Wszystko, co powinieneś wiedzieć o SMART TV
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o SMART TV

Przesyłanie strumieniowe − technologia przesyłania multimediów umożliwiająca odtwarzanie danego pliku audio/wideo w tym samym momencie, w którym dane są wysyłane, lub tuż po ich otrzymaniu, by zapobiec przerwom w odtwarzaniu. 

Źródło – Wikipedia 

Dzisiejsza technologia i wyposażone w nią Inteligentne telewizory poza odbieraniem zwykłego sygnału telewizji naziemnej, kablowej lub satelitarnej umożliwiają również strumieniowe przesyłanie filmów i programów telewizyjnych, a wyższe modele oferują również możliwość sterowania głosem, a nawet integrację tzw. „SMART HOME” o czym pisaliśmy już na naszym blogu we wcześniejszym artykule – 10 NAJWIĘKSZYCH ZAGROŻEŃ POSIADANIA SMART HOME I OCHRONA PRZED NIMI 

Obecnie prawie każdy telewizor na rynku nazywa siebie inteligentnym. Ale czym jest inteligentny telewizor i jak bardzo jest on inteligentny w rzeczywistości?  

Co oferuje i czym różni się w zależności od marki lub modelu? 

Czy inteligentny telewizor jest naprawdę lepszy niż urządzenie dedykowane do przesyłania strumieniowego?  

Co z obawami dotyczącymi prywatności? 

 Który jest najmądrzejszy?  

 

Odpowiedź na wszystkie najczęściej zadawane pytania dotyczące SMART TV znajdziecie w poniższym artykule. 

CO TO JEST INTELIGENTNY TELEWIZOR?

 

 

Z telewizora korzystamy już od dziesięcioleci i umożliwiał on do tej pory tylko jedno: odbier sygnał z anteny HDTV, kabla lub innego źródła AV. B to cud techniki, gdy w grę wchodziła jedynie opcja oglądania telewizji, ale dzisiejszy zintegrowany, multimedialny świat oczekuje czegoś mądrzejszego. 

Telewizory inteligentne, podobnie jak smartfony i inteligentne urządzenia domowe, oferują łączność z Internetem i obsługę szeregu aplikacji. Otwiera to świat nowych możliwości i przede wszystkim rozrywki, od strumieniowego przesyłania wideo na platformach takich jak Netflix , do grania w gry, sprawdzania mediów społecznościowych i kontrolowania urządzeń kompatybilnych i całego zintegrowanego systemu zarządzania domem. 

 

Coraz więcej modeli obejmuje już narzędzia do rozpoznawania głosu takich jak np. Google Assistant, do przełączania kanałów i wyszukiwania programów. Większość inteligentnych telewizorów będzie współpracować np. z inteligentnym głośnikiem, a niektóre oferują wszystkie te funkcje wbudowane w telewizor. 

Wiele z nich jest kompatybilnych z innymi podłączonymi urządzeniami w domu, w tym z oświetleniem, zamkami drzwi i innymi czujnikami, a niektóre telewizory mają nawet dedykowany pulpit do sterowania wszystkimi tymi urządzeniami jednocześnie 

 

W JAKI SPOSÓB INTELIGENTNE TELEWIZORY ŁĄCZĄ SIĘ Z INTERNETEM?

 

 

Smart TV wykorzystuje sieć domową do przesyłania strumieniowego wideo i usług na twoim telewizorze. Używa do tego przewodowego Ethernetu lub wbudowanego Wi-Fi, aby pozostać w sieci (większość obecnych telewizorów obsługuje Wi-Fi 802.11ac, jednak starsze modele mogą wciąż korzystać ze starszego standardu 802.11n)Internecie dostępne są szczegółowe informacje umożliwiające optymalne ustawienie sieci domowej, bez względu na to, czy dostosowuje ona położenie routera, ustawienia, czy po prostu wybiera połączenie przewodowe. 

Należy pamiętać, aby dokładnie sprawdzić zasięg Wi-Fi (tyczy się to przede wszystkim właścicieli domków jednorodzinnych o większej powierzchni mieszkalnej). Jeśli router Wi-Fi znajduje się np. na drugim piętrze, a inteligentny telewizor w piwnicy, zestaw może nie być w stanie przesyłać strumieniowo wideo z serwisu SMART bez wystąpienia tzw. czkawki. Problem można rozwiązać stosując np. routery siatkowe, które rozszerzają zasięg w całym domu. 

