Jak działają okulary wirtualnej rzeczywistości?
Jak działają okulary wirtualnej rzeczywistości?

Okulary lub gogle wirtualnej rzeczywistości stają się coraz bardziej popularne w sferach gier i rozrywki. Są lżejsze i wygodniejsze niż standardowy wyświetlacz montowany na głowie (HMD), a wiele z nich zawiera szereg urządzeń interaktywnych. Przykłady obejmują śledzenie dźwięku, obrazu i ruchu głowy.  

Te okulary zachowują się podobnie do pary okularów 3D, ponieważ wyświetlają dwa obrazy. Zwykłe okulary pokazują pojedynczy obraz, ale okulary 3D i rzeczywistości wirtualnej zawierają soczewki spolaryzowane, które pokazują dwa obrazy, po jednym na każde oko. Obrazy te wydają się dawać iluzję głębi, która jest szczególną cechą środowisk CAVE, czyli rzeczywistości wirtualnej. Ich techniczna nazwa, to stereoskopia. 

Bardziej zaawansowane wersje tych okularów zawierają systemy śledzenia głowy. Ten system jest podłączony do komputera, który wysyła sygnały w celu dostosowania obrazów widzianych przez użytkownika, gdy porusza się po swoim otoczeniu. Po raz kolejny jest to szczególny aspekt w pełni wciągającej rzeczywistości wirtualnej CAVE. Okulary te pozwalają użytkownikowi zobaczyć trójwymiarowe obrazy, które dają iluzję głębi percepcji. Na przykład, jeśli użytkownik korzysta z wirtualnej rzeczywistości do celów architektonicznych, będzie mógł oglądać budynek pod różnymi kątami i spacerować po nim lub wokół niego. 

Wiele typów okularów zawiera system śledzenia, który odwzorowuje ruchy użytkownika i odpowiednio dostosowuje obrazy. Za każdym razem, gdy użytkownik porusza głową, idzie w określonym kierunku lub podejmuje jakąś inną formę działania, scena przed nim ulega zmianie. 

System śledzenia jest podłączony do komputera, który dostosowuje te obrazy tak, aby użytkownikowi pokazano realistyczne środowisko z realistyczną głębią percepcji. Śledzenie musi być tak dokładne, jak to tylko możliwe, aby iluzja się nie załamała. 

Okulary pozwalają użytkownikowi zobaczyć dwa oddzielne obrazy, które mózg łączy w jeden. To daje iluzję głębi 3D. Często towarzyszy temu wideo i / lub dźwięk, które zwiększają wrażenia. Celem jest przedstawienie użytkownikowi świata, który jest realistyczny i zachowuje się podobnie do świata rzeczywistego. Każde opóźnienie spowoduje rozłączenie się, a w niektórych przypadkach, uczucie choroby lokomocyjnej, a to z kolei zakłóca ich doświadczenia. 

GOGLE WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI (VR)

 

 

Rzeczywistość wirtualna (VR) to nadrzędne określenie dla każdego rodzaju immersyjnego doświadczenia, a nowoczesne gogle VR to początek renesansu cyfrowej immersji. Ponieważ branża jest dość nowa, firmy mają teraz szansę, aby ją rozwinąć lub zniknąć z rynkuGogle takie mogą różnić się pod względem cenya te wahają się od 80 zł do ponad 3000 zł. Wydając tak dużą kwotę, ważne jest, aby zrozumieć czym charakteryzują sięposzczególne modele gogli immersyjnych. Istnieją dwie główne kategorie nowoczesnych gogli VR: podłączana za pomocą kabla i mobilne.  

Wirtualne doświadczenia rzeczywistości wirtualnej, których użytkownik doświadcza poprzez gogle (VR) mogą być różnorakie: rzeczywistość rozszerzona lub rzeczywistość mieszana. Rzeczywistość rozszerzona to treści w stylu prawdziwego świata, z zawartością, która nie jest częścią rzeczywistości. 

 

Rzeczywistość mieszana może łączyć obiekty cyfrowe i fizyczne w ramach tej samej rzeczywistości, ale technologia ta jest nadal rozwijana. 

 

Gogle VR na uwięzi 

Gogle VR te podłączamy do komputera PC lub systemu gier i są one identyfikowane jako systemy „rzeczywistości mieszanej”. Kabel może być niewygodną częścią projektu, ale wrażenia z rzeczywistości wirtualnej są znacznie bardziej wciągające i złożone. Wyświetlacz dedykowany dla zestawu słuchawkowego, czujników ruchu i zewnętrznego modułu śledzącego kamerę radykalnie poprawia śledzenie ruchów głowy i wierność obrazu. Gogle na uwięzi są zwykle znacznie droższe ze względu na ulepszone możliwości wyposażenia.  Jeśli jednak użytkownik uruchomi immersję na komputerze, który nie jest bardzo wydajny, doświadczy zmniejszonej liczby klatek na sekundę. Komputery PC z mniejszą pamięcią przetwarzania mogą również nie być w stanie zidentyfikować ruchu użytkownika, ponieważ czujniki wewnątrz urządzeń są odpowiedzialne za śledzenie ruchów ciała. Istnieje wiele opcji wyboru gry, jeśli chodzi o zanurzenie. Większość z tych gogli można podłączyć do niemal nieograniczonej biblioteki gier. 

 

ZALETY GOGLI TETHERED (Z KABLEM) VR

 

 

Możliwość pochylania się lub schylania w rzeczywistości wirtualnej to drastyczna poprawa w porównaniu z doświadczaniem zanurzenia za pomocą jednostki mobilnej, w której nie ma zanurzenia ciała użytkownika, a jedynie jego głowy. Zestawy te są również znacznie lżejsze, przez co istnieje większe prawdopodobieństwo, że użytkownik zapomni, że sprzęt jest przypięty do głowy. Wyświetlacz w przypadku systemów na uwięzi jest bardziej wyrozumiały, ponieważ mózg użytkownika nie musi wypełniać tylu luk, co zapewnia im pełne wrażenia. Niektóre modele mają możliwość włożenia karty graficznej, która może generować jeszcze więcej szczegółów w wirtualnych doświadczeniach. 

 

WADY GOGLI TETHERED VR

 

 

Przestrzeń fizyczna jest zwykle niezbędna w przypadku przewodowych systemów VR, w przeciwieństwie do jednostek mobilnych, z których można korzystać w dowolnym czasie i miejscu. Komputery PC mogą wymagać aktualizacji lub nawet zakupu w celu przetwarzania niektórych systemów powiązanych. Może to być bardzo kosztowne przedsięwzięcie dla tych, którzy i tak nie planują zakupu ani modernizacji komputera. 

 

ZALETY MOBILNYCH GOGLI VR

 

 

Mobilne gogle VR to świetny sposób na wprowadzenie użytkowników w proste koncepcje wirtualnego zanurzenia. Jednostki mobilne są łatwo dostępne i mogą być używane z prawie każdym smartfonem. To bardzo niedroga opcja dla użytkowników posiadających smartfona. Filmy i filmiki panoramiczne ogląda się znacznie przyjemniej, a ich jakość jest prawdopodobnie znacznie wyższa  bardziej przestrzenna niż zapewnić to może jakikolwiek telewizor. Kolejne pozytywne aspekty mogą nawet obejmować panele dotykowe, przyciski głośności i przyciski Wstecz w niektórych modelach. W niektórych jednostkach obecne są również dodatkowe czujniki, dzięki czemu sprzęt może rozpoznać, kiedy telefon jest w pomieszczeniu, a kiedy nie. Zmniejszone opóźnienie i lepsza responsywność to jeszcze inne efekty ulepszonej technologii dostępnej w niektórych modelach. 

 

WADY MOBILNYCH GOGLI VR

 

 

Mobilne gogle VR mogą nie zapewniać największej immersji, a interaktywność może być ograniczona. Użytkownicy mogą być zmuszeni do wyjęcia smartfona z gogli, aby zmienić aplikację lub grę. Niektóre marki urządzeń przechowują tylko taki typ smartfona, jaki zamierzają zintegrować z goglami. Ogólnie rzecz biorąc, wrażenia z immersji na urządzeniach mobilnych należy powiązać z ceną. 

Na etapie prototypu znajduje się inny rodzaj zestawu, który umożliwia użytkownikom eksplorację wirtualnego obszaru bez konieczności podłączania do zewnętrznego systemu przetwarzania, takiego jak telefon, komputer czy czujniki rozmieszczone w całym pomieszczeniu. Istnieją również gogle, które są samodzielnymi elementami wyposażenia, które nie wymagają procesora ze względu na wewnętrzne śledzenie lokalizacji.  

 

PODSUMOWANIE

 

 

Ponieważ wysokiej jakości gogle VR są dość drogie, zestawy rzeczywistości mieszanej, to średnia półka, a mobilne modele oparte na smartfonach są dość przystępne; każdy użytkownik znajdzie na rynku produkt dedykowany dla siebie. Teraz jest idealny czas na doświadczenie VR, ponieważ nowa generacja gogli prawdopodobnie nie pojawi się na rynku przez najbliższe kilka lat. 

 

WoJ