Jak fotografować smartfonem?
Jak fotografować smartfonem?

Liczba wykonywanych zdjęć lawinowo wzrasta od momentu, w którym telefony zaczęły być wyposażane w aparaty. Aktualnie nawet tańsze smartfony pozwalają fotografować w zadowalającej jakości. Jednak nie sam sprzęt, a umiejętności oraz wiedza dają możliwość zrobienia zdjęcia, w których zakochają się obserwujący nas na Instagramie, a my będziemy zadowoleni z wyników naszej pracy. Na jakich elementach należy się skupić?

GRA ŚWIATŁEM

Pierwsza zasada brzmi: nie używaj diody doświetlającej. O ile porządne, ksenonowe lampy błyskowe rzeczywiście pozwalają odpowiednio doświetlić kadr, o tyle ich niewielkie, LED-owe odpowiedniki zdecydowanie nie przynoszą porównywalnych efektów. Z tego względu nie zalecamy ich używania. Chyba że chcecie uzyskać fotografię o wątpliwej wartości artystycznej albo fotografujecie dokumenty, wówczas jej użycie ma sens.

Kolejna dotyczy zakazu fotografowania pod światło. Matryce światłoczułe mogą zostać w ten sposób uszkodzone, a co więcej, na zdjęciu mogą pojawić się niezbyt ciekawie wyglądające flary. W przypadku profesjonalnych aparatów w obiektywach da się je wyeliminować za pomocą specjalnych zasłonek, w smartfonach – przysłaniając od góry obiektyw telefonu.

Fotografując smartfonem, warto wykorzystywać światło dzienne. Najlepiej unikać gorzej doświetlonych miejsc. Matryce w urządzeniach mobilnych są niewielkich rozmiarów, a szumy pojawiają się dosyć szybko, choć to zależy już w głównej mierze od klasy sprzętu, jakiego używamy. Co ciekawsze, praktycznym elementem, potrafiącym nieco rozjaśnić kadr, jest biała kartka papieru, tani zamiennik profesjonalnych blend. Na początek zabawy – idealny dodatek.

TRÓJPODZIAŁ KADRU

Niezbędna sprawa, kiedy chcemy zająć się fotografią. Wystarczy, że w kadrze zostaną poprowadzone cztery proste – po dwie poziomo oraz pionowo – a punkty ich przecięć wyznaczą nam mocne punkty. To właśnie na nich będzie się skupiać uwaga widza, odbiorcy. Warto o tym pamiętać, ponieważ zasada ta pozwala na znaczną poprawę odbioru oraz ocenę naszych fotograficznych dzieł.

Opcję tę możemy włączyć w ustawieniach aparatu, wybierając opcję Linię siatki. Dzięki temu będziemy wiedzieli, gdzie w kadrze umieścić głównego bohatera naszego zdjęcia, aby to rzeczywiście on przykuwał uwagę. Wystarczy trochę treningu i już będziemy w stanie wykorzystywać zalety stosowania trójpodziału.

KLUCZOWY TEMAT

Warto wiedzieć, co chcemy sfotografować. Musimy zdecydować się, czemu będzie poświęcone zdjęcie – czy tętniącemu życiem miastu, targanym wiatrem kwiatu czy pozującej osobie. Tutaj wracamy do trójpodziału. Bardzo pomocne może okazać się także rozmycie soczewkowe, aczkolwiek często rozwiązania software’owe nie przynoszą zadowalających efektów. Na szczęście w późniejszej obróbce istnieje możliwość jego uzyskania.

Jeżeli chcemy zabłysnąć w mediach społecznościowych z naszymi zdjęciami, musimy się czymś wyróżnić. Najważniejsza w tym wszystkim pozostaje jakość, jednak nie oszukujmy się – odbiorcę musimy czymś zainteresować. Trzeba obserwować trendy. Popularne hashtagi. Chociaż można spotkać się z niezmiennie popularnymi, takimi jak małe kotki czy smakowicie wyglądające jedzenie.

PRZEJMIJ KONTROLĘ

Fotografia ma być zabawą dla nas. Musimy czerpać z niej przyjemności, bawić się zarówno światłem, próbując ująć interesujący nas obiekt z różnych stron czy pod różnymi kątami, jak i perspektywą. Dzięki temu będziemy mieli szansę na stworzenie własnego, unikalnego stylu, sposobu patrzenia na świat przez małe „oczko” w telefonie.

POPRAW

Nawet zdjęcia wykonane przez profesjonalistów wymagają niejednokrotnie późniejszej obróbki i nie inaczej jest w przypadku naszych fotografii. Za pomocą licznych programów do edycji, możemy uzyskać naprawdę świetne efekty. Oczywiście możemy ułatwić sobie zadanie wykorzystując gotowe filtry. Istnieje jednak również możliwość dłuższej zabawy ze zdjęciem, tj. edycja nasycenia kolorów, możemy wykadrować to, co najciekawsze czy też skupić się na zapewnieniu efektu ziarna na całym ujęciu. Tutaj ogranicza nas jedynie wyobraźnia oraz umiejętności.

Na Androida możemy pobrać kilka różnych aplikacji, a wśród nich należy wspomnieć o Adobe Photoshop Express, Autodesk Pixlr, Aviary, Lidow lub. Snapseed. Często zdarza się również, że już na start mamy preinstalowany na naszym smartfonie uproszczony edytor zdjęć.

PODSUMOWANIE

Każdy z nas posiada już telefon z aparatem. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zaczęli swoje pierwsze, fotograficzne próby. Pamiętając o kilku prostych zasadach, możemy uzyskać naprawdę zadowalające efekty. Może to będzie początek nowej pasji?

Pamiętaj o:
  • ciekawym ujęciu,
  • trójpodziale kadru,
  • poznaniu opcji i możliwości swojego telefonu,
  • unikaniu nadmiernie rozjaśnianego lub przyciemnionego kadru,
  • zabawie perspektywą,
  • możliwości późniejszej edycji,
  • ćwiczeniu w praktyce.