 

JAKIE USŁUGI OFERUJĄ INTELIGENTNE TELEWIZORY I CZYM SIĘ RÓŻNIĄ?

 

 

Nie ma standardowego systemu operacyjnego ani interfejsu dla inteligentnych telewizorów. Niemal każdy producent telewizorów korzysta z innego oprogramowania i innej prezentacji graficznej. Niektóre firmy używają różnych systemów operacyjnych i interfejsów w zależności od modelu. 

Większość inteligentnych telewizorów obsługuje tak popularne usługi przesyłania strumieniowego, jak NetflixHulu, Amazon Prime Video i Pandora. Jednak niektóre zestawy oferują tylko garść aplikacji, które rzadko ulegają zmianie, podczas gdy inne oferują całe wachlarze różnych ofert, włączając w to co raz to inne np. media społecznościowe takie jak FB, czy Twitter. Wraz ze wzrostem popularności telewizorów inteligentnych wzrosła także liczba dedykowanych aplikacji takich jak PlutoTV oferujących np. wiadomości na żywo oraz darmowe filmy. Tańsze modele niektórych producentów oferują tylko najpopularniejsze aplikacje, a droższe zestawy zapewniają pełen zakres usług. 

Rozmieszczenie aplikacji również się różni. Niektóre inteligentne telewizory używają jednego przewijanego rzędu ikon do wyświetlania opcji; inne stosują menu pełnoekranowe z rzędami opcji do wyboru. 

 

Podczas gdy LG i Samsung nadal polegają na zastrzeżonych systemach operacyjnych, pojawiają się już sygnały, że producenci będą mogli korzystać z kilku głównych platform. Android TV wciąż zyskuje, a zestawy Amazon Fire TV Edition powracają już drugi rok, ale silnym liderem jest Roku TV. Modele TCL i Sharp zdecydowały się na wprowadzenie łatwego w obsłudze interfejsu Roku i dostępu do tysięcy usług przesyłania strumieniowego. Z drugiej strony Android TV otrzymał już aprobatę od Sony i Hisense. Platforma ma wiele aplikacji i co ważniejsze, obsługuje Google, który zazwyczaj dodaje więcej aplikacji niż inne. Amazon zaczął także sprzedawać telewizory Fire Edition we współpracy z Best Buy, a inteligentny system operacyjny Alexa pojawił się na telewizorach Toshiba i Insignia. 

Kilku producentów dodaje także obsługę popularnych asystentów głosowych, takich jak Google Home i Amazon Alexa. Pozwala on nowym inteligentnym telewizorom zrozumieć szerszą gamę poleceń głosowych, oferować głębsze wyszukiwanie treści, a nawet kontrolować kompatybilne urządzenia, od termostatów i kamer internetowych po światła i zamki.  

Ale nie wszystkie systemy Smart TV są takie same. Niektóre, takie jak seria SmartCast Vizio, mają minimalną wbudowaną obsługę aplikacji i innych inteligentnych funkcji, zamiast tego polegają na wbudowanym Google Chromecast, który umożliwia strumieniowe przesyłanie treści z telefonu lub tabletu. Mimo że nadal zapewnia wiele opcji przesyłania strumieniowego i podłączonych multimediów, oznacza to, że będzie potrzebne oddzielne urządzenie dla funkcji, które są standardem w większości inteligentnych telewizorów. 

 

CZY INTELIGENTNY TELEWIZOR BĘDZIE REGULARNIE AKTUALIZOWAŁ OPROGRAMOWANIE O NOWE FUNKCJE?

 

 

Ogólna odpowiedź brzmi: tak.  

Wszyscy główni producenci telewizorów rutynowo publikują aktualizacje oprogramowania smart TV, dodając nowe funkcje, udoskonalając stare oraz poprawiając błędy i problemy bezpieczeństwa, tak jak każdy inny system operacyjny. Niektóre z tych aktualizacji dodają zupełnie nowe funkcje, takie jak rozszerzona obsługa formatów (HDR), czy Dolby Vision, lub jedynie udoskonalenie wewnętrznego oprogramowania telewizora (często pobierane automatycznie późno w nocy). Może nawet znaleźć producentów aktualizujących cały system operacyjny – Sony przeniosło wszystkie telewizory z Androidem 2019 do nowej wersji oprogramowania Oreo 8.0, która oferuje znaczną poprawę w porównaniu z poprzednią odsłoną, a 2020 Android TV ma zostać dostarczony z nowszą wersją 9.0 nazwie Pie. 

