WSZYSTKO, CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ O SŁUCHAWKACH
WSZYSTKO, CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ O SŁUCHAWKACH

Słuchanie wydaje się dla wszystkich naturalnym zmysłem, jest czymś w rodzaju relacji między nami, a otaczającym nas światem i ledwo możemy wyobrazić sobie życie bez tej umiejętności. W dzisiejszych czasach dzięki zaawansowanej technologii mamy również możliwość wykorzystywać nasz zmysł dla zwykłej rozrywki: słuchamy muzyki, rozmawiamy przez telefon, oglądamy filmy… itp. Jednak często nie zadajemy sobie pytania, czy nasze słuchawki dobieramy właściwie względem np. naszych preferencji. Z tego artykułu dowiemy się na co zwrócić uwagę, aby dobrać odpowiednie dla nas słuchawki. 

 

KROK PIERWSZY: ZDECYDUJ, CZEGO CHCESZ 

 

 

Proste, prawda?  

Nawet nie jesteś blisko.  

Typowy scenariusz dla każdego, kto chce kupić nowy sprzęt wygląda tak, że podświadomie próbujemy nasz zakup zoptymalizować. Jeśli jest to np. laptop, będziemy szukać najlepszego rdzenia, eksabajtów pamięci, tygodniowej żywotności baterii, lekkiej wagi i najniższej ceny, a to wszystko przeważnie pod wpływem impulsu. Pierwszą rzeczą jaką należy zrozumieć, to pozbycie się złudzenia, że ​​możemy mieć wszystko na raz. 

 

W przypadku słuchawek mamy najczęściej trzy główne parametry określające największą trafność wyboru urządzenia: jakość dźwięku, wielkość urządzenia i cena. Jeśli najbardziej zależy nam na jakości dźwięku, musimy liczyć się dużym i mało poręcznym urządzeniem, zbudowanym i wycenionym jak pałac, ale dającym niezwykłą moc i przestrzenne brzmienie. Z drugiej strony, jeśli chcemy przeznaczyć jak najmniejszą kwotęmusimy być przygotowani na kompromis w sprawie jakości dźwięku i / lub utratę połączenia Bluetooth (które zyskuje na popularności) na rzecz klasycznego kabla. 

Zanim zajrzysz do internetu lub odwiedzisz najbliższy sklep, zastanów się, jakie są Twoje priorytety. Czego naprawdę potrzebujesz i bez czego możesz żyć? Nawet w kategoriach czysto teoretycznych wyobraź sobie co jest dla Ciebie ważne: określenie swoich preferencji w ten sposób pomoże ci odpowiedzieć na bardziej konkretne pytania, które się pojawią dalej. Ten wczesny etap to także dobry czas na ustalenie limitu wydatków: budżet jest jednym z warunków, które można poznać przed spojrzeniem na błyszczące broszury i listy funkcji hiperbolicznych. 

 

KROK DRUGI: POZNAJ PODSTAWY

 

 

Słuchawki mają słynną tajemniczą taksonomię, której pierwszym poziomem jest rozróżnienie między modelami z otwartym i zamkniętym tyłem. W rzeczywistości jest to całkiem proste: słuchawki z otwartym tyłem nie mają nic (lub bardzo mało) izolującego cię od świata zewnętrznego, a zatem generowana przez nie muzyka jest słyszalna zarówno dla ciebie, jak i dla osób w pobliżu. Z drugiej strony zamknięte puszki mają mniej przepuszczalną powłokę, która służy do izolowania ciebie i twojej muzyki od zewnętrznego hałasu i niechcianej uwagi. 

 

Pierwsze doświadczenia większości ludzi ze słuchawkami dotyczą przeważnie modeli z zamkniętymi plecami.  

Druga grupa, to tzw. back-backy, które zachowują niezmienną popularność, ponieważ zapewniają najlepszą możliwą jakość dźwięku.  

Wybór sprowadza się do tego: czy kupujemy słuchawki do słuchania w domu lub w innym cichym otoczeniu, w którym nie przeszkadzamy innym? W tym ograniczonym scenariuszu otwarte słuchawki będę lepszym rozwiązaniemJeśli jednak zamierzamy korzystać z nich np. w biurze, do dyskretnego słuchania oraz większej wszechstronności, powinniśmy znaleźć parę zamkniętą. 

KROK DRUGI I PÓŁ: WIĘCEJ PODSTAW

 

 

Dalej na drodze ujednoznacznienia znajdują się trzy główne kategorie słuchawek, które wyróżniają się rozmiarem i sposobem noszenia. 

