Dyski w chmurze czy dyski zewnętrzne?
Dyski w chmurze czy dyski zewnętrzne?

Pamięć jest jednym z ważniejszych elementów w naszych urządzeniach. W praktyce okazuje się, że ilość dostępnej przestrzeni odgrywa niezwykle istotną rolę, szczególnie wtedy, kiedy zgrywamy zdjęcia, filmy czy instalujemy bardziej rozbudowane gry. Jednak każdy sprzęt dysponuje ograniczoną liczbą gigabajtów. Z tego względu często musimy posiłkować się alternatywnymi rozwiązaniami i dzisiaj postaram się Wam odpowiedzieć na pytanie, czy lepszy do tego będzie dysk zewnętrzny czy też taki w chmurze.

Tradycja kontra nowoczesność

Dyski zewnętrzne nadal są niezwykle popularne. Trudno się temu dziwić, ponieważ wielu klientów zainteresowało się nimi jeszcze w poprzedniej dekadzie i pozwalały w łatwy sposób zgrywać na nie zdjęcia, filmy, większe pliki, których nie potrzebowaliśmy na swoim urządzeniu. W dobie popularności smartfonów, pojawiły się również im dedykowane. Warto tu wspomnieć, że nie wszystkie modele obsługują konwencjonalne dyski – kluczowa pozostaje obsługa standardu USB OTG.

Dyski w chmurze czy dyski zewnętrzne

Największym atutem takich produktów pozostaje stosunkowo niska cena. Szczególnie to dotyczy HDD, w których kolejne GB kosztują całkiem mało, choć wiąże się to również z niższymi prędkościami zapisu/odczytu oraz gorszą wytrzymałością na ekstremalne warunki. Droższe, ale też znacznie wydajniejsze są SSD. Tylko w przypadku dysków służących jako archiwum, szybkość nie jest najważniejszym parametrem.

Dyski w chmurze czy dyski zewnętrzne

Tutaj przestrzeń w chmurze wygląda zdecydowanie inaczej. Po pierwsze opłacamy ją w systemie abonamentowym – kiedy zdecydujemy się zakończyć używanie danej usługi, musimy zgrać z niej wszystkie swoje pliki. Po drugie w wielu przypadkach firmy oferują darmowe pakiety. Najczęściej pozwalają one na bezpłatne używanie 10 lub 15 GB.

Co będzie lepsze dla Ciebie?

Zaletą zewnętrznych dysków jest to, że płacimy za nie jeden raz i możemy z nich korzystać, dopóki będą działać. W dodatku niewielkim kosztem możemy zdecydować się na model z większą ilością przestrzeni. Niestety nie stanowią one najbardziej poręcznych rozwiązań. Przenoszenie ich, nawet w najbardziej kompaktowych wersjach, trudno uznać za wygodne oraz nie zawsze można mieć dostęp do przechowywanych na nich danych na różnych urządzeniach.

Dyski w chmurze czy dyski zewnętrzne

Z kolei chmury zdają się być najbardziej przyszłościową opcją. Dostęp do niej mamy z poziomu dowolnego sprzętu, warunkiem koniecznym jest jedynie internet, ale to aktualnie nie stanowi większego problemu. Jednocześnie pozostaje to najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Nie musimy bać się o nagłą utratę plików – o tworzenie kopii zapasowych dba sam dostawca usługi. Trudnym w ocenie jest system opłat – abonament pozwala płacić nieporównywalne mniej, jednak musimy dokonywać płatności regularnie. Na pewno wielu osobom nie przypadnie do gustu fakt, że zgrywanie do sieci naszych danych wymaga przyzwoitego łącza internetowego. Mimo wszystko wygoda używania, np. Dysku Google, Dropboxa czy OneDrive, rekompensuje ten nieznaczny problem.

Na koniec kwestia ceny: dysk zewnętrzny HDD 1 TB kupimy już za około 149-199 złotych, natomiast 1 TB w OneDrive, w pakiecie z Office 365, kosztuje 29,99 / miesiąc, a w Dysku Google – 46,99 / miesiąc.

Jeżeli cenicie bezpieczne, nowoczesne rozwiązania na swoim smartfonie, zdecydowanie warto wykupić miejsce w chmurze. Dla osób szukających przede wszystkim pojemnego nośnika, dyski zewnętrzne nadal pozostają najlepszym możliwym wyborem.