Powrót do szkoły z uśmiechem na ustach, czyli jak nowe technologie mogą być pomocne w nauce
Powrót do szkoły z uśmiechem na ustach, czyli jak nowe technologie mogą być pomocne w nauce

W dobie błyskawicznego rozwoju technologicznego warto pomyśleć jak ułatwić, a co ważniejsze, umilić dzieciom ich edukację. Powrót uczniów do szkoły zbliża się nieuchronnie, więc warto pomyśleć, czy wszystkie niezbędne artykuły zostały skompletowane i jak sprawić, aby powrót dziecka do szkolnej ławki był przyjemniejszy.

Odpowiedzmy sobie na pytanie: czego potrzebuje młody człowiek w swojej edukacji? Co może mu się przydać i być niezbędne, a co może być pomocnym gadżetem, który zachęci go do nauki i mu ją umili? Kluczowym przy wyborze elektroniki przez rodziców powinna być cena, która nie nadweręży budżetu domowego, wydajność, która pozwoli na wieloletnie użytkowanie urządzenia oraz mobilność, dzięki której dziecko będzie mogło zabrać sprzęt ze sobą wszędzie. W tym artykule prezentujemy cztery popularne gadżety wraz z ich edukacyjo — naukowymi zastosowaniami, które coraz częściej na stałe goszczą tornistrach szkolnych.

Smartfon

W kieszeni niemal każdego ucznia. Mimo oczywistej funkcji dzwonienia oraz zabawy, umożliwionej dzięki licznym grom dostępnych w sklepach, warto pomyśleć nad zachęceniem dziecka do korzystania z aplikacji edukacyjnych. Mimo iż wiele z nich to przeznaczonych jest dla bardziej zaawansowanych użytkowników, to łatwo znaleźć programy, które będą bardzo pomocne w odrabianiu lekcji oraz przygotowaniu do klasówek dla uczniów podstawówek. Dobrym przykładem może być gra Mistrz Matematyki, która pozwala ćwiczenie działań matematycznych, czy chociażby Fiszki, które w łatwy i przyjemny sposób pomogą w nauce słówek. Ponadto smartfony w obecnych czasach stały się również przenośnymi słownikami ortograficznymi i języków obcych, a opcja aparatu znajdująca się w każdym smartfonie będzie pomocna w uwiecznianiu notatek, których brakuje w zeszycie młodego prymusa.

Aplikacje oraz gry logiczne nie wymagają potężnego sprzętu, więc przy wyborze smartfona dla pociech warto kierować się jego wytrzymałością oraz długowiecznością. Idealnym wyborem wydaje się „pancerniak” z Chin — Ulefon Armor X — który dzięki swojej solidności oraz przyzwoitym podzespołom z pewnością wystarczy na parę lat użytkowania.

Głośnik bezprzewodowy

Hit ostatnich lat. Małe, przenośne głośniki stały się niezwykle popularnym gadżetem nie tylko wśród studentów czy młodzieży licealnej, lecz również dzieciaków szkół podstawowych. Niewysoka cena sprawia, że jest to gadżet, na który może pozwolić sobie coraz więcej osób. Oprócz możliwości, puszczania ulubionych dźwięków w dowolnym miejscu, można pomyśleć na jego zastosowaniem w edukacji. A jest ono prostsze, niż mogłoby się wydawać i brzmi: audiobooki. Jeśli twoje dziecko nie chce czytać lektur szkolnych, to głośnik bluetooth jest właśnie tym, czego szukasz. Może to hasło brzmi jak reklama telezakupów, jednak jest w nim dużo prawdy. Audobook w przeciwieństwie do papierowych streszczeń przekaże całą zawartość książki młodemu uczniowi, a puszczanie jej za pomocą głośnika z pewnością mniej zaszkodzi na słuch niż słuchawki.

Niepodważalnym liderem branży głośników przenośnych jest marka JBL, której na rynku nie ma sobie równych. Rewelacyjna jakość dźwięku oraz wykonanie sprzętu z solidnych materiałów, bezdyskusyjne deklasuje konkurentów. Wśród szerokiej oferty producenta w szczególności warto zwrócić uwagę na model JBL GO –  jeden z najmniejszych i najlżejszych głośników oferowanych przez markę.

