Jak robić lepsze selfie? Sześć porad, które sprawią, że Twoje selfie będą jeszcze lepsze
Jak robić lepsze selfie? Sześć porad, które sprawią, że Twoje selfie będą jeszcze lepsze

Liczba wykonywanych selfie rośnie z roku na rok i obecnie każdy z nas, przynajmniej raz w życiu, zrobić zdjęcie tego typu. Mimo jednak popularności takich fotografii, często zapomina się o ważnych zasadach, które pozwalają uzyskać jeszcze lepsze efekty. Jak możemy w łatwy sposób poprawić swoje autoporterty?

Pamiętaj o oświetleniu

Jak robić lepsze selfie?

Podstawa zasada wiąże się bezpośrednio ze światłem. Niezależnie, czy mówimy tu o selfie, czy o zwykłych zdjęciach, należy pamiętać o odpowiednim ustawieniu się, aby kadr nie był ani zbyt jasny, ani zbyt ciemny. Najlepiej jest wtedy, kiedy nasza twarz będzie równomiernie oświetlona. Niestety rzadko kiedy będzie to możliwe, zatem należy pamiętać o tym, aby unikać cienia i stawania bezpośrednio pod źródło światła, np. pod słońce. Wówczas nie ma co liczyć na ładną fotografię.

Odpowiednie tło

Jak robić lepsze selfie?

Kolejna sprawa to kompozycja. Owszem, w centrum kadru będziemy my lub razem ze znajomymi, jednak uwagę widzów, którzy będą oglądać potem nasze małe dzieło sztuki, może przykuć również tło. Powinno się zadbać o odpowiedni drugi plan. Mam tu na myśli unikanie pokazywania, np. nieposprzątanego pokoju, a ponadto należy uważać na tzw. mistrzów drugiego planu. Chociaż właśnie dzięki nim możemy uzyskać ciekawy, niezapomniany efekt. Mimo wszystko najlepiej sprawdzą się ładne widoki, bądź zwykłe, neutralne, na które nikt nie będzie patrzył.

Odpowiednie ustawienie

Jak robić lepsze selfie?

Jak należy trzymać smartfon? Aparat powinniśmy ustawić nieco powyżej swojej linii wzroku, nachylony do naszej twarzy. Dzięki temu nasza twarz będzie wyglądała na zdjęciu na odrobinę szczuplejszą, a głowa powiększy się optycznie względem reszty ciała. W przypadku selfie jest to ważna sprawa.

Czysty aparat

Jak robić lepsze selfie?

Teraz wyjątkowo prosta rada, jednak warto o niej pamiętać. Mianowicie warto sprawdzić, czy oczko aparatu jest czyste. Często zdarza się, że jest zabrudzone lub pokryte odciskami palców, a takie detale powodują, że zdjęcie będzie nieco zamglone lub nieostre. Wystarczy tu po prostu przetrzeć obiektyw, aby uniknąć tego rodzaju problemów.

Poznaj możliwości swojego smartfona

Jak robić lepsze selfie?

Warto również zapoznać się ze specjalnymi trybami, które znajdziemy w swoim telefonie. Producenci implementują do urządzeń ciekawe rozwiązania. Często pozwalają one w estetyczny sposób upiększyć twarze fotografowanych czy też zrobić panoramiczne selfie, na którym zmieścimy więcej osób. Jednocześnie należy wiedzieć, jak nasz aparat radzi sobie w różnych warunkach. Dzięki temu będziemy w stanie lepiej ocenić, czy w danej sytuacji będziemy mogli zrobić satysfakcjonujący nas autoportret. W dodatku wiele telefonów jest już wyposażonych w diody doświetlające. Sprawdzą się one w nocy, przy braku innych źródeł światła, aczkolwiek nie oznacza to, że po zmroku smartfon da radę wykonać ostrą fotografię o odpowiednio nasyconych kolorach.

Obrób!

Jak robić lepsze selfie?

Na koniec została możliwość późniejszej edycji. W przypadku selfie nie sprawdzą się jednak filtry, który diametralnie mogą odmienić zdjęcie. Tutaj bardziej pomocna będzie nieznaczna korekta. Polegać ona powinna na zmianie jasności, kontrastu, cieni, a także balansu bieli czy nasycenia barw. Warto również zainteresować się aplikacjami ze Sklepu Play czy App Store, stworzone właśnie pod kątem autoportretów.

Kierując się tymi sześcioma zasadami, będziemy mogli pochwalić się znacznie ładniejszymi zdjęciami na naszym Instagramie czy Facebooku.