotkamy się z błyszczącym.

Laptop do gier – jakie ceny?

Na koniec został temat związany z czasem pracy. Na cuda nie ma co liczyć, ale większość modeli pozwala na działanie na baterii przez co najmniej dwie, trzy godziny przy łączności z siecią WiFI.

laptop do gier

Jeżeli chodzi o ceny, to trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Startują one z poziomu około 3000 złotych i tu interesującym wyborem jest Dell Inspiron 5577, i rosną tak nawet do kilkunastu tysięcy. Moim zdaniem spokojnie w niższych kwotach da się kupić coś naprawdę niezawodnego.