Jaki procesor do komputera powinniście wybrać?
Jaki procesor do komputera powinniście wybrać?

Procesor to serce naszego komputera. Co należy sprawdzać przed jego zakupem? Jakie elementy mają największy wpływ na jego wydajność?

Rdzenie, taktowanie, podkręcenia

Wypada to zacząć od liczby rdzeni oraz wątków. W ostatnim czasie byliśmy świadkami wyczekiwanego od lat progresu w tej kwestii – za sprawą AMD również sam Intel musiał zaprezentować bardziej rozbudowane jednostki. Warto jednak dodać tu o istnieniu technologii pozwalających z jednego rdzenia uzyskać go do dwóch obliczeń jednocześnie. W tym przypadku wcale to nie oznacza wymiernego wzrostu wydajności w każdych zadaniach.

Podstawowe modele oferuję obecnie od dwóch do czterech rdzeni. Mogę nawet pokusić się o stwierdzenie, że obecnie te drugie z wymienionych stanowią takie minimum i są o wiele lepszą inwestycją w przyszłość. Wśród takich należy wspomnieć o liniach Intel Celeron i Pentium oraz AMD APU (o których później) czy AMD Athlon X4.

Lepsze układy stworzone już dla bardziej wymagających użytkowników to rodziny Intel Core i3 oraz AMD Ryzen 3. W ich przypadku można już mówić także o dobrej wydajności do gier pod warunkiem, że nie oczekujemy wysokich ustawień graficznych czy działania w dużej liczbie klatek. Dla niektórych kart graficznych mogą okazać się po prostu wąskim gardłem.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany procesorem do gier czy aplikacji wykorzystujących moc procesora, wówczas powinien zainteresować się Intel Core i5 czy i7 albo AMD Ryzen 5 i 7. W zastosowaniach profesjonalnych to produkty AMD wygrywają, podczas gdy w grach lepiej najczęściej wypadają Intele. Z kolei w klasie topowej warto pamiętać o Intel Core i9 lub Intel Xeon (stworzonych głównie dla serwerów i stacji roboczych), a także wyjątkowo wydajnej serii AMD Ryzen Threadtripper.

Na dobrą sprawę sama częstotliwość taktowania nie powie nam za dużo o samej wydajności. Wpływ na nią mają przede wszystkim inne czynniki, które najlepiej jest sprawdzić w teście danego układu. Należy tu jednak pamiętać o tym, aby sprawdzić wartość nominalną, a nie w trybie tzw. Turbo. Najczęściej ten podkręcony wynik jest uzyskiwany w wąskim przedziale czasu.

Jeżeli zastanawiacie się nad dalszym podkręcaniem procesora, trzeba o tym pomyśleć już na etapie szukania procesora. Obecnie większość modeli nie pozwoli nawet na drobny overclocking. Tu rozwiązaniem jest wybór produktów z literką K u Intela lub X u AMD.

Istota pamięci

Kluczowym czynnikiem jest także sama pamięć podręczna pierwszego, drugiego i czasami także trzeciego poziomu (odpowiednio L1, L2 i L3). W praktyce ma to spory wpływ na wydajność procesora w konkretnym scenariuszu, więc warto zwracać na to uwagę.

Energooszczędność

Z pewnością potencjalnych użytkowników zainteresuje także pobór mocy. To określa współczynnik TDP, który producent musi podać w specyfikacji. Warto jednak pamiętać, że te z obniżonym cechują się po prostu niższą wydajnością. Tu ważny jest także sam proces litograficzny, w którym wykonano dany układ.

Zintegrowana grafika

Co ciekawsze, wszystkie nowe układy Intel oraz AMD APU (np. A6 i A8) dysponują zintegrowanymi układami grafiki. Oznacza to, że grafikę mamy już w zestawie z procesorem, więc nie musimy się o nic martwić. Trzeba jednak wspomnieć, że sama jej wydajność jest mocno dyskusyjna i jedynie AMD oferuje to rozwiązanie na poziomie pozwalającym na granie w niskich ustawieniach w atrakcyjnej cenie. Tu Intel HD / UHD Graphics poczyniły ogromny postęp, ale wciąż ich iGPU to alternatywa na wszelki wypadek.

W razie jakichkolwiek pytań pozostaję do Waszej dyspozycji w komentarzach.