Jak zlokalizować swój smartfon?
Jak zlokalizować swój smartfon?

Funkcja lokalizacji w smartfonie to jeden z najbardziej praktycznych dodatków, jakie zostały w nim zaimplementowane. Dzięki temu oraz dostępowi do internetu lub mapom zapisanym do pamięci odnajdziemy się zawsze i wszędzie. Jednocześnie może okazać się to jedyna szansa na odzyskanie zgubionego lub skradzionego urządzenia. Jak można skutecznie zlokalizować swój sprzęt?

Podejrzane możliwości

Jeżeli chcemy odnaleźć swój zagubiony sprzęt, bardzo możliwe jest to, że zaczniemy szukać pomocy bezpośrednio w samym internecie. Niestety, wpisanie frazy jak znaleźć telefon i tym podobnych skutkuje wyświetleniem wielu stron internetowych, które pozornie nam pomogą. Wystarczy, że podamy w nich nasz numer telefonu oraz wyślemy SMS Premium, narażający nas jedynie na dodatkowe koszty albo ciągle wysyłany spam. Zważywszy jednak na mnogość takich portali, sporo osób musi próbować tej ścieżki.

Dlaczego jednak tego typu metody okazują się być nieskuteczne? Ponieważ numer telefonu nie jest ściśle przypisany do telefonu – kartę SIM można przełożyć błyskawicznie do innego sprzętu i po sprawie. Oczywiście da się tu wykorzystać namierzanie po numerze telefonu (MSISDN), jednak należą do kosztownych i na ich stosowanie mogą sobie pozwolić nieliczni w sytuacjach wyjątkowych.

Coś praktycznego

Na szczęście w takiej sytuacji nie jesteśmy całkowicie pozbawieni innych opcji. Możemy skorzystać z monitoringu GPS naszego smartfona, jeżeli pozwala na to nasz operator – w obawie przed stratą sprzętu, warto zapoznać się z tym bliżej. Ponadto w samych sklepach z aplikacjami, tj. App Store i Sklepie Play, znajdziemy sporo aplikacji, które pozwolą na zdalny podgląd tego, gdzie może znajdować się nasz telefon. Co więcej, kiedy ktoś nam go ukradnie, możemy usunąć z niego wszystkie cenne pliki oraz zablokować.

Pierwszym przykładem takiego programu jest Prey. Już w wersji bezpłatnej pozwala namierzyć nasze urządzenie, jednak ma jedno ograniczenie. Poszukiwany sprzęt musi być podłączony do sieci komórkowej lub WiFi. W innym przypadku nie zadziała, a to stanowi już poważną przeszkodę.  Alternatywą dla niego pozostaje Airdroid, która już wiąże się z koniecznością uiszczania opłaty.

W tym przypadku musimy po prostu wykazać się odpowiednią ostrożnością oraz umiejętnością zapobiegania takim problemom. Należy pamiętać, że warto włączyć blokady antykradzieżowe, dostępne zarówno w ekosystemie Google, jak i Apple. Pozwalają one w łatwy sposób zobaczyć ostatnią znaną lokalizację telefonu i oferują wiele opcji, które ułatwiają jego znalezienie. Obecnie – rzecz obowiązkowa do zrobienia.