Centrum sterowania lodówką w Twoim smartfonie
Centrum sterowania lodówką w Twoim smartfonie

W naszych domach mamy coraz więcej różnego rodzaju sprzętu AGD i RTV. Ostatnio rosnącą popularnością cieszą się urządzenia tego typu z dostępem do Internetu, które określamy mianem IoT – Internetu Rzeczy. Jak łatwo możemy zarządzać nimi wszystkimi z poziomu jednego smartfona?

PORT PODCZERWIENI CZY WIFI

Wybrane modele telefonów dysponują portem podczerwieni, który okazuje się być bardzo praktycznym dodatkiem, pozwalającym nie sięgać po pilota, kiedy np. będziemy chcieć zmienić kanał w telewizorze. Z praktycznego punktu widzenia, to bardzo przydatna opcja. W przeszłości tego typu dodatek pozwalał również na przesyłanie danych, jednak w obliczu konkurencji w postaci np. Bluetooth czy NFC, takie zastosowanie odeszło do lamusa.

Niestety za pomocą tego portu nie będziemy w stanie obsłużyć całego sprzętu w domu. Tutaj z pomocą może przyjść niezastąpiony Internet, a dokładniej sieć WiFi w domu. Likwiduje to problem znajdowania się w zbyt dużej odległości od urządzenia, którym chcemy zarządzać. Najlepszym przykładem może być ekspres do kawy. Nawet leżąc w łóżku, można wybrać odpowiednią opcję z dedykowanej aplikacji, aby ekspres przygotował dla nas kawę. Co jeszcze umożliwia takie zarządzanie sprzętem RTV i AGD z telefonu?

DEDYKOWANA APLIKACJA

Zacznijmy od podstawowej sprawy, czyli aplikacji. To właśnie ona daje nam ogromne możliwości i w głównej mierze właśnie od niej zależy, co będziemy w stanie zrobić. Obecnie wiele firm przykłada do ich tworzenia naprawdę dużo uwagi. Wynika to z rosnących wymagań klientów, a taka sytuacja wpływa bardzo pozytywnie na jakość oferowanych produktów.

TELEWIZJA POD PALCEM

Inteligentne telewizory same w sobie oferują już wiele funkcji dodatkowych, wspierają wiele aplikacji, spośród których szczególnie ważne, są te udostępniające VoD (telewizja na żądanie), czy też umożliwiają wideorozmowy. Na smartfonach często możemy się spotkać z wieloma opcjami, które pozwalają sterować całym telewizorem czy szybko przesyłać na niego zdjęcia, wideo lub filmy z YouTube. Oczywiście, na telefonach też możemy to wszystko oglądać, ale większy ekran przekłada się tu na nieporównywalnie wyższy komfort i przyjemność oglądania.

URZĄDZENIA KUCHENNE

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Właśnie w nim znajdziemy lodówkę, piekarnik, zmywarkę, ekspres do, a więc urządzenia, które oferują najciekawsze możliwości dla użytkownika smartfona. Wystarczy, że będą oferowały moduł WiFi, połączymy je z siecią i już – oprócz standardowych funkcji, możemy nawet odtwarzać z np. piekarnika muzykę z telefonu. Bardziej przyziemna opcje dotyczą możliwość zdalnego ustawienia piekarnika tak, aby obiad był gotowy. Wróćmy jednak do domu.

SZYBSZE ODKURZANIE I SPRZĄTANIE

Sprzątanie i robienie prania nie są przez większość ludzi szczególnie lubiane. Możemy jednak ułatwić sobie życie i postawić na najnowsze odkurzacze oraz pralki, które wykonają swoje zadanie wzorowo, oszczędzając nam nieco czasu. Wystarczy, że włączymy je przez smartfon i już będą działać. W przypadku pralek mamy „jedynie” ciągły podgląd na to, która faza prania właśnie trwa i możemy nimi na bieżąco zarządzać, z kolei roboty sprzątające odkurzą nasz dom w pełni samodzielnie. Naszym jedynym zadaniem będzie co najwyżej podpięcie ich do ładowarki, kiedy się rozładują. Tego typu produkty z pewnością wyróżniają się na tle pozostałych i możemy się spodziewać, że staną się jednym z popularniejszych elementów Internetu Rzeczy.

PODSUMOWANIE

W ciągu najbliższych lat liczba urządzeń podłączonych do sieci będzie stale rosnąć i nic nie wskazuje na to, aby trend ten został przerwany. Ta moda nie ominie również sprzętu RTV i AGD. Uczynienie z nich części Internetu Rzeczy otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości, których potencjał warto poznać i wykorzystać.