Czy warto kupić gimbal?
Czy warto kupić gimbal?

Liczba wykonywanych zdjęć i filmów za pomocą urządzeń mobilnych drastycznie wzrosła w ostatnich latach i to właśnie smartfony okazują się być już nieporównywalnie bardziej popularne od aparatów czy kamer. W jaki sposób można zwiększyć ich możliwości? Często wspomina się tu o gimbalach, czym jednak są i co takiego oferują?

Co to gimbal?

Najkrócej pisząc, gimbal to urządzenie służące do stabilizacji obrazu, niezależnie od tego, jak będziemy trzymać nasze urządzenie. Warto dodać, że takie akcesoria stosuje się nie tylko do smartfonów, ale również do aparatów i kamer. Na dobrą sprawę każdy profesjonalista posiada już ten dodatek i w wielu sytuacjach okazuje się być nieoceniony. Najlepszym dowodem na popularność jest niezwykle zróżnicowana oferta gimbali.

gimbal

Czy warto kupić gimbal?

Jeżeli tylko często fotografujemy i filmujemy telefonem, warto się w niego zaopatrzyć. Służy właśnie do stabilizacji, czyli do tego, z czym większość urządzeń ma problem i nawet obecność w danym modelu optycznej stabilizacji obrazu nie zawsze pozwala uzyskiwać płynny, stabilny obraz. Efekty będą widoczne na dosłownie każdym nagraniu. Jednocześnie taki sprzęt jest wyjątkowo prosty w obsłudze i po kilku minutach zabawy zrozumie się sposób jego działania oraz pozna wszystkie funkcje. Należy jednak pamiętać, że gimbal wymaga ładowania. Najczęściej w pełni naładowana bateria wystarczy na kilkadziesiąt minut, nieco ponad godzinę ciągłej pracy, chociaż nowsze i droższe produkty potrafią wytrzymać nawet do czterech godzin. Z tego względu warto kupić zapasowy akumulator.

Jaki gimbal będzie najlepszy?

Teoretycznie firmy tworzą gimbale dedykowane konkretnym modelom, ale w praktyce są to uniwersalne rozwiązania, w których uchwyty można regulować w zależności od rozmiaru naszego telefonu. Warto przed zakupem sprawdzić, na pozwala dedykowana aplikacja. W przypadku niektórych producentów różnice między aplikacjami na Androida i iOS są większe niż mogłoby się wydawać, zdarza się nawet, że na jedną platformę otrzymamy więcej trybów.

gimbal

Należy również dowiedzieć się, ilu osiową stabilizacją dysponuje konkretne akcesorium. Najtańsze mają jedynie dwuosiową i można je nabyć za pośrednictwem chińskich portali aukcyjnych za około 200, 300 złotych, ale w tym budżecie nie należy spodziewać się cudów. Na dobrą sprawę skutecznie sprawują się dopiero modele z trzyosiową stabilizację. Ich ceny startują jednak z poziomu 700 – 800 złotych i w przypadku najbardziej renomowanych producentów potrafią wynieść nawet powyżej 2000 złotych. W tym przypadku jednak wiąże się to z wyższą jakością oraz skutecznością w praktyce.

Genialny dodatek

Gimbal świetnie sprawdza się na co dzień i szybko go docenimy, jeżeli często nagrywamy filmy. Zresztą obecnie nawet tańsze telefony pozwalają już na nagrywanie w rozdzielczości Full HD i rejestrowany obraz potrafi prezentować się naprawdę dobrze, a urządzenie stabilizujące potrafi przełożyć się na jeszcze lepszą jakość.