Jak skonfigurować konto mailowe i aplikacje na smartfonie?
Jak skonfigurować konto mailowe i aplikacje na smartfonie?

Smartfony zagościły już w kieszeniach wszystkich. Liczba oferowanych funkcji oraz opcji jest po prostu ogromna i może przytłoczyć – nietrudno nie znaleźć od razu interesującej nas zakładki. Dzisiaj skupimy się na tym, w jaki sposób skonfigurować konto mailowe oraz zalogować się na aplikacjach. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści, które również omówimy.

Prosta sprawa

Konta mailowe to obecnie już prawie obowiązkowa rzecz. Przydaje się ono przy rejestracji na różnych portalach, możemy na nie otrzymywać bieżące rachunki oraz wysyłać wiadomości, czy to w sprawie ogłoszeń o pracę, w kwestiach zawodowych czy też do znajomych. W dodatku dobrze mieć je podpięte na własnym smartfonie. Dzięki temu będzie się ciągle informowanym o nowych, jeszcze nieodczytanych wiadomościach, na które będziemy mogli odpisać bezpośrednio z telefonu.

W przypadku wielu urządzeń producenci preinstalują od razu aplikacje o nazwie Mail lub Poczta. Wchodząc w nie, wyświetli się nam okno, w którym będziemy musieli wybrać, w jakiej domenie mamy nasze konto. Jeżeli dysponujemy takowym w najpopularniejszych miejscach, od razu zauważymy odpowiednio nazwę. W innym przypadku musimy kliknąć opcję Dodaj ręcznie. Tam wpisujemy swój mail, urządzenie wyszuka go i będziemy mogli kontynuować zabawę, wpisując hasło, i kończąc to wszystko. Warto wspomnieć, że czasami niezbędna będzie w pełni manualna konfiguracja. W niej będziemy potrzebować takich informacji, jak: serwer POP3/IMAP, serwer SMTP czy numer portu. Znajdziemy je na stronie dostawcy naszej usługi pocztowej, więc nie stanowi to poważnego problemu.

Wiele opcji

Oczywiście maile są obsługiwane również przez inne aplikacje, które możemy pobrać ze sklepu, takie jak Gmail czy Outlook. Dzięki nim możemy właśnie utworzyć konto bezpośrednio w takich sklepach z programami. Chodzi tu o Sklep Play czy App Store – możliwość sprawdzenie tak licznego wachlarza propozycji jest zdecydowanie godna uwagi. W dodatku to właśnie aplikacje stanowią o sile mobilnych urządzeń.

Jeżeli już stworzymy takowe, wówczas w wielu aplikacjach będziemy mogli za ich pośrednictwem logować się i zapisywać np. nasze postępy w grze. Gdybyśmy chcieli dodać w dowolnym momencie kolejne konto, wystarczy że przejdziemy do odpowiedniego programu lub ustawień i odnajdziemy zakładkę Konta. Tam też będą zgromadzone informacje o wszystkich już aktywnych.

Same zalety

Warto wspomnieć, że umożliwia to łatwą synchronizację danych między różnymi urządzeniami. Co więcej, dzięki temu jesteśmy w stanie wykonywać kopie zapasowe danych z telefonów – część z nich backupowana jest automatycznie. W przypadku nieszczęśliwej awarii smartfona lub jego kradzieży, nie tracimy wszystkich. W dodatku podpięte konto umożliwia nam również śledzenie naszego urządzenia. W przypadku jego utraty, może to być jedyna możliwość na jego odnalezienie.

Trzeba również dodać, że synchronizacja kont wymaga od telefonu dodatkowej pracy, a ta przekłada się bezpośrednio na krótszy czas pracy. Patrząc jednak na korzyści oraz ograniczone możliwości urządzeń bez nich, nie jest to duży problem.