 

Nieco mniejsze marki i starsze modele mogą wypuszczać aktualizacje rzadziej niż liderzy tacy jak LG, Samsung i Sony. TCL radzi sobie całkiem dobrze we współpracy z Roku, ale wiele innych marek będzie wolniej wydawać aktualizacje lub dodawać nowe aplikacje. Niemniej jednak prawie wszyscy producenci wykonują okresowe aktualizacje oprogramowania. Nie należy się więc martw, jeśli jedna firma dodaje popularną usługę, taką jak np. Netflix, reszta producentów zazwyczaj postępuje podobnie. 

 

CZY INTELIGENTNY TELEWIZOR MOŻE SIĘ ZAWIESIĆ JAK KOMPUTER?

 

 

Owszem. Ponieważ inteligentne telewizory przejmują zadania zarezerwowane kiedyś wyłącznie dla komputerów i smartfonów, istnieje więc ryzyko zawieszenia się systemu lub nawet awarii. Tak jak telefony stały się komputerami, tak też dzieje się również z telewizoramiOczekujemy, że nasze urządzenia będą pobierać treści z Internetu, uruchamiać zaawansowane aplikacje, zarządzać innymi podłączonymi urządzeniami, a nawet uwzględniać interakcje głosowe. Mimo to problemy z inteligentną telewizją często nas zaskakują, ponieważ nie jesteśmy jeszcze przyzwyczajeni do myślenia o nich w kategoriach innych niż zwykły telewizor. Dobra wiadomość jest jednak taka, że chociaż awarie wciąż się zdarzająto ma to miejsce zdecydowanie rzadziej i są one dla użytkowników znacznie mniej uciążliwe. W miarę dojrzewania rynku inteligentnych telewizorów producenci wprowadzili mocniejsze procesory, wyposażyli systemy w lepsze komponenty i pamięć oraz udoskonalili platformy oprogramowania obsługujące aplikacje i funkcje telewizyjne. Jeśli więc natkniesz się na zablokowany ekran, wyłączenie i włączenie telewizora zazwyczaj rozwiąże problem. 

 

CZY OPRÓCZ APLIKACJI INTELIGENTNE TELEWIZORY MAJĄ INNE ZALETY?

 

 

Telewizory inteligentne oferują również inne przydatne rozwiązania takie jak wcześniej już wspomniany asystent głosowy. Wyszukiwanie głosowe pozwala odnajdywać treści usług zwykłej telewizji oraz pakietów multimedialnych i umożliwia w zasadzie odnalezienie w sieci wszystkiego, od pogody i cen akcji po sprawdzanie najnowszych plotek z życia celebrytów, umożliwia zamówienie jedzenia z dostawą do domu, czy Ubera nie wstając z kanapy. A jeśli nie jesteś usatysfakcjonowany z seryjnie wbudowanego asystenta głosowego telewizora, możesz go sparować z wybranym inteligentnym głośnikiem. 

Inne ciekawe funkcje dają możliwość sterowania inteligentnymi urządzeniami domowymi, takimi jak światła, termostaty, podgląd widoku z monitoringu lub dzwonka do drzwi, a także sterowanie odkurzaczem 

Producenci mogą dodawać również zwykłe gry. Nie są one tak atrakcyjne, jak te dostępne na konsole PlayStation czy Xbox, ale i tak dają wiele radości. 

Usługa połączeń wideo Skype, to kolejna przydatna funkcja, która jest często wbudowana w niektóre inteligentne telewizory. Wiele zestawów pozwala także kopiować lub udostępniać zdjęcia i filmy ze smartfona i wyświetlać je na dużym ekranie 

Większość producentów polega na zastrzeżonych przez siebie aplikacjach, podczas gdy inni polegają na rozwiązaniach innych firm, takich jak Google Chromecast. W obu przypadkach udostępnianie filmów i zdjęć z telefonu lub tabletu nigdy nie było łatwiejsze. 

