Powerbanki – jak działają? Czy warto je kupować?
Powerbanki – jak działają? Czy warto je kupować?

Najczęściej wymienianą wadą nowoczesnych smartfonów pozostaje często niewystarczający czas pracy. Z tego względu użytkownicy albo stawiają na modele z potężnymi bateriami albo decydują się na zakup powerbanków, których popularność ciągle rośnie. Na jakiej zasadzie działają? Czy i dlaczego warto się na niego zdecydować?

DZIAŁANIE

Powerbank to nic innego jak kilka mniejszych ogniw, które zostały umieszczone we wspólnej obudowie. Proste rozwiązanie, które idealnie sprawdza się na co dzień. Ładujemy go identycznie jak telefon, a używanie go z kolei nie wymaga od nas absolutnie niczego, może za wyjątkiem kabla, pozwalającego połączyć nam nasz smartfon z tym akcesorium.

JAKA JEST FAKTYCZNA POJEMNOŚĆ?

Przechodzimy do tematu, który stał się podstawą do napisania wielu artykułów, niekoniecznie prawidłowo podchodzących do zagadnienia. Zawsze w przypadku baterii i ich pojemności należy pamiętać o stratach energii. W końcu część z niej zamienia się w energię cieplną, a tej nie wykorzystamy w żaden sposób w naszym urządzeniu mobilnym.

Mniejsza faktyczna pojemność ogniw zależy również od ich jakości, od zastosowanej płyty głównej, a straty powodowane są również przy zmianie napięcia z 3,6/3,7 na 5,1V. Zastosowane akumulatory legitymują się z kolei sprawnością ok. 90 %. Warto również pamiętać, że niskie temperatury powodują dodatkowe straty energii. Z tego względu pojemność 10000 mAh nie gwarantuje, że naładujemy nasz telefon z baterią 2500 mAh czterokrotnie.

Wzór do obliczeń użytecznej pojemności:

pojemność powerbanka * 3,6V / 5,1V * deklarowana sprawność ogniw = faktyczna pojemność ogniw

DLACZEGO WARTO GO KUPIĆ?

Przy smartfonach, których bateria nie pozostaje najmocniejszym elementem, powerbanki stały się niemal obowiązkowym akcesorium. Pozwala nam na komfortowe używanie naszego urządzenia przez cały czas bez obaw, że wkrótce zabraknie nam energii. Tę zaletę docenią z pewnością wszyscy.

Plusem tego akcesorium są również jego wymiary. Spokojnie możemy spakować je do plecaka czy torebki, a nawet kieszeni spodni – zajmuje niewiele miejsca, dając nam przy tym spokój o stan naładowania naszego telefonu. Niepodważalnym atutem takich produktów pozostaje dostępność różnych wariantów. Dzięki temu będziemy mogli znaleźć nie tylko praktyczny, ale również podobający się nam model.

Zalety powerbanków w skrócie:

+ zapewniona energia dla naszego urządzenia zawsze i wszędzie,
+ mobilność,
+ akcesorium, które może się podobać.

 

PODSUMOWANIE

Powerbank to świetny pomysł zarówno na prezent dla znajomych czy rodziny, jak i dla nas samych. Wybór odpowiedniego produktu zdecydowanie ułatwia obecność na rynku ogromnej liczby różnych modeli i ich wariantów. Warto również zauważyć, że zainteresowanie tymi urządzeniami ciągle rośnie i nic nie zapowiada, aby sytuacja uległa zmianie w najbliższym czasie.