Jak sobie radzić ze smogiem?
Jak sobie radzić ze smogiem?

Ostatnio dyskusje na temat smogu stają się coraz częstsze i bardzo dobrze, że kolejne osoby zyskują świadomość odnośnie jego szkodliwości dla naszego zdrowia. Czym jednak jest? Stanowi on mgłę zawierającą w sobie różnego rodzaju zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego, takie jak pył pochodzący ze spalania węgla w piecach czy prosto z zakładów przemysłowych. Jak można sobie z nim radzić?

Wpływ smogu

Nawet krótkotrwały kontakt ze smogiem może powodować, np. podrażnienie spojówek, spadek tolerancji wysiłku czy zmęczenie. Szczególnie zagrożone są osoby chorujące na astmę, u których często dochodzi do zaostrzenia objawów tej choroby. Długotrwały natomiast prowadzi nawet do rozwoju nowotworów złośliwych – według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 30% jest wywoływanych właśnie przez zanieczyszczenie powietrza. Jednocześnie mogą wpłynąć na układ krwionośny oraz nerwowy. Warto wspomnieć, że w skali rocznej około 3 milionów ludzi umiera z powodu powietrza niskiej jakości, zatem problem jest naprawdę poważny.

Niestety w wielu polskich miastach problem smogu jest coraz poważniejszy i nie wydaje się, aby ktokolwiek sobie z nim radził. Na szczęście kilka lat temu kłopot ten został nagłośniony. Dzięki temu zaczęto w ogóle działać cokolwiek w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza – przykładowo spędzając cztery godziny w Krakowie na dworze dostarczymy organizmowi tyle szkodliwych substancji, ile wypalając blisko 4 papierosy.

Ochrona w domu

O ile sami, w pojedynkę nie jesteśmy w stanie w pełni zabezpieczyć się od smogu, o tyle w domu możemy coś zrobić. Najlepszym sposobem na walkę z zanieczyszczeniami okazują się być różne oczyszczacze powietrza. Takie też produkty są polecane przez ekspertów, jednak należy pamiętać o pewnych kryteriach, którymi warto kierować się przy zakupie.

Jak sobie radzić ze smogiem?

Po pierwsze trzeba sprawdzić zastosowany system filtrowania. Liczy się to, czy usuwa jedynie pyły zawieszone, czy też może likwidować z naszego otoczenia lotne związki organiczne, kurz, alergeny. Po drugie warto zobaczyć, czy interesujący nasz produkt nawilży również powietrze. W tym jednak przypadku należy koniecznie dbać o regularne czyszczenie, ponieważ brakiem obsługi możemy zrobić więcej szkody niż pożytku. Po trzecie dobrze zobaczyć, czy zostały w nim zaimplementowany jonizator powietrza. Wytwarza on jony ujemne, poprawiające środowisko „wypełnione” dodatnimi, pochodzącymi od urządzeń elektronicznych. Po czwarte – lampa UV. Pozwala ona na likwidację bakterii, wirusów, grzybów lub roztoczy. Po piąte – sprawdzić wydajność – producenci podają najczęściej informacje, ile ich produkt oczyści metrów sześciennych powietrza w ciągu godziny. Podają także informacje, do jak dużych pomieszczeń jest on przeznaczony. Nie wolno zapominać, że co określony czas należy wymienić filtr lub filtry, aby cieszyć się bezproblemową pracą swojego oczyszczacza.

Jak sobie radzić ze smogiem?

Zważywszy na istotę problemu, warto zainteresować się zakupem takiego rozwiązania. Jednym z najtańszych, a zarazem najskuteczniejszych oczyszczaczy okazuje się być Xiaomi Mi Air Purifier 2 – w jego przypadku za mniej niż 700 złotych, otrzymamy idealny model do pomieszczeń o powierzchni do 35 metrów kwadratowych.

Dzięki takim produktom, jesteśmy zapewnić czyste powietrze, które wolne będzie od jakże szkodliwych zanieczyszczeń.

źródło: Krakowski Alarm Smogowy