Dlaczego warto mieć karty pamięci microSD?
Dlaczego warto mieć karty pamięci microSD?

Na co dzień często korzystamy z różnego rodzaju nośników pamięci, takich jak dyski HDD lub SSD, pendrive’y czy karty microSD. Na ostatnie z wymienionych  natkniemy się w wielu urządzeniach mobilnych, od smartfonów po laptopy. Jakie ich odmiany  są dostępne na rynku? Na co warto zwracać uwagę przy ich wyborze? I czy warto je w ogóle kupować?

MICROSD NIEJEDNO MA IMIĘ

Aktualnie na rynku spotkamy się z dwoma głównymi wariantami microSD: SDHC oraz SDXC. Pierwszy z wymienionych oferuje pojemność od 4 do 32GB, a zastosowany system pamięci to FAT32, podczas gdy w drugim znajdziemy już exFAT. Co więcej, pozwala on na umieszczenie znacznie większej przestrzeni – od 32GB do 2TB. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie urządzenia są z tym standardem kompatybilne.

 

Przy wyborze karty microSD warto sprawdzać szybkości zapisu oraz odczytu danych, ponieważ właśnie od tych parametrów będzie zależeć komfort użytkowania. Najczęściej spotykany podział wynika z różnicy klas. Liczba, która występuje po „Class”, oznacza minimalną szybkość zapisu w MB/s (wyjątek: UHS-1 do 104 Mb/s) i zdecydowanie należy unikać niższych odmian, nie pozwalających na sprawne używanie zasobów karty. Należy również uważać, aby nie trafić na podróbki i nie dać się zwieść mniej znanym firmom, które podają osiągi swoich produktów w Mb/s zamiast MB/s, co przekłada się na, teoretycznie, 8-krotnie lepsze wyniki od konkurencji.

ROZBUDOWANIE PAMIĘCI

W wielu urządzeniach zetkniemy się ze slotem kart pamięci, jednak należy mieć na uwadze, że kilku producentów odeszło od tego rozwiązania. Mogę wymienić tu Apple, OnePlus czy Xiaomi i ich flagowe produkty. W ich przypadku niestety nie możemy w łatwy sposób rozbudować pamięci. Dlaczego firmy decydują się na taki krok? Wynika to z chęci lepszego zagospodarowania przestrzeni w telefonie, zapewnieniu jak najlepszego komfortu użytkowania oraz zachęceniu użytkownika do wyboru wersji z możliwie największą przestrzenią na pliki. Niestety, dopłata za dodatkowe miejsce w takiej sytuacji zdecydowanie nie należy do najmniejszych.

Największą zaletą kart możliwość całkiem taniej rozbudowy pamięci. Możemy na niej przechowywać własną bibliotekę multimedialną, a mam tu na myśli zdjęcia, filmy, muzykę, różne pliki innego rodzaju, choć w obliczu rosnącej popularności dysków w chmurze jest to coraz mniejszy wyróżnik. Na pewno wielu osobom przypadnie do gustu fakt, że pozwalają na łatwe przenoszenie danych między różnymi urządzeniami.

Co ciekawe, w nowszych smartfonach możemy sformatować kartę microSD w taki sposób, aby telefon traktował ją jak część pamięci wbudowanej. Dzięki temu możemy instalować na nich całe aplikacje. To bardzo praktyczna opcja, ponieważ standardowo przenosić na nie mogliśmy jedynie dane z programu. Niestety nie wszyscy producenci umożliwiają przeprowadzenie tej operacji. Problematyczne pozostają także sloty hybrydowe. W ich przypadku mamy wolne jedynie dwa miejsce – możemy przeznaczyć je na dwie karty SIM lub jedną SIM i microSD.

PODSUMOWANIE

Nośniki pamięci to zdecydowanie praktyczne akcesorium, w które warto się zaopatrzyć. Dobrze, aby nasz sprzęt w ogóle je obsługiwał. Aktualnie karty microSD oferują już w zupełności wystarczające prędkości zapisu i odczytu danych, a co więcej pozwalają na swobodne przenoszenie danych zawsze i wszędzie. W niektórych przypadkach takie rozwiązanie może okazać się nieocenione.