Technologia AR – na czym polega i co daje użytkownikowi?
Technologia AR – na czym polega i co daje użytkownikowi?

Technologia AR to jedno z najgorętszych pojęć świata technologii, z jakim możemy się zetknąć. O co jednak chodzi w pojęciu rozszerzonej rzeczywistości i czemu poświęca się mu tak wiele tekstów oraz filmów?

Co to AR?

Na wstępie wypada opisać, czym w ogóle AR jest. AR to skrót od Augmented Reality, czyli Rozszerzonej rzeczywistości, a wykorzystuje się to głównie połączenie naszego rzeczywistego świata z wirtualnymi obiektami. Można to opisać jako połączenie świata wokół nas rejestrowanego przez kamery, który zostanie wzbogacony o komputerowe grafiki i animacje 3D. Tu mamy do czynienia ze spójnym połączeniem dwóch stref, podczas gdy w przypadku VR mamy tylko i wyłącznie wirtualną rzeczywistość.

Zastosowanie praktyczne

Może wydawać się, że to rozwiązanie jest zupełnie obce. Tymczasem aktualnie spotkamy się z nim w coraz większej liczbie różnego rodzaju aplikacji, a prym wiodą tu gry. Flagowym przykładem może być Pokemon Go. Zresztą w App Store czy Sklepie Play natkniemy się na jeszcze więcej podobnych tytułów, więc wydaje się jedynie kwestią czasu, zanim przekonamy się na dobre do zupełnie nowej rozgrywki. Moim zdaniem pozwala to na znacznie lepsze odczuwanie świata gry, a ta imersja to niezwykle ważny czynnik wpływający na rozgrywkę.

co to ar

Poza tym rozszerzona rzeczywistość przydaje się przy innych programach. Idealnie sprawdza się także do celów informacyjnych – zaobserwujemy to używając Google Lens. W tym przypadku na obraz z aparatu „nakładane są” informacje o restauracjach, sklepach czy kinach, które są w polu widzenia. Genialne rozwiązanie. Poza tym pasuje do tłumaczy na żywo. Nakierowujemy nasz telefon na daną tabliczkę czy przedmiot i już otrzymujemy tłumaczenie na żądany język. Zresztą nawet w ten sposób możemy sprawdzić, jakby wyglądały konkretne meble w naszym domu – to pozwoliłoby oszczędzić wiele czasu oraz nerwów.

Do tego wszystkiego technologia AR znakomicie sprawdza się w celach profesjonalnych. Google Glass są używane obecnie w magazynach i pomagają pracowników, a Microsoft Hololens może wspierać pracę inżynierów i wspomagać proces projektowania nowych elementów. Szczególnie w tym obszarze widać żyzny teren do rozwoju.

Walka o perfekcję

co to ar

Aktualnie każda licząca się w świecie technologii firma opracowuje własne rozwiązania korzystające z AR. Tu przede wszystkim chodzi o stworzenie spójnego świata, w którym obiekty cyfrowe nie będą zbytnio się wyróżniały i użytkownikowi będzie mógł uwierzyć w tak wykreowany świat. Na razie mamy tu wciąż sporo do poprawy, ale widać potencjał drzemiący w AR. W ciągu najbliższej dekady powinniśmy doczekać się dopracowanych AR, które przekonają wszystkich do siebie.