Optymalna rozdzielczość monitora. Jaką wybrać?
Optymalna rozdzielczość monitora. Jaką wybrać?

Monitor to chyba jeden z ważniejszych komponentów, który wchodzi w skład zestawu komputerowego. To właśnie na niego prawie cały czas się patrzymy podczas pracy, warto więc zadbać o to, aby był jak najlepszej jakości. Jaka jest optymalna rozdzielczość monitora? Co jeszcze powinniśmy sprawdzić?

Zmiana oczekiwań

W przeszłości tj. kilkanaście lat temu, niewiele osób zwracało większą uwagę na rozdzielczość monitora. Mowa o czasach, kiedy w sklepach i na naszych biurkach dominowały kineskopy, a  technologia LCD dopiero raczkowała. Wtedy też nie można było mieć większych wymagań w tym zakresie. Obecnie jednak stosowane rozwiązania są na tyle dopracowane, że możemy wybierać z bogatego asortymentu producentów. Jedynym ograniczeniem pozostaje nasz budżet.

jaka rozdzielczość monitora

Na pewno większość osób będzie zadowolona już z jakości Full HD. Ta rozdzielczość idealnie sprawdza się do pracy oraz nauki. Nie bez powodu znajdziemy ją również w prawie wszystkich sprzętach stworzonych do zadań biurowych. To po prostu rozsądny kompromis między ceną a ostrością. Moim zdaniem obecnie wybór HD mija się z celem. Karty graficzne czy procesory nie mają problemów z wydajnością, więc stawianie na niską rozdzielczość nie jest  uzasadnione, szczególnie że potem, taki wybór może okazać się niewystarczający.

Optymalna rozdzielczość monitora dla wymagających

Jeżeli jednak ktoś szuka monitora do gier czy filmów, wówczas lepiej zainteresować się czymś droższym. Wtedy taka inwestycja po prostu bardziej się opłaca. Tu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na WQHD —  czyli 2560 x 1440 pikseli. Można powiedzieć, że przy większej przekątnej będzie to oznaczać  wystarczającą ostrość wszystkich czcionek. To  rozsądna opcja dla osób zajmujących się montażem filmów czy grami.

jaka rozdzielczość monitora

Na szczycie listy mamy 4K. Czy jednak ktoś doceni taką rozdzielczość? Owszem, będą to osoby pracujące z wieloma aplikacjami jednocześnie, kładące nacisk na obróbkę zdjęć, filmów, tworzenie grafiki czy granie na najwyższych ustawieniach. Wydaje się jednak, że to tylko dla najbardziej wymagających. Reszta użytkowników nie zauważy większej różnicy, więc też nie widzę powodu, aby szczególnie interesować się takimi monitorami.

Nietypowe proporcje

Tu też warto przybliżyć temat rozdzielczości w nietypowych proporcjach. Mianowicie chodzi o monitory ultrapanoramiczne w formacie 21:9, które  świetnie sprawdzają się nie tylko w multimediach, ale też pozwalają zwiększyć efektywną powierzchnię roboczą.

jaka rozdzielczość monitora

Jaką rozdzielczość macie w swoich monitorach czy ekranach?