Znaczenie posiadania rejestratora samochodowego
Znaczenie posiadania rejestratora samochodowego

Posiadanie rejestratora samochodowego może okazać się dla kierowców bardzo przydatne zarówno z punktu widzenia wygody jak i bezpieczeństwa. W tym artykule omówimy jakie jest znaczenie posiadania takiego rejestratora, na jakie rzeczy należy zwrócić uwagę przed zakupem, a także wszystko, co powinieneś wiedzieć i dlaczego powinno się mieć go w samochodzie.

Wierzcie lub nie, ale kamera samochodowa chroni nie tylko Ciebie i Twoich bliskich, ale także Twój pojazd podczas jazdy.

Mimo że drogi są obecnie w całkiem niezłym stanie oraz dość łatwe w nawigacji, nie oznacza to, że nie może dojść do wypadków. Jeśli tak się stanie, będziesz mógł(a) polegać na nagraniu video, aby dostarczyć na przykład dowody, które pomogą Ci w roszczeniu ubezpieczeniowym.

 

(Photo: The Straits Times)

Co to jest rejestrator samochodowy?

Jest to w zasadzie mała kamera samochodowa, którą można przymocować do deski rozdzielczej (lub przedniej szyby). Automatycznie rozpoczyna nagrywanie po włączeniu samochodu i nagrywa wszystko, co znajduje się przed tobą. Niektóre z nich są wyposażone w „tryb parkowania”, które będą kontynuować nagrywanie nawet po zaparkowaniu pojazdu. Istnieją również tylne kamery, które są zasadniczo takie same, z tym wyjątkiem, że znajdują się z tyłu pojazdu.

Obecnie coraz więcej kierowców umieszcza takie rejestratory w swoich pojazdach. W rzeczywistości coraz rzadziej można znaleźć auta, które nie są w niego  wyposażone, ponieważ producenci samochodów zaczynają dodawać je jako wyposażenie standardowe do swoich ofert.

Rzućmy okiem na powody, dla których tak ważne jest, aby mieć go w swoim aucie.

  • Pomagają nagrywać filmy z wypadków

Jest to główny powód posiadania kamery samochodowej!

Jeśli kiedykolwiek zdarzy Ci się wypadek, nagrany materiał przyda się, w trakcie składania wyjaśnień, oraz da jaśniejszy obraz tego, co się wydarzyło pozbawiając wątpliwości co do sprawcy zdarzenia.

Ponadto, są to często informacje pozwalające w sposób szybszy i łatwiejszy uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela.

Mogą również zdarzyć się przypadki, w których stajesz się świadkiem wypadku. Jeśli masz materiał wideo z takiego incydentu, w znaczny sposób ułatwiasz wszelkie postępowanie w sprawie. Pomaga to nie tylko rozwiązać spór, ale także przyspiesza cały proces.

(Photo: Bartosz Cudnoch)

Za granicą uruchomiony już został projekt o nazwie mWitness. Jest to inicjatywa, która zachęca kierowców do udostępniania dowodów wideo z wypadków drogowych. Można to zrobić za pośrednictwem specjalnej aplikacji dla zmotoryzowanych lub za pośrednictwem strony internetowej. W Polsce dość popularne jest przesyłanie nagrań do mediów, które często wykorzystują te materiały w różnego rodzaju reportażach jako przestrogę dla innych lub po prostu w informacjach jako dane statystyczne. Często materiały te udostępniane są również w mediach społecznościowych.

  • Nagrywają nawet po zaparkowaniu samochodu

 

Zaparkowane samochody również nie są bezpieczne. Ciągle pojawia się wiele zgłoszeń o wypadkach na parkingach, ale w jaki sposób kamery samochodowe mogą pomóc?

Niektóre kamery mają tzw. „tryb parkowania”, w którym kamera rejestruje nawet, gdy silnik samochodu nie pracuje. Jeszcze inne umożliwiają nagrywanie w trybie nocnym.

Jeśli aparat wyczuje uderzenie w samochód, rozpocznie nagrywanie, co może umożliwić wykrycie sprawcy.