 

Słuchawki otwarte (nauszne) – zatknięte są wokół uszu i są zwykle znacznie większe, a zatem najlepiej brzmią ze wszystkich trzech klas słuchawek. Często nie mają zwartej lub składanej konstrukcji, odznaczają się jednak zwiększonym komfortem noszenia i lepszą akustyką. Najlepsze słuchawki na świecie to kontrowersyjny temat, ale większość ludzi wybierze jakąś markę i model otwartych słuchawek nausznych. To kategoria, w której wybierasz, jeśli kładziesz nacisk na jakość dźwięku jako najwyższy priorytet. 

Słuchawki półotwarte  najbardziej różnorodna z kategorii zarówno pod względem jakości dźwięku, izolacji szumów w modelach z zamkniętymi plecami, jak i komfortu noszenia (przy czym są one nadal większe niż wkładki douszne) 

 

Słuchawki douszne – mogą brzmieć prawie tak samo dobrze, jak ich odpowiedniki nauszne, ale są przy tym znacznie mniejsze oraz bardziej wszechstronne. Dlaczego więc cały świat nie przestawił się na takie słuchawki, a duże i mniej poręczne „łumoty” wciąż sprzedają się tak dobrze? Odpowiedź jest taka, że ​​nawet najbardziej wygodne słuchawki douszne nie są w rzeczywistości szczególnie wygodne. Ludzie tolerują słuchawki douszne, ponieważ są mało inwazyjne, lekkie, niewidoczne i łatwe w przenoszeniu, ale w przypadku słuchawek dousznych o najlepszych parametrach dźwiękowych, mus one wejść głęboko do kanału słuchowego (tzw. słuchawki kanałowe) 

 

KROK TRZECI: OKREŚL SWOJE UŻYTKOWANIE 

 

 

W tym momencie powinniśmy dysponować już kilkoma niezbędnymi informacjamimożemy określić swój budżet, potrafimy rozróżnić słuchawkotwarte, zamknięte, duże, małe oraz mamy poczucie ogólnych priorytetów. Nadszedł czas, aby spojrzeć na te czynniki w spójny sposób, który obejmuje również nasze główne zamierzone zastosowanie.  

Pamiętaj: nie ma czegoś takiego jak uniwersalne słuchawki, które dadzą efekt orkiestry, nic przy tym nie ważąc i nic nie kosztując. 

 

 

Oto niektóre z najczęstszych scenariuszy korzystania ze słuchawek: 

 

Idealne słuchawki biurowe mają dwa nadrzędne priorytety: wysoki poziom komfortu, dzięki czemu nigdy nie czujemy się rozpraszani oraz wysoką izolację szumów, dzięki czemu możemy wyeliminować wszelki hałas wokół siebie. W tym przypadku oznacza to, że powinniśmy szukać słuchawek nausznych z aktywną redukcją szumów. To, czego nie dadzą, to wysoka jakość dźwięku, ale to jeden z tych nieuniknionych kompromisów.  

Słuchawki do gier to wyjątkowa grupaTe dobre powinny mieć świetną jakość dźwięku na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest obrazowanie: czyli precyzyjne pozycjonowanie, aby gracz mógł intuicyjnie określić źródło dźwięków, takich jak odgłos zbliżających się kroków lub nadlatujący pocisk...itp.  Drugą rzeczą jest bas: gry są po prostu przyjemniejsze, gdy słuchasz ich z obfitą porcją basu, aby wzmocnić efekt zderzeń lub eksplozji na ekranie.  

 

Słuchawki do użytku podczas ćwiczeń są powszechnie używane, jednak ciężko wyróżnić z tego zakresu cechy najważniejsze. Do czasu, gdy produkt audio będzie wystarczająco trwały, aby wytrzymać pot, deszcz i przypadkowe upuszczenia, wystarczająco prosty, aby uchronić Cię przed bałaganem kabli (i, jeśli jest bezprzewodowy, wystarczająco wydajny, aby przetrwać tak długo, jak potrzebujesz), to jest pewnie zbyt drogi lub brzmi okropnie. Tak więc szczerą radą byłoby po prostu poćwiczyć bez dodatkowego obciążenia technologicznego 😊. W każdym razie na pewno nie powinno się szukać w tej grupie żadnych opcji nausznych.  

