Pamięć wbudowana – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Pamięć wbudowana – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Pamięć wbudowana to jeden z najważniejszych elementów w naszym smartfonie. Mimo wszystko nie zwraca się na nią należytej uwagi i dla wielu liczy się jedynie to, ile GB ma dany model. Tymczasem od jej rodzaju zależy również wydajność oraz to, jak działa smartfon na co dzień. Warto również zwrócić uwagę, czy dane urządzenie oferuje możliwość jej późniejszej rozbudowy.

Najważniejsza szybkość

Podstawowymi parametrami opisującymi wydajność pamięci wbudowanej jest szybkość sekwencyjnego lub losowego zapisu i odczytu danych – te wielkości pozwalają zrozumieć, z czym mamy do czynienia. Najczęściej spotykanym obecnie standardem jest eMMC. Jest to rozwinięcie technologii pamięci flash NAND, stworzonej pod kątem urządzeń mobilnych – czytników ebooków, smartfonów, tabletów czy nawigacji GPS.

Standard oznaczony jako 4.5 trafił na rynek w 2012 roku, 5.0 w 2013, a 5.1 w 2015. W przypadku normalnego użytkowania, niewiążącego się z instalacją wielu aplikacji czy nagrywaniem filmów w Full HD lub Ultra HD, wszystkie one pozwolą na komfort pracy. W większości sytuacji w pełni wystarczające będą modele dysponujące następującymi parametrami:

  • sekwencyjny odczyt: >160 MB/s,
  • sekwencyjny zapis: >60 MB/s,
  • losowy odczyt: >12 MB/s,
  • losowy zapis: >12 MB/s.

Niestety producenci rzadko kiedy chwalą się takimi informacjami. Najczęściej zostaje nam albo sprawdzenie egzemplarzy w sklepie za pomocą programów testujących albo też znalezienie informacji na ten temat w testach interesującego nas modelu.

Ostatnim typem jest UFS 2.0 albo 2.1. Można spotkać ją jedynie w urządzeniach z wyższej półki i wyróżnia się wydajnością zbliżoną do nośników SSD, a przy tym cechuje się wysoką energooszczędnością. Jeżeli dane urządzenie ją ma, to zapewne producent doda o tym odpowiednią adnotację w specyfikacji. W końcu jest się czym pochwalić.

Ilość też ważna

To już w głównej mierze zależy od preferencji danego użytkownika. Zdecydowanie już na starcie odpadają telefony z 8GB pamięci wbudowanej, ponieważ nawet po wyjęciu z pudełka dosyć szybko zacznie brakować na nich miejsca na jakiekolwiek pliki czy aplikacje. Z tego względu taki wariant mogę polecić jedynie osobom, które zamierzają wykorzystywać swój telefon jedynie do podstawowych zadań.

Obecnie minimum staje się 16GB. Tyle właśnie spotkamy w wielu urządzeniach już z niższej półki cenowej, i moim zdaniem to wystarczy na przechowywanie muzyki, zdjęć, filmów i programów na naszym urządzeniu. Więcej, czyli 32, 64 czy 128GB, to już opcje dla osób, które chcą umieścić małą multimedialną biblioteczkę na swoim smartfonie.

Czy jest microSD?

To bardzo istotne pytanie. Przede wszystkim karty pamięci to jeden z bardziej praktycznych dodatków, ponieważ możemy mieć na nich wszystkie pliki i swobodnie przenosić je między różnym sprzętem. Trzeba jednak pamiętać, że jedne modele wspierają microSD do 32GB, podczas gdy inne – teoretycznie do 2TB. Warto zapoznać się z taką informacją przed kupnem telefonu. Posiadanie slotu kart pamięci w swoim telefonie ma wiele zalet, o czym więcej przeczytacie w osobnym tekście poświęconym tej tematyce.

Ważny element

Jako że używamy bardzo intensywnie naszych telefonów czy tabletów, dobrze jest zwrócić uwagę na pamięć wbudowaną. Od niej, procesora, RAM-u oraz oprogramowania zależy w głównej mierze przyjemność i płynność użytkowania, czyli niezwykle ważna cecha. Warto pamiętać taki wariant, który zaoferuje nam wystarczającą ilość miejsca na start albo taki, który został wyposażony w czytnik kart microSD.