LTE w smartfonie – dlaczego to tak ważna technologia?
LTE w smartfonie – dlaczego to tak ważna technologia?

LTE to jedno z najbardziej gorący haseł, jeżeli chodzi o temat związany z telekomunikacją. Każdy operator komórkowy chwali się, że oferuje już łączność 4G, która to też ma przekładać się na znacznie większość szybkość pobierania oraz wysyłania danych. Na czym jednak opiera się ta technologia oraz jakie wymogi musi spełniać nasze urządzenie, abyśmy mogli się cieszyć takim internetem?

Podział sieci

Techniki dostępu do internetu z telefonu możemy podzielić trzy główne grupy. Pierwsza z nich to 2G, która obejmuje dwa standardy: nieużywany już GPRS oraz, coraz rzadziej spotykany, EDGE, zapewniającej transfer na poziomie 1 Mb/s. Dalej mamy 3G. W jej skład wchodzi standard HSPA (do 14 Mb/s), HSPA+ (do 28 Mb/s) oraz HSPA+DC (do 42 Mb/s), które często nazywane jest również jako 3.5G. Ostatnia to już 4G.

LTE to technologia, która zadebiutował w komercyjnie dostępnych smartfonach w 2011 roku, jednak w Polsce na dobre stała się popularna w 2013. W warunkach laboratoryjnych pozwala ona na pobieranie danych od 150 Mb/s (kategoria 4) do 1 Gb/s (LTE-Advanced) oraz wysyłanie od 50 do 500 Mb/s. W praktyce te wyniki są znacznie mniejsze, co wynika z użytej anteny w telefonie, infrastruktury naszego operatora, sposobu rozdzielania pasma między użytkowników czy też ograniczeniami wynikającymi z modulacji. W porównaniu do poprzednich generacji, wyróżnia się znacznie większą liczbą obsługiwanych jednocześnie osób w zasięgu jednego nadajnika oraz mniejszym opóźnieniem, tzw. ping.

Istota zasięgu

Obecnie spora część Polski oferuje już zasięg sieci 4G. Starsze technologie radziły sobie lepiej w sytuacjach, w których zasięg stawał się słaby, ale w przypadku LTE wynika to przede wszystkim z wykorzystywaniem pasm o wysokiej częstotliwości. O ile w mieście, np. 1800 czy 2600 MHz, sprawdzają się idealnie, o tyle na mniej zurbanizowanych terenach nie radzą sobie równie dobrze.

Z tego względu operatorzy zaczynają wykorzystywać pasmo 800 MHz, znane również jako Band 20/B20. To właśnie wsparcia dla tej częstotliwości brakuje w wielu urządzeniach pochodzących z Chin i nie oferowanych u nas w oficjalnej dystrybucji. Z tego względu patrząc przyszłościowo, warto zwrócić uwagę na ten istotny parametr. Przykładowo modele pochodzące z oferty CK Mediatora są wyposażone w odpowiedni moduł LTE, a jedną z tańszych propozycji tego typu jest Bluboo Picasso 4G.

Spopularyzowana technologia

LTE stanowi już zupełnie normalnie dostępne rozwiązanie. W ofertach u operatorów można znaleźć naprawdę interesujące pakiety danych, dzięki którym możemy mieć zapewniony szybki internet zawsze i wszędzie. W dobie bycia ciągle online, jest to niezwykle ważne. Tym bardziej można się cieszyć tym, że już prawie każdy nowy telefon wspiera tą technologię łączności.

Warto tu wspomnieć, że w 2019 roku na rynku pojawią się nowe produkty oferują już standard 5G. Zanim jednak zadomowi się on na dobre na rynku, minie jeszcze sporo czasu, więc nie ma co się przejmować tym, że nagle nasze urządzenie przestanie już oferować rzeczywiście błyskawiczny transfer danych.