Audiofile raczej nie odczują po tym artykule satysfakcji, ani nie znajdą odpowiedzi na indywidualnie zadane pytania, ale powiedzmy, że jesteśmy tylko ciekawską duszą, która chce po prostu zoptymalizować wydajność urządzenia i jakość dźwięku bez konieczności uczenia się każdego szczegółu na temat tego, jak on powstajePod tym względem kupowanie słuchawek dla entuzjastów przypomina kupowanie samochodu wyczynowego: najlepiej wybrać klasyczne marki z krajów o ustalonym rodowodzie inżynieryjnym. 

 

KROK CZWARTY: CZYTAJ I SŁUCHAJ 

 

 

Wiemy już jakim budżetem dysponujemy i czego szukamy. 

Czas teraz przeczytać recenzje i tam, gdzie to możliwe, wypróbować słuchawki przed zakupem. Recenzje i opinie są łatwą częścią: można je znaleźć na stronach internetowych, na YouTube i na forach entuzjastów. Najlepsze w tych nie rzadko maniakalnych forach jest to, że można zadać w zasadzie każde pytanie i zawsze znajdzie się ktoś, kto chętnie udzieli wyczerpującej odpowiedzi. 

 

Opcja polegająca na pójściu do sklepu, szybkiej próbie pary słuchawek i przeczytaniu recenzji tego samego modelu jest najlepszym sposobem na podjęcie świadomej decyzji, ale pamiętajmy, że niektóre z najlepiej recenzowanych słuchawek mogą podczas godzinnej sesji słuchania okazać się niewygodne, pluszowa pianka z pamięcią, która mogła wydawać się niesamowita przy pierwszym dotknięciu staje się irytującaa źle zaprojektowany pałąk na głowę zaczyna uciskać 

Wszystkie luki w wiedzy i doświadczeniu można uzupełnić dodatkowymi badaniami. 

 

Niektóre typowe, choć nieoczywiste, względy, o których należy pamiętać: 

Skórzane nauszniki są często sprzedawane jako luksusowe produkty ze słuchawkami nausznymi, ale nie są pozbawione wad. Skóra nie oddycha tak dobrze, jak ładna siatka z tkaniny lub inne wysokiej klasy materiały, takie jak alcantara. Należy się raczej wystrzegać kupowania słuchawek z grubymi skórzanymi podkładkami w trakcie gorących letnich miesięcy. 

Innym aspektem, o którym należy pamiętać w przypadku skórzanych podkładek, jest to, że wpływają one na charakterystykę dźwięku. Skóra pomaga stworzyć lepszą szczelność wokół ucha, a tym samym przyczynia się do silniejszego basu. Dokładnie ta sama para słuchawek będzie brzmieć zupełnie inaczej, gdy będzie wyposażona w skórzane podkładki w porównaniu do większości innych materiałów. 

Pałąk może być czasem najbardziej krytycznym, drogim i skomplikowanym elementem całego zestawu słuchawek. Oczywiście nie dotyczy to słuchawek dousznych, ale wiele firm produkujących słuchawki stwierdziło, że największym wyzwaniem w projektowaniu zestawu słuchawek jest właśnie opaska na głowę. Jest to kluczowy element decydujący o tym, jak rozkłada się ciężar słuchawek, jak mocno zaciskają się wokół głowy słuchacza, a ostatecznie, jak dużo są w stanie wytrzym. 

Słuchawki bezprzewodowe stały się ostatnio naprawdę popularne. Prawdopodobnie zasługują na cały oddzielny artykuł, należy jednak przy tym wspomnieć, iż jest to kolejna rzecz, którą musimy naładować, jednak żywotność baterii w bezprzewodowych słuchawkach nausznych jest na tyle dobra, że ​​można ją mierzyć w tygodniach rzeczywistego użytkowania, a nie w godzinach.  

 

KROK PIĄTY: NIE PATRZ ZA SIEBIE 

 

 

Niezależnie od ostatecznego wyboru słuchawek, najważniejszą poradą po zakupie, jaką można zaoferować, jest nie wątpienie w siebie. Po dokonaniu wyboru lepiej jest przestać czytać recenzje i dokonywać porównań w głowie. Uporczywa myśl, o tym, że dokonaliśmy złego wyboru prześladuje, dopóki nie przekonamy się, że jest tam inna, doskonalsza para słuchawek. Prawda jest taka, że doskonała nie istnieje, a wszystko, co możemy zrobić, to znaleźć produkt z jak najmniejszymi wadami dla naszych konkretnych preferencji i zastosowania. 

 

WoJ