Jak zabezpieczyć swój laptop? Podpowiadamy!
Jak zabezpieczyć swój laptop? Podpowiadamy!

Na komputerach przechowujemy niezwykle wartościowe dane, więc warto zadbać o należyte bezpieczeństwo naszego sprzętu. Jak możemy to zrobić?

Zacznijmy od podstaw

Na wstępie wypada wspomnieć o zabezpieczeniu naszego komputera hasłem. Trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach związanych z jego tworzeniem w taki sposób, aby stanowiło ono wyzwanie dla potencjalnego atakującego nasz sprzęt. To wszystko łączy się również z hasłami używanymi gdziekolwiek indziej.

jak zabezpieczyć laptop

Po pierwsze nie wolno korzystać z najpopularniejszych ciągów znaków, typu password, 123456, admin i temu podobnych. Silne hasło powinno składać się z małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Często wypada delikatnie zmodyfikować coś, co zawsze pamiętamy, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo na pierwszej linii.

Czytaj uważnie

Zawsze przestrzega się przed tym, aby przeczytać umowę, zanim ją podpiszemy. To samo powinno dotyczyć pewnych maili, jakie pojawiają się na naszej skrzynce mailowej. Paradoksalnie obecnie właśnie w ten sposób wiele osób staje się ofiarami szkodliwego oprogramowania. Wirusy potrafią być ukryte w podrabianych wezwaniach czy fakturach, które niby wysłał nasz bank czy operator komórkowy, ale w praktyce są falsyfikatem. Często oszustów poznamy po błędach w treści, podrabianym adresie e-mail, jednak na najsprytniejszych to wciąż za mało. Ostatnia linia obrony to wyłączone makra w plikach pakietu Office – jeżeli nie jesteśmy do końca pewni wiarygodności otrzymanego pliku, nie powinniśmy go uruchamiać. Podobnie wygląda to w kwestii informacji o zwycięstwie w jakimś konkursie czy próbach wyłudzenia od nas numeru PESEL i innych danych osobowych. Pod żadnym pozorem nie wolno ich udostępniać.

Pomocników co nie miara

jak zabezpieczyć laptop

Programy antywirusowe pomagają, aczkolwiek nie zastąpią ostrożności samego użytkownika. Na pewno warto zaopatrzyć się w jakiś, ale aktualnie nie da się ich uznać za coś obligatoryjnego. Na pewno nie zaszkodzi sprawdzenie zapory sieciowej (firewall), którą warto mieć zawsze włączoną. W najnowszej wersji Windowsa stosunkowo dobrze sprawdza się standardowo zainstalowana aplikacja Defender.

Aktualizacje na bieżąco

Update’y nie są najbardziej ukochaną rzeczą, jednak często firmy implementują w nich wartościowe łatki bezpieczeństwa. Przede wszystkim chodzi tu o pamiętanie o nich.

Bezpieczeństwo na wyciągnięcie ręki

Na dobrą sprawę najlepszym gwarantem bezpieczeństwa jesteśmy my sami. Przy odrobinie wiedzy oraz rozwagi, jesteśmy w stanie czuć się bezpiecznie w cyfrowym świecie i mieć pewność, że nie padniemy ofiarą cyberprzestępców.