Nowym trendem w inteligentnych telewizorach są też znacznie ulepszone wbudowane systemy dźwiękowe. LG i Sony dokonują szczególnych postępów w tej dziedzinie, oferując dźwięk Dolby Atmos w kilku modelachmając nadzieję, że inteligentny telewizor będzie również pełnił funkcję domowego zestawu stereo do odtwarzania muzyki i internetowych stacji radiowych. 

W miarę ewolucji tych funkcji można spodziewać się ciągłych ulepszeń dzięki stałym aktualizacjom oprogramowania układowego. 

 

SMART TV, CZY URZĄDZENIA DO TRANSMISJI STRUMIENIOWEJ?

 

 

Nie potrzebujesz inteligentnego telewizora, aby przesyłać strumieniowo filmy Netflix , YouTube, czy korzystać z innych aplikacji na ekranie telewizoraSą bowiem dostępne różnego rodzaju dekodery umożliwiające taką transmisję. Może nim być również konsola do gier. Warto jednak zauważyć, że te urządzenia rzadko oferują więcej funkcji niż obecne telewizory inteligentne. W rzeczywistości większość producentów tych urządzeń proponuje jednakowy interfejs oraz te same opcje aplikacji. 

Wysokiej jakości telewizor SMART TV oferujący wiele różnych opcji i aplikacji kosztuje około (tu cenywięcej niż porównywalny zestaw z oddzielnym urządzeniem do transmisji strumieniowej, w którym brakuje wielu inteligentnych usług. Różnica w cenie może jednak wprowadzać w błąd, ponieważ telewizory wyższej klasy często oferują więcej niż tylko połączone usługi. Zwykle inteligentne telewizory oferują również lepsze przetwarzanie wideo – innymi słowy, lepszą jakość obrazu – i rozszerzone funkcje, takie jak np. więcej portów HDMI. Oznacza to, że dostajesz więcej niż tylko połączenie internetowe i aplikacje 

Różnica cen pomiędzy SMART TV, a zestawami szybko jednak zanika i wkrótce większość z nich będzie porównywalna oferując podobne możliwości. 

 

CZY INTELIGENTNY TELEWIZOR MOŻE ZOSTAĆ ZHAKOWANY LUB ZARAŻONY WIRUSEM?

 

 

No cóż. Niestety tak.  

Tak zwani hakerzy w białych kapeluszach zwrócili uwagę na ten problem, pokazując sposoby włamania się do inteligentnego telewizora podłączonego do Internetukradzież haseł, zmiana kanałów lub sterowanie innymi urządzeniami naszego inteligentnego domu (10 NAJWIĘKSZYCH ZAGROŻEŃ POSIADANIA SMART HOME I OCHRONA PRZED NIMI). Dokumenty WikiLeaks rzekomo ujawniające techniki CIA do badania smartfonów i telewizorów smart potwierdzają to, co wielu ekspertów od cyberbezpieczeństwa powtarzało prywatnie już od lat: agencje rządowe mogą włamać się na takie urządzenia. 

Chociaż telewizory inteligentne mają wiele różnych interfejsów, większość z nich uruchamiana jest pod Linuksem (popularną wersją systemu operacyjnego), którym hakerzy potrafią manipulować. Niedawno zgłoszono również luki w zabezpieczeniach mogące pozwolić hakerom wyrządzić krzywdę zestawom Samsung i Roku. 

Dla własnego bezpieczeństwa powinno się unikać czynności takich jak bankowość internetowa lub zakupy kartą kredytową na telewizorze typu SMART. Inteligentne telewizory po prostu nie są jeszcze wystarczająco bezpieczne. 

 

CZY INTELIGENTNY TELEWIZOR MOŻE CIĘ OGLĄDAĆ?

 

 

Tak, może. Informacje udostępniane w aplikacji Facebook na telewizorze lub podczas zamawiania w Amazon lub Netflix na dużym ekranie są udostępniane w taki sam sposób, jak w przypadku wykonywania takiej czynności na komputerze PC lub smartfonie. 

Firmy mogą zbierać prywatne informacje o tobie i twoich nawykach oglądania z inteligentnego telewizora. Na przykład pod koniec 2013 r. LG przyznało, że otrzymało dostęp do podglądu użytkowników, nawet po uruchomieniu ustawień prywatności. (LG poinformowało, że powodem był błąd oprogramowania, który został poprawiony). 

Funkcja śledzenia nie ogranicza się do marki. W rzeczywistości można założyć, że każdy inteligentny telewizor odsyła dane w celu przekazania ich sprzedawcom i reklamodawcom, niezależnie od tego, kto jest jego producentem. 