Obecność rejestratora  może również odstraszyć złodziei przed włamaniem lub kradzieżą samochodu, wiedząc że mogą zostać zarejestrowani na nagraniu, a w konsekwencji złapani rezygnują.

(Photo: akumulator.pl)
  • Pomagają zaoszczędzić pieniądze

Prawdopodobnie zastanawiasz się, w jaki sposób kamera samochodowa może zaoszczędzić pieniądze, skoro przede wszystkim już sama sporo kosztuje, jednak nagranie z kolizji lub wypadku może stanowić dla policji lub ubezpieczyciela dowód, dzięki któremu nie stracimy ubezpieczeniowych zniżek albo po prostu unikniemy mandatu. Ponadto niektórzy ubezpieczyciele faktycznie oferują niższą składkę, jeśli pojazd wyposażony jest w kamerę samochodową. A jeśli rejestrator zapobiegnie kradzieży lub włamaniu do naszego pojazdu, to oszczędność wydaje się oczywista.

(Photo: SN)

O czym należy pamiętać przed zakupem kamery

 

Oczywiście przed zakupem kamery samochodowej należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Wszystko zależy od osobistych preferencji, więc powinno się przemyśleć to przed dokonaniem samego zakupu.

  • Budżet

Prawdopodobnie najbardziej oczywistym czynnikiem na liście jest budżet jakim dysponujemy na zakup. Istnieje kilka podstawowych kamer samochodowych, które kosztują poniżej 200zł, podczas gdy lepsze modele mogą osiągać nawet 1300zł.

Oczywiste jest, że droższe kamery będą  bardziej funkcjonalne i to kolejny czynnik. Jeśli jednak w zupełności wystarcza Ci podstawowe użycie rejestratora, możesz spokojnie zadowolić się niższym modelem.

Niektóre marki kamer samochodowych takich jak np. (Navitel, Xblitz, Mio, Garmin), proponują w swoich produktach przeróżne rozwiązania technologiczne, ale ich produkty osiągają często niebotyczne ceny. Są jednak na rynku firmy, które proponują tańsze rozwiązania zachowując przy tym stosunek jakości do ceny. Jedną z takich firm jest np. Xiaomi, która proponuje produkty wysokiej jakości w przystępnych cenach i stanowi alternatywę dla osób z ograniczonym budżetem.

  • cechy

Jeśli chcesz nieco bardziej zagłębić się w funkcjonalność wyższych modeli, oto kilka funkcji, które można rozważyć:

– Łączność Wi-Fi

– Tryb nocny

– Tryb parkowania (nagrywanie również w nocy)

– Filtr polaryzacyjny

– Rozdzielczość 4K

– Sterowanie głosowe

 

Do podstawowych funkcji wśród tańszych modeli zalicza się:

 

Nagrywanie w pętli

– Czujnik G (wykrywanie kolizji)

– Rozdzielczość HD (720p / 1080p)

– GPS

– Pieczęć prędkości / daty

Niektóre kamerki samochodowe są wyposażone w ekrany, inne są małe i kompaktowe tylko z aparatem. Oczywiście, dodatkowe wyposażenie w ekran, kosztuje więcej, ale czasami warto zapłacić wyższą cenę, aby móc obejrzeć materiał, który rejestruje twoje urządzenie np. bezpośrednio po zdarzeniu lub kolizji. Z drugiej strony kierowcy mogą narzekać, że ekran w urządzeniu rozprasza lub np. ogranicza pole widzenia,  wtedy powinni zdecydować się na kamerę bez ekranu. W każdym jednak przypadku są to już indywidualne preferencje.

Podsumowując, kamera samochodowa to świetna inwestycja dla kierowców. Pomaga zarówno tobie, jak i innym kierowcom, może stanowić dowód przy wszelkiego rodzaju kolizjach i wypadkach drogowych, nagrania z kamer powinny również stanowić przestrogę zarówno dla kierowców jak i pieszych, którzy w dużej mierze stanowią przyczynę wielu niebezpiecznych i tragicznych w skutkach zdarzeń w ruchu lądowym.

Uważamy, że każdy kierowca powinien zainstalować taką kamerę i mieć świadomość, że w dzisiejszych czasach na nagraniu wszystko można uchwycić.

 

Autor WJ.