Klawiatura mechaniczna czy membranowa? Którą wybrać?
Klawiatura mechaniczna czy membranowa? Którą wybrać?

Klawiatura – akcesorium peryferyjne, które pozostaje wciąż jednym z najczęściej używanych. Z racji na jego uniwersalność oraz przydatność w obsłudze komputera i rozrywce trudno się temu specjalnie dziwić. Lepiej jednak wybrać klawiaturę mechaniczną czy membranową?

Klawiatura mechaniczna – zasada działania, zalety i wady

W tym przypadku każdy klawisz posiada niezależny przełącznik, który to rejestruje jego naciśnięcie. Wśród najpopularniejszych rozwiązań tego typu należy wyróżnić Cherry MX, Topre czy Kailh. Szczególnie często używają ich gracze. Trudno się temu dziwić, skoro idealnie nadają się właśnie dla takich wymagających użytkowników.

Zalety

Wady

+ komfort pisania – głośne działanie
+ wysoka żywotność – duży rozmiar
+ wciskanie kilku klawiszy jednocześnie bez problemów – cena

Klawiatura membranowa – zasada działania, zalety i wady

Jednak zupełnie inna technologia jest najpopularniejsza i najczęściej spotykana na rynku. Chodzi tu właśnie o membranowe, w których to każde wciśnięcie przycisku powoduje wciśnięcie gumowej membrany, a następnie z płytką drukowaną i wysłanie impulsu elektrycznego. Wyróżniają się one przede wszystkim cichą pracą oraz niską ceną.

Zalety

Wady

+ niska cena – niższa żywotność
+ ciche działanie – gorszy komfort pisania

Inne technologie

W laptopach często można natknąć się na klawiaturę nożycową. Tu membrany są naciskane przez plastikowe nożyce, dzięki czemu całość działa znacznie lepiej. Z kolei Apple stawia na klawiaturę motylkową, w której to przycisk jest w pełni stabilny, niezależnie w którym miejscu go się nacisnęło. Nie brakuje również rozwiązań hybrydowych, ale ceną za wiele zalet pozostaje wysoki koszt zakupu.

Klawiatura mechaniczna czy membranowa?

Jeżeli nie grasz i nie piszesz dużo, a szukasz po prostu klawiatury, wówczas kup klawiaturę membranową.

Z kolei dla graczy i osób ciągle korzystających z tego akcesorium, znacznie lepiej sprawdzi się klawiatura mechaniczna, oferująca lepszy komfort pracy oraz nieporównywalnie dłuższą żywotność.