Większość tych danych ogranicza się na szczęście do informowania reklamodawców o tym, co oglądasz i jakich aplikacji do tego używasz. Chociaż działanie to jest w zasadzie nieszkodliwe, to świadczy o tym, że urządzenie nie jest wystarczająco zabezpieczone, aby powstrzymać innych potencjalnych „szpiegów 

Nie bezpodstawną jest obawa przed podglądaniem i podsłuchiwaniem twoich rozmów. Wiele nowych telewizorów w 2020 roku będzie wyposażonych w mikrofony dalekiego pola, aby umożliwić taką samą interakcję konwersacyjną jak w przypadku inteligentnego głośnika. Oznacza to jednak, że po uruchomieniu urządzenia mikrofony te są zawsze włączone i zawsze nasłuchują. Jak dotąd nie ma żadnych doniesień o niewłaściwym użyciu tych mikrofonów, ale nadal stanowi to realne zagrożenie. 

 

CZY UMIESZ SURFOWAĆ PO INTERNECIE NA INTELIGENTNYM TELEWIZORZE?

 

 

Większość inteligentnych telewizorów umożliwia połączenie z Internetem i zawiera przeglądarkę internetową wśród preinstalowanych aplikacji dostarczanych z telewizorem. Przeglądarki te mogą nie być dokładnie takie, jak zwykłe przeglądarki internetowe, które znasz, ale są zgodne ze wszystkimi standardami HTML używanymi przez witryny i mogą poprawnie konwertować i wyświetlać te witryny na dużym ekranie. 

Niektóre inteligentne telewizory pozwalają surfować po Internecie. Jednak przeglądanie Internetu na telewizorze może być wyzwaniem. O ile nie możesz dodać klawiatury bezprzewodowej (i rzadko są one dołączone do telewizorów), będziesz używać przycisków pilota lub interakcji głosowych do nawigowania po stronach internetowych, a żaden z nich nie jest szczególnie wygodnym ani intuicyjnym sposobem.

 

CZY INTELIGENTNY TELEWIZOR MOŻE ODBIERAĆ LOKALNE KANAŁY?

 

 

Usługi i funkcje Smart TV nie wpływają na zdolność telewizora do odbierania lokalnych stacji. Jeśli korzystasz z usług telewizji kablowej lub satelitarnej, będziesz nadal odbierać te same stacje. Jeśli nie masz żadnej z tych usług, nadal potrzebujesz połączenia internetowego (DSL lub kablowego) dla inteligentnych usług, a następnie anten telewizyjnych do odbierania lokalnych, bezprzewodowych transmisji za darmo. Przynajmniej na razie większość stacji telewizyjnych nie poszła w ślady stacji radiowych, które udostępniają swoje transmisje na żywo online. 

 

CZY INTELIGENTNY TELEWIZOR MOŻE ZASTĄPIĆ KABEL?

 

 

Coraz więcej osób zastępuje usługi telewizji kablowej lub satelitarnej na rzecz płatnych usług online, takich jak Amazon Video, Hulu, Netflix i YouTube TV, jednak wiąże się to z pewnymi ograniczeniami. 

Najczęstszą przyczyną utrzymania abonamentu telewizji kablowej lub satelitarnej jest możliwość oglądania wydarzeń sportowych na żywo. (Niektóre aplikacje, takie jak MLB.com, umożliwiają transmisje sportowe na żywo, ale te usługi kosztują dodatkowo i nie obejmują wszystkich programów lub pakietów). 

Należy pamiętać, że niektóre inteligentne telewizory nie mają wbudowanych cyfrowych tunerów telewizyjnych i są często nazywane wyświetlaczami kina domowego. Takie zestawy nie mogą używać anten do odbierania lokalnych stacji, należy więc sprawdzić tę funkcję w trakcie wybierania SMART TV. 

Trzeba również pamiętaćże aby dalej odbierać kanały proponowane przez platformy telewizji na ziemnej lub kablowej nadal potrzebny będzie dekoder. Możesz jednak zastąpić abonament kablowy bardzo podobnym kanałem strumieniowym, używając alternatywnej telewizji kablowej. Należą do nich takie usługi, jak Sling TV, YouTube TV i Hulu z Live TV, i oferują programy telewizyjne za