Czy warto kupować produkty refurbished?
Czy warto kupować produkty refurbished?

Z terminem refurbished najczęściej spotkamy się kupując w sklepach lub na aukcjach internetowych. Mimo rosnącej popularności urządzeń tego typu, hasło refurbished jednych niepokoi, a dla innych stanowi zagadkę. Warto przyjrzeć się mu zatem z bliska i sprawdzić, czy jest się czego bać?

Czym są produkty refurbished?

Najprościej tłumacząc, urządzenie opatrzone terminem refurbished, to takie, które zostało fabrycznie odnowione.

Urządzenia, które nie mogą zostać sprzedane, jako produkt nowy, zostają odnowione przez producenta, sklep, bądź firmę zewnętrzną i wprowadzone z powrotem do sprzedaży, jako tzw. refurby.

Jak powstają?

Zazwyczaj są to sprzęty, które klient zwrócił do sklepu w ramach tzw. gwarancji zadowolenia, czyli nie podając przyczyny zwrotu. Prawo konsumenckie pozwala klientowi odstąpić od umowy w ciągu 10 dni od dokonania zakupu. Sprzedawca ma zatem prawnie narzucony obowiązek przyjęcia takiego towaru i zwrotu pieniędzy. Przepis ten dotyczy zakupów, które nie pozwalają na bezpośredni kontakt z produktem, czyli głównie tych dokonywanych przez Internet.

Zwrócony sprzęt wraca wtedy do sklepu zazwyczaj już rozpakowany, bez folii ochronnych, noszący drobne ślady użytkowania. W takiej sytuacji nie może być sprzedawany, jako produkt fabrycznie nowy. Co wtedy? Zależnie od sytuacji sprzedawca może na przykład samodzielnie zapakować i sprzedać ponownie takie urządzenie lub zwrócić je do producenta z prośbą o odnowienie.

Innymi źródłami powstawania refurbów mogą być sprzęty zwrócone do producenta/sprzedawcy w ramach gwarancji, albo takie, których producent nie mógł dopuścić do sprzedaży, jako produkt nowy,  ponieważ posiadały kosmetyczne uszkodzenia, choćby w postaci drobnych zarysowań. Urządzenia, których opakowania zostały uszkodzone np. w transporcie także trafiają do odnowienia.

Jakie są korzyści z kupowania produktów odnowionych?

Pierwszym, co przychodzi do głowy jest oczywiście cena. Produkty tego typu można kupić 20-30% taniej od fabrycznie nowych. W przypadku starszych modeli, ceny bywają obniżone nawet o 50%.

Inwestowanie w produkty refurbished, to doskonała okazja by zaoszczędzić trochę pieniędzy, chociaż to nie jedyna zaleta urządzeń tego typu.

Głównym atutem odnawiania sprzętu jest obowiązek nadania mu sprawności urządzenia fabrycznie nowego. W praktyce oznacza to, że dostajemy produkt działający, jak bliźniaczy model, który właśnie opuścił halę produkcyjną. Jedyne usterki, jakich możemy się spodziewać, to wady wizualne – drobne rysy, otarcia, czy zwyczajne ślady użytkowania. Oczywiście proporcjonalnie do ilości uszczerbków obniżana jest również cena takiego urządzenia.

Dodatkową zaletą kupowania refurbów jest eliminacja prawdopodobieństwa zakupu urządzenia, które będzie posiadało wady fabryczne. Mówiąc dosłowniej – to, co miało ulec awarii w danym modelu, zdążyło się już zepsuć i zostać naprawione.  Oszczędność czasu i energii na wysyłanie sprzętu do zwrotu lub naprawy gwarancyjnej jest z pewnością wartością dodaną przy zakupie.

Jakie są minusy produktów refurbished?

Minusem kupowania produktów odnowionych bywa nieuczciwość niektórych sprzedawców.

Klient powinien być świadomy, że kupuje produkt odnowiony, który (w niektórych przypadkach) może posiadać otarcia, czy zarysowania. Sklep powinien poinformować klienta o możliwości występowania takich uszkodzeń. Kupując urządzenie opatrzone znakiem refurbished powinniśmy mieć pewność, iż dostajemy sprzęt, który będzie funkcjonował tak samo, jak ten który właśnie zszedł z linii produkcyjnej.

Niestety, szczerość w stosunku do klienta nie zawsze jest regułą. Dlatego warto poszukać dłużej i poczytać więcej na ten temat, by mieć pewność, że trafiło się na uczciwego sprzedawcę.

Premium refurbished

Jedną z zaufanych firm sprzedających urządzenia premium refurbished jest francuska marka Remade (remade.com), która drugą młodość nadaje iPhone’om i iPad’om. Odnawianiem produktów amerykańskiej marki zajmuje się sztab wyspecjalizowanych pracowników, poddających każde urządzenie specjalistycznym testom.

Produkty marki Remade już niedługo trafią do polskiej dystrybucji za pośrednictwem CK Mediator Polska. Przykładowo: iPhone 8 plus 256 GB będzie można kupić za 3 599 zł podczas, gdy jego cena w regularnej dystrybucji to 4 229 zł. Co wyjątkowo istotne, każde urządzenie będzie posiadało aż dwuletnią gwarancję, realizowaną na terenie Polski.

„Jesteśmy przekonani, że jakość urządzeń od naszego partnera firmy Remade, a przede wszystkim ich ceny podbiją serca Polaków.”- powiedział Dariusz Grabowski prezes firmy CK Mediator wyłącznego dystrybutora produktów premium refurbished od Remade.

Na zdjęciu Dariusz Grabowski, prezes firmy CK Mediator Polska.

Czy warto kupować produkty odnowione?

Zdecydowanie warto! Należy tylko pamiętać, żeby kupować urządzenia z zaufanego źródła i wybierać takie sklepy, które oferują wsparcie posprzedażowe i gwarancję realizowaną na terenie kraju.

Autor AdM.