Automatyzacja pracy. Kilka cennych rad
Automatyzacja pracy. Kilka cennych rad

Automatyzacja pracy to jeden z gorętszych tematów, który jest poruszany w publicznej dyskusji. Na dobrą sprawę wiele czynności można uprościć. W jaki jednak sposób można to zrobić najlepiej i najszybciej?

Od czego warto zacząć?

Ten tekst skupi się przede wszystkim na klasycznej pracy biurowej. Tu szczególnie przydaje się znajomość języków skryptowych, których potencjał jest naprawdę ogromny i z pomocą przyjdą nam liczne poradniki w Internecie. Tu prym wiodą dwa rozwiązania: Visual Basic for Application oraz Python. Pierwszy z nich króluje nadal i wciąż w Excelu, gdzie z jego pomocą można zautomatyzować wiele procesów, co też pozwoli nas odciążyć. Zresztą chyba najlepiej jego moc udowadnia sam fakt, że ktoś zrobił z jego pomocą Dooma 3D w arkuszach kalkulacyjnych. To jednak wymaga wyższej znajomości VBA.

Automatyzacja pracy

Kolejna opcja to Python. Język skryptowy, który okazał się niezastąpiony w obszarach Big Data, sztucznej inteligencji czy pogłębionego nauczania. Pozostaje również tym idealnie spisującym się do automatyzacji pracy. Za jego pomocą możemy w prosty sposób pobierać wyłącznie interesujące nas dane ze stron internetowych, jednym kliknięciem wstępnie obrabiać arkusz kalkulacyjny czy też regularnie aktualizować dane aplikacje. Na dobrą sprawę jego możliwości ogranicza tylko nasza wyobraźnia. Do tego mamy wiele poradników, prostą składnię samego Pythona oraz mnogość dostępnych bibliotek – nawet osoby niezaznajomione z programowaniem, bez większych problemów powinny się go nauczyć.

Aplikacje do automatyzacji pracy

W tym miejscu warto wspomnieć o programach umożliwiających tworzenie skryptów. Jednym z takich jest WinBatch, będący prostszy od Visual Basica, a do tego wyjątkowo łatwy w użyciu. Z kolei vTask Studio pozwala zautomatyzować powtarzalne zadania. Mamy również Easy Macro Recorder, który umożliwia zapisanie i odtworzenie zaprogramowanych makr, ale tu niepotrzebna jest nawet znajomość programowania, co czyni z niego wyjątkowo lekkie narzędzie.

Automatyzacja pracy

Oczywiście w sieci znajdziemy znacznie więcej programów, które pozwalają na automatyzację pracy. Wystarczy chwilę poszukać, aby znaleźć coś  do naszych potrzeb. Dodając do tego szczyptę znajomości programowania, możemy stać się prawdziwymi mistrzami w sztuce automatyzacji pracy.