Filtr do oczyszczacza powietrza – co warto wiedzieć?
Filtr do oczyszczacza powietrza – co warto wiedzieć?

Oczyszczacze powietrza to coraz chętniej kupowane produkty. Jakość powietrza, którym oddychamy stoi na niskim poziomie, więc kupno takiego urządzenia to bardzo rozsądny krok. Co jednak należy wiedzieć o montowanych w nich filtrach?

Jaki filtr?

Podstawowe pytanie dotyczy tego, jakiego typu filtr najlepiej kupić. Aktualnym standardem w oczyszczaczach powietrza są wykonane ze spiekanego szkła filtry HEPA. Takie same znajdziemy w m.in. porządnych maskach antysmogowych. Oprócz nich w takich urządzeniach spotkamy czasami także dodatkowe filtry węglowe. Mają one za zadanie usuwać szkodliwe lotne związki organiczne i jeżeli mamy u nas impregnowany filtr tego typu, wówczas możemy go wielokrotnie czyścić w wodzie. Praktyczne rozwiązanie.

Ważna sprawa dotyczy powierzchni filtrów. Od tego zależy w głównej mierze ich efektywność i według norm unijnych filtry HEPA mogą mieć jeden z pięciu poziomów jakości. H10 filtruje już skutecznie bakterie, dym czy aerozole, pozbywa się pleśni, alergenów, roztoczy i kurzu, a H14 pozwala dodatkowo zlikwidować większe wirusy oraz nawet pył radioaktywny. Według testów filtry HEPA potrafią radzić sobie z prawie wszystkimi pyłami zawieszonymi, takimi jak PM10 oraz PM2.5. Wyższą skuteczność od nich oferują rozwiązania ULPA, ale stosuje się je wyłącznie w przemyśle.

Ważnym czynnikiem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest sprawdzenie deklarowanej żywotności filtrów w oczyszczaczu powietrza. Należy również zorientować się w cenach przed zakupem samego produktu, ponieważ może okazać się, że droższy produkt będzie bardziej opłacalny w dłuższej perspektywie.

Decyzja dla naszego zdrowia

Chwila poświęcona na zapoznanie się z informacji na filtrze pozwoli nam zadbać wymiernie o zdrowie. Moim zdaniem posiadając już oczyszczacz powietrza, dobrze jest pomyśleć także o dobrej jakości filtrach do niego, które chronią nas przed zagrożeniami z powietrza.