Czy warto mieć serwer danych w domu?
Czy warto mieć serwer danych w domu?

Serwer danych w domu to rozwiązanie, które dopiero zdobywa popularność. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej jego możliwościom i odpowiemy na pytanie, czy warto go kupować.

Czym jest w ogóle serwer danych / NAS?

Można śmiało opisać go jako specjalistyczny komputer z własnym systemem, którego zadaniem jest gromadzenie danych i zapewnianie do nich dostępu wszystkim urządzeniom z nim połączonych. Może również służyć jako serwer druku, rejestrator dla czujników, m.in. kamer w domu, serwer mailowy lub www albo baz danych i wiele innych. Jak widać, potencjał w nim drzemiący jest ogromny.

Czy serwer danych / NAS jest dla mnie?

Na pewno najpierw warto sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zastanawiamy się nad takim urządzeniem. Moim zdaniem, najczęstszym powodem przemawiającym za wyborem czegoś podobnego, jest chęć stworzenia wspólnego dysku dla wszystkich domowników oraz dodawanie tam wszystkich zdjęć, filmów oraz innych treści. To naprawdę doskonałe narzędzie do backupowania danych.

Przede wszystkim chroni całą cenną zawartość przed zniknięciem np. wskutek awarii innych urządzeń. Z uwagi na to, że obecnie w naszych domach królują smartfony, tablety, laptopy, powinniśmy zadbać o coś, co je wszystkie ze sobą połączy.

Oprócz tego da się go połączyć z telewizorem np. z funkcjami Smart TV. W praktyce okazuje się, że serwer danych jest w stanie znacząco usprawnić wiele rzeczy oraz po prostu ułatwić obsługę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

W kwestii pojemności dysku trudno jednoznacznie określić, ale na pewno dobrze jest zdecydować się na dwudyskowy serwer, konfigurujemy dyski w tryb RAID 1 (mirroring) i w ten sposób na obu dyskach mamy składowane to samo. Dodatkowo zabezpiecza to dane przed utratą.

Warto również sprawdzić, w jakie złącza jest wyposażony NAS. Ważny jest tu port LAN – ich liczba oraz szybkość, od której zależy tempo pracy. Dobrze jest również zapoznać się z wcześniej z oprogramowaniem sterującym. Tu liczy się prostota oraz funkcjonalność, ale niestety nie wszyscy producenci przykładają do tego wystarczająco dużo uwagi.