Czy warto kupować bezprzewodowe słuchawki Bluetooth?
Czy warto kupować bezprzewodowe słuchawki Bluetooth?

Smartfony są prawdziwie wielofunkcyjnymi urządzeniami. Bardzo często wykorzystujemy je do słuchania muzyki – telefony zdołały na dobre wyprzeć z rynku odtwarzacze MP3, z których korzysta garstka użytkowników. Ostatnio jednak rosnącą popularnością cieszą się słuchawki oraz głośniki Bluetooth. Dlaczego warto się nimi zainteresować i jak w ich przypadku prezentuje się jakość dźwięku?

Problem z przesyłaniem

Zacząć należy od najpoważniejszego problemu związanego z tym rozwiązaniem, czyli przesyłaniem muzyki z urządzenia bezpośrednio do słuchawek. Najwięcej sprzętów wspiera Bluetooth 4.0, znacznie rzadziej można spotkać się ze standardem 4.1 czy 4.2. Owszem, jest on dopracowaną technologią, która wypada na wielu płaszczyznach lepiej od starszych wersji, a do tego oferuje wystarczający zasięg działania. Z drugiej jednak strony narzuca pewne ograniczenia na ilość wysyłanych lub odbieranych danych.

Z tego względu jakość dźwięku przy używaniu bezprzewodowych słuchawek stoi na niższym poziomie niż w przypadku przewodowych rozwiązań. Na szczęście firmy starają się skutecznie sobie z tym radzić. Najważniejszą zmianą w Androidzie od wersji 8.0 jest zmieniony kodek audio, który w mniejszym stopniu kompresuje plik, a to przekłada się bezpośrednio na lepsze brzmienie. Nie da się jednak ukryć, że większość użytkowników nie usłyszy szczególnej różnicy. Tak naprawdę, jeżeli chce się naprawdę zauważać różnicę między plikami o różnej częstotliwości próbkowania potrzebny jest nie tylko czuły słuch, ale również porządny sprzęt audio.

Rewolucja Bluetootha

Pomijając jednak wspieranie przez coraz to więcej smartfonów standardu Hi Res Audio, warto również napisać o premierze Bluetooth 5.0. Ten standard łączności stanowi prawdziwy przełom. Nie tylko działa na znacznie większą odległość, ale pozwala także na szybszy transfer danych – przepustowość została znacznie zwiększona. Modele w niego wyposażone potrafią nawet obsłużyć jednocześnie np. dwa głośniki. W dodatku jakość dźwięku ulegnie dzięki niemu znacznej poprawie i różnice między słuchawkami Bluetooth, a przewodowymi zostaną zmniejszone do minimum.

Co więcej, nowoczesne produkty są po prostu wygodniejsze. Nie trzeba obawiać się o to, że przewody gdzieś się zaplączą albo ulegną zalaniu – trzeba jednak pamiętać również o drugiej stronie medalu. Mianowicie wymagają one ładowania. Działają jednak na tyle długo na wbudowanym akumulatorze, że nie będzie to zmorą dla żadnego użytkownika i spokojnie wytrzymają kilka dni zwykłego użytkowania.

Przyszłość smartfonów

Liczba urządzeń pozbawionych złącza audio jack 3,5 mm rośnie. W zamian pojawiają słuchawki na USB typu C, jednak obecnie te wykorzystujące Bluetooth są na tyle dopracowane, że na dobrą sprawę, zadowolą wszystkich, za wyjątkiem prawdziwych audiofilów, a ponadto zaoferują znacznie wyższy komfort. W obliczu dokonanego postępu, pozwolą na cieszenie się piosenkami nagranymi w jakości CD, bądź streamingowanymi z popularnych usług.