Podwójny aparat w smartfonie – jakie daje możliwości?
Podwójny aparat w smartfonie – jakie daje możliwości?

Z podwójnymi aparatami możemy spotkać się w coraz większej liczbie smartfonów. Łatwo zauważyć rosnącą popularność takich rozwiązań – z flagowych urządzeń topowych producentów powoli trafiają również do tańszych, budżetowych propozycji. Jakie korzyści dają podwójne aparaty?

Rozmycie soczewkowe

Efekt doskonale znany z profesjonalnych aparatów. W ich przypadku jest to uzyskiwane dzięki obiektywowi z regulowaną wartością przysłony, natomiast w smartfonach po prostu nie ma na nie miejsca. Trudno byłoby sobie wyobrazić telefon z jeszcze większym „garbem” z tyłu, chociaż niektóre firmy eksperymentowały z czymś podobnym.

Drugi aparat pozwala nieco „oszukać” fizykę. Informacje zgromadzone przez drugi sensor pozwalają urządzeniu wykryć głębię obrazu, dzięki czemu ostatecznie otrzymujemy ujęcie bokeh. W większości przypadków właśnie do tego producenci stosują podwójne aparaty. Ich obecność w smartfonach wiąże się również bezpośrednio z trybem portretowym. Funkcja ta zyskała popularność za sprawą dostępności w iPhone’ach od modelu 7 Plus i nowszych – uzyskiwane rezultaty potrafią pozytywnie zaskoczyć.

Monochromatycznie

Technologia, na którą zdecydował się Huawei, opiera się na wykorzystaniu dwóch matryc: jednej RGB i drugiej monochromatycznej. Po pierwsze informacje z drugiego sensora są wykorzystywane do optymalizacji fotografii. Pozwala on zmniejszyć szumy na zdjęciach, co widać szczególnie przy nocnych kadrach. W dodatku daje możliwość wykonania efektownego ujęcia od razu w odcieniach szarości. Mnie osobiście to dostatecznie przekonuje do rozwiązania Chińczyków – szkoda, że tak niewiele firm poszło podobną drogą.

Szeroko

Ostatni sposób na wykorzystanie podwójnego aparatu zakłada użycie dodatkowego obiektywu o szerokim kącie widzenia. Po co? Często tylko w ten sposób będziemy w stanie objąć polem widzenia aparatu cały interesujący nas, zapierający dech w piersiach, widok. Zdecydowanie opcja ta robi bardzo dobre wrażenie. Takimi zdjęciami będziemy mogli później śmiało się pochwalić zarówno w mediach społecznościowych, jak i na spotkaniach ze znajomymi.

Praktyczny dodatek

Podwójne aparaty z pewnością są ciekawą opcją, i pozwalają osiągnąć znacznie interesujące efekty. Należy jednak pamiętać, że tańsze modele nie zaoferują imponującej jakości. W ich przypadku producenci musieli pójść na pewne kompromisy. Z tego względu może się zdarzyć, że zastosowane „podwójne oczko” z tyłu nie przekłada się na oczekiwane rezultaty. Mimo wszystko, warto się bliżej zainteresować takimi urządzeniami.