Dlaczego warto mieć dysk SSD w laptopie?
Dlaczego warto mieć dysk SSD w laptopie?

W ciągu ostatnich kilku lat zdecydowanie wzrosła liczba laptopów już seryjnie wyposażonych w dyski SSD. Co jednak zapewniają te nośniki? Czy zawsze są lepsze od HDD?

Po pierwsze wydajność

SSD bazuje na pamięciach półprzewodnikowych. Dla porównania standardowy dysk twardy HDD wykorzystuje same elementy mechaniczne, zatem cechuje się znacznie dłuższym czasem dostępu do danych. Tu różnice mogą wynosić nawet kilkanaście razy gorsze wyniki. To jest naprawdę odczuwalne w codziennym użytkowaniu.

Lenovo IdeaPad 320-15

Dostrzeżemy to przy każdym zadaniu wykorzystującym otwieraniu oraz zapisywanie. Na dobrą sprawę ogromny progres jest przy samym starcie systemu – w wielu porównaniach SSD pozwalało przyspieszyć uruchamianie maszyny o kilkanaście sekund. Dodając do tego szybsze włączanie aplikacji oraz zapis różnego rodzaju zmian, okazuje się to mieć niepodważalnie znaczący wpływ na komfort pracy.

Po drugie energooszczędność

Nowoczesne nośniki wymagają również mniejszej ilości prądu. To przekłada się bezpośrednio na dłuższy czas pracy, co szczególnie w przypadku laptopów, urządzeń mobilnych, potrafi być wręcz zbawienne. W końcu czasami te kilkanaście, kilkadziesiąt dodatkowych minut zrobiłoby różnicę.

Po trzecie…

Cisza… Tu dyski SSD królują, ponieważ pracują bezgłośnie, a do tego należy wspomnieć jeszcze o ich wytrzymałości. Przede wszystkim niestraszne im są wstrząsy czy upadki, które to mogą doprowadzić do uszkodzenia HDD. Z tego względu też nośniki SSD są wykorzystywane w różnego rodzaju urządzeniach hybrydowych.

Po czwarte: prosty sposób na zmianę sprzętu

Każde urządzenie staje się w końcu dla nas nieco za wolne. Moim zdaniem jednak nie oznacza to zawsze, że czas rozglądać się za czymś nowym, ponieważ w wielu przypadkach wystarczy zadbać o wymianę nawet jednego elementu, aby z powrotem cieszyć się swoim komputerem. W przypadku starszych laptopów z HDD gorąco zachęcam do wymiany nośnika danych w nim na SSD. To zdecydowanie pozwala to zyskać drugie życie, a wolne działania stanie się przeszłością, oczywiście na tyle, na ile pozwoli reszta podzespołów.

prezent na komunię

Po piąte jedna wada

Na pewno trzeba tu również wspomnieć, że rozwiązania półprzewodnikowe są znacznie droższe od talerzowych. W kwocie około 200 – 250 złotych jesteśmy w stanie kupić 1 TB lub 250/256 GB SSD. To pozostaje jedyny poważny minus tego rozwiązania. Uważam jednak, że mimo wszystko to rozsądna inwestycja. Zresztą HDD można kupić jako dysk zewnętrzny, będący magazynem danych.

SSD – podstawa mocnej konfiguracji

Muszę przyznać, że dyski SSD to jedne z najbardziej użytecznych elementów w laptopach, które mają niebagatelny wpływ na komfort pracy. Myślę, że jeżeli tylko możemy, warto w nie zaopatrzyć laptopy w naszym domu czy pracy.