Ładowanie bezprzewodowe – fakty i mity
Ładowanie bezprzewodowe – fakty i mity

Ładowanie bezprzewodowe to rozwiązanie, które pojawiło się w smartfonach już kilka lat temu, ale dopiero teraz zyskało większą popularność i wspiera go obecnie sporo telefonów. Jakie jednak są fakty oraz mity o ładowaniu bezprzewodowym? O czym warto wiedzieć?

Ładowanie bezprzewodowe –  jak to działa?

Na wstępie wypada skupić się na podstawach działania. Ładowarka jest wyposażona w cewkę, która odpowiada za wytworzenie odpowiedniego pola elektromagnetycznego. W telefonie mamy natomiast kolejną cewkę. Drogą indukcji otrzymuje ona energię z pola, a ta następnie jest zamieniana w prąd, zasilający nasz akumulator. Tak – w dużym uproszczeniu – można przedstawić cały proces. Na rynku najbardziej rozpowszechnione są dwa standardy: Qi oraz PMA. Różnice między nimi obejmują proces certyfikacji oraz cewki.

ładowanie bezprzewodowe fakty i mity

MIT: Ładowanie indukcyjne jest niebezpieczne

Część osób obawia się produktu, wytwarzającego pole elektromagnetyczne. Należy jednak zaznaczyć, że wszystkie ładowarki muszą przejść odpowiednie testy certyfikujące, a ich emisja pola to naprawdę niewielki dystans. W praktyce nie mają one najmniejszego wpływu na nasze zdrowie.

FAKT: Ładowanie indukcyjne trwa dłużej

W dobie sprzętów wspierających standardy szybkiego ładowania, rozwiązania bezprzewodowe są rzeczywiście nieco wolniejsze. Trzeba jednak pamiętać o tym, że również w ich przypadku występują standardowe ładowarki, jak i te szybsze. Najczęściej różnica wynosi między 20 a 90 minut.

MIT: Bezprzewodowe ładowanie skraca żywotność baterii

Wyjątkowo często pojawiająca się informacja, ale w żaden sposób nie mająca pokrycia w rzeczywistości. Wręcz przeciwnie. Względem tradycyjnych ładowarek, te bezprzewodowe pozwalają wydłużyć czas życia akumulatora, ponieważ smartfon jest ładowany mniejszym prądem, dzięki czemu w mniejszym stopniu cierpi jego wytrzymałość. Zresztą producenci nie dopuszczaliby do sprzedaży niekompletnych rozwiązań tego typu.

FAKT: Trzeba dokładnie kłaść telefon na podstawce

W praktyce smartfon trzeba dokładnie umieścić na ładowarce, aby samo ładowanie było jak najszybsze. Tu niestety odczuwalny pozostaje niewielki zasięg działania. Bywa to początkowo niewygodne, jednak szybko da się do tego przyzwyczaić.

MIT: Nie powstaną lepsze technologie bezprzewodowe

Obecnie korzystamy z nieco starszych technologii, jednak już są opracowywane kolejne rozwiązania, korzystające z m.in. fali podczerwonej. Teraz kluczowa jest faza optymalizacji kosztów oraz implementacji do gotowych produktów. W ciągu kolejnych lat powinny nastąpić większe zmiany w tej kategorii.

FAKT: Ładowarki są uniwersalne

Aktualnie kupując jedną ładowarkę, możemy być spokojni o jej kompatybilność. Prawie wszystkie dostępne modele wspierają standard Qi, który zdaje się być najpopularniejszym. Dzięki temu możemy zrobić całkiem udaną inwestycję w takie akcesorium bez obaw, że wkrótce do niczego nie będzie się nadawało.

A czy Wy już korzystanie z ładowarek indukcyjnych?

źródła zdjęć: Flickr (1), (2)