Powerbank

A jeśli w tornistrze twojej pociechy zagościł już smartfon oraz głośnik bluetooth, to kolejny do zestawu powinien dołączyć powerbank. I tak jak w przypadku głośników przenośnych, gadżet ten jest w zasięgu ręki coraz to większego grona osób dzięki przystępnym cenom. Funkcja powerbanów jest oczywista, jednak warto zaznaczyć, że mogą one być niezwykle przydatne w wypadku wyjazdów szkolnych bądź wycieczek, gdzie dzieciak z jeszcze większą częstotliwością eksploatują swoje smartfony. Lecz nie trzeba wybiegać aż tak daleko. Wystarczy wspomnieć, że nastały czasy, w których gra w klasy na przerwach i wymienianie się kolorowymi karteczkami, zostały zastąpione łapaniem wirtualnych Pokemonów.

Czym kierować się przy zakupie powerbanaka? Cena, pojemność, jakość. Te trzy parametry idą ze sobą w parze. Niestety obecnie bardzo łatwo złapać się na “bubla” w postaci taniego, a zarazem bardzo pojemnego powerbank. Przy wyborze tego gadżetu trzeba podążać za zdrowym rozsądkiem i nie żałować paru grosz kosztem wydajności i jakości. Optymalnym sprzętem, który z pewnością wystarczy na potrzeby ucznia szkoły podstawowej, jest Full of Energy o pojemności 8800 mAh. Sprzęt pozwoli na kilka doładowań smartfona, a niewielkie rozmiary i waga na bezproblemowy transport w szkolnym plecaku.

Laptop

Narzędzie, które powinno znajdować się na biurku każdego ucznia. Zazwyczaj kojarzy się z grami oraz surfowaniem w sieci jednak trudno podważyć jego zastosowania edukacyjne. Wystarczy wspomnieć, że w niektórych szkołach, laptopy zastąpiły ciężkie papierowe książki i zeszyty. Świat nieuchronnie zmierza ku cyfryzacji i jednym z bardziej racjonalnych działań jest oswajanie dzieci z nowymi technologiami. Warto też pamiętać, że rozrywka może uczyć. Gry logiczne pokroju Portalu czy strategie typu Europa Universalis IV z pewnością przypadną do gustu uczniów szkoły podstawowej i będą dla ich umysłu rewelacyjną gimnastyką.

Aby połączyć możliwość pracy na dokumentach, surfowania w internecie oraz grania w ciekawe tytuły, należy wybrać odpowiedni sprzęt. Bardzo ciężko znaleźć uniwersalnego laptopa, który nie będzie skierowany na konkretny tryb pracy. Rozwiązanie podejmujące wyzwanie wielozadaniowości przenośnych komputerów zaprezentowało HP swoim modelem 15-F272 Pentium. Komputer sprawdzi się zarówno przy rozwiązywaniu zadań szkolnych, jak i podczas ogrywania ciekawych tytułów, które skutecznie mogą poszerzyć horyzonty dzieciaków.

Edukacyjne zastosowanie gadżetów przedstawione w zestawieniu to jedynie niewielki procent ich możliwości. Nowe technologie stały się nieodłącznym elementem całego społeczeństwa, a co za tym idzie dzieci. Aby ich funkcja nie została ograniczona jedynie do dobrej zabawy, warto zapoznać się z szerokimi możliwościami naukowymi, które umilą edukację i sprawią, że uczniowie będą wybierali się na zajęcia szkolne z uśmiechem na twarzach. Wszystkie sprzęty zaprezentowane w zestawieniu dostępne polskiego dystrybutora elektroniki CK MEDIATOR pod adresem: www.funtech.pl.

O firmie CK MEDIATOR

Spółka CK MEDIATOR powstała w 1997 roku. Od początku działalności jej głównym profilem była hurtowa sprzedaż towarów IT, m.in laptopów marki Toshiba, ASUS, Lenovo, Dell, HP i Acer. Szerokie kontakty wśród producentów elektroniki, w 2016 roku zaowocowały rozszerzeniem oferty o najwyższej jakości smartfony chińskich marek, takich jak m.in.: Xiaomi, Doogee, HOMTOM, Bluboo, Ulefone czy UMI. Jednym z bieżących, kluczowych dla firmy celów jest sukcesywne wprowadzanie do oferty dystrybucyjnej kolejnych brandów i budowanie kompetencji najbardziej profesjonalnego importera tego typu urządzeń w Polsce.