Jak udostępnić internet ze smartfona?
Jak udostępnić internet ze smartfona?

Obecnie trudno już sobie wyobrazić życie bez internetu. Bez dostępu do sieci możemy nie być w stanie pracować, sprawdzać maila, pozostawać w kontakcie za znajomymi i rodziną za pośrednictwem portali społecznościowych, a o wszystkich wiadomościach wiedzielibyśmy ze sporym opóźnieniem. Na szczęście prawie każdy z nas ma telefon z obsługą 3G lub LTE, a w dodatku da się z nich udostępniać łączność na inne urządzenia.

Prosty proces

Niezależnie od tego, z jakim systemem posiadamy smartfon, jest to wyjątkowo proste. Na początek przyjrzymy się dokładnie temu, jak się to robi na różnych platformach.

Android:

 • Wchodzimy w Aplikacje,
 • Klikamy Ustawienia,
 • W zakładce Sieci zwykłe i bezprzewodowe naciskamy Więcej,
 • Teraz Tethering i punkt dostępu,
 • Hotspot Wi-Fi/Przenośny hotspot Wi-Fi/Router Wi-Fi i włącz.

iOS:

 • Wchodzimy w Ustawienia,
 • Naciskamy Sieć komórkowa,
 • Wtedy Hotspot osobisty,
 • Naciskamy przełącznik Włączony.

Windows Phone:

 • Wchodzimy w Ustawienia,
 • Wybieramy Dostęp do internetu,
 • Włączamy hotspot.

Kilka wskazówek

Naturalnie każde urządzenie mobilne z włożoną i aktywną kartą SIM z pakietem danych może skutecznie udostępniać internet. Warto pamiętać o tym, aby na samym początku skonfigurować swój hotspot. Chodzi tu o wprowadzenie własnej nazwy sieci, żeby wiedzieć potem dokładnie, które WiFi należy do nas, oraz hasło.

Hasło stanowi najważniejsze zabezpieczenie sieci przed osobami postronnymi. Jeżeli postawimy na wyjątkowo proste ciągi znaków, takie jak password czy 12345678, zapewne dosyć szybko liczba użytkowników WiFi wzrośnie, a zdecydowanie nie jest to pożądana sytuacja. Z tego względu należy ustawić stosunkowo trudne do złamania, jednak proste do zapamiętania. Nie radzę zostawiać hotspotu pozbawionego hasła.

W ustawieniach niektórych modeli można również znaleźć opcje dotyczącą częstotliwości sieci. Do wyboru są dwie pozycje: 2,4 oraz 5 GHz; a różnice między nimi oceniam jako znacząco. Po pierwsze to drugie z wymienionych pasm nie będzie obsługiwane przez niektóre urządzenia. Wynika to z tego, że jest nowszym standardem, pozwalającym osiągnąć wyższe prędkości internetu, ale w porównaniu do starszej generacji cechuje się również mniejszym zasięgiem.

W ustawieniach możemy także zobaczyć ciekawą zakładkę. Wyświetlane w niej są obecnie podłączone sprzęty, a wybrane możemy po prostu zablokować tak, aby już nie łączyły się z naszą siecią. Z punktu widzenia bezpieczeństwa – znakomita funkcja.

Na koniec należy pamiętać o znaczącym zużyciu energii przez smartfon, jeżeli uczynimy z niego router sieci bezprzewodowej. W takim scenariuszu pracy każdy telefon będzie działał znacznie krócej niż normalnie. W dodatku szybko się nagrzeje – jeżeli podłączymy go do ładowarki, może stać się wyjątkowo ciepły. W takim przypadku często zdarza się, że urządzenie zaczyna zwalniać, lagować, co jest skutkiem thermal throotlingu (ograniczenie wydajności w celu zmniejszenia temperatury).

Naturalnie da się ustawić limit danych, który może zostać wykorzystany przez wszystkich użytkowników tak stworzonej sieci.

 • Medard Buława

  Mam kilka pytań.1 czy telefon z włączoną tą funkcją na sztywno pracuje czy dopiero gdy zaczniemy korzystać z tego internetu.2Jaki w przybliżeniu zasięg ma ta funkcja czy mnie więcej jak router?

  • 1. Ciągle udostępnia sieć, więc można powiedzieć, że pracuje na sztywno.

   2. To zależy głównie od telefonu, przeciętnie ten zasięg wynosi 25 – 40 metrów.