Dlaczego smartfon z dual SIM to dobry wybór?
Dlaczego smartfon z dual SIM to dobry wybór?

Na rynku pojawia się coraz więcej smartfonów wyposażonych w sloty na dwie karty SIM. Najwięcej modeli tego typu posiadają w ofercie chińscy producenci, u których można znaleźć wiele, interesujących modeli. Warto się jednak zastanowić, jakie są właściwie zalety dual SIM. Dlaczego się go stosuje? Kto powinien rozważyć kupno takiego urządzenia, jeżeli tego jeszcze nie zrobił? Na jakiej zasadzie to działa?

Jeden telefon zamiast dwóch

Wiele osób ma dwa numery: prywatny oraz służbowy. Często korzystają z dwóch telefonów, ale nie da się ukryć, że nie jest to najbardziej wygodne rozwiązaniu. W dodatku musimy pamiętać o ładowaniu dodatkowego urządzenia. Jeżeli nie jesteśmy pasjonatami noszenia przy sobie w zasadzie zbędnego sprzętu, można w łatwy sposób ułatwić sobie życie.

W przypadku smartfonów z dual SIM możemy w łatwy sposób wybrać, z której karty chcemy zadzwonić czy napisać wiadomość. Niektóre telefon pozwalają również na wybranie naszego profilu użytkowania kart SIM, tj. przypisania jednej do pracy, a drugiej – celom prywatnych. W dodatku oszczędzimy miejsce w naszych kieszeniach, plecaku, torbie, torebce i czasu na ładowanie kolejnego urządzenia.

Wygodniejszy w podróży

Kolejna zaleta dotyczy osób będących często w podróży. Dzięki obecności dwóch slotów na karty SIM, mogą nabyć za granicą nowy numer, który będą użytkować równolegle do swojego pierwszego, a przy tym nie narażą się na koszty roamingu. Można to docenić szczególnie w trakcie pobytu w odległych krajach. Z tego względu, jeżeli często podróżujemy, a nie chcemy wymieniać ciągle prywatnego SIM-a, zakup smartfona z dual SIM jest najbardziej rozsądną opcją.

Oszczędność

Z pewnością spotkaliście się z sytuacją, że u jednego operatora kusiła Was niska cena internetu mobilnego, a u drugiego nielimitowane rozmowy. Przy korzystaniu ze smartfona na jedną kartę SIM musielibyście iść na kompromis w takiej sytuacji. Tymczasem używając urządzenia z dual SIM, możecie zminimalizować koszty.

W ustawieniach w prosty sposób możemy wybrać, aby dane komórkowe pobierane były z poziomu drugiej karty, natomiast wszystkie połączenia realizowane za pomocą pierwszej. Proste i bardzo praktyczne rozwiązanie. Dzięki temu nie będziemy zmuszeni do wyboru usług z oferty tylko jednego operatora, docenimy prawdziwą wolność korzystania z usług różnych firm.

Rodzaje dual SIM

  • Standby – najczęściej stosowane rozwiązanie. W praktyce oznacza to, że na co dzień, kiedy nie używamy telefonu, obydwa numery są aktywne i pozwalają na obsługę połączeń oraz wiadomości. Jednak kiedy będziemy rozmawiać przed jedną z kart, druga stanie się na czas rozmowy nieaktywna;
  • Active – obydwie karty są aktywne przez cały czas, niezależnie od tego co robimy. Jest to możliwe, dzięki obecności w telefonie dwóch odbiorników. Wpływa to na większe zużycie energii, ale przy tym wyższą funkcjonalność.

Kolejna istotna sprawa dotyczy tego, jaka łączność obsługiwana jest na poszczególnych slotach. Najszerzej stosowane połączenie to wsparcie LTE na jednej karcie oraz 2G na drugiej. W niektórych przypadkach jest to przypisane na trwałe do slotu numer jeden oraz dwa, w innych możemy zmienić w ustawieniach. Rzadziej spotyka się rozwiązanie LTE + 3G, a prawdziwym białym krukiem pozostaje obsługa LTE na dwóch kartach.

Podsumowanie

Smartfony z dual SIM stają się coraz popularniejsze, nie tylko w krajach rozwijających się. Nie sposób nie docenić oferowanych przez nie zalet. Pozwalają w łatwy sposób oszczędzić pieniądze, przydają się przy jednoczesnym korzystaniu z numery prywatnego i służbowego, a przy tym okazują się praktyczne w podróżach. Są to wystarczające argumenty przemawiające za wyborem właśnie takiego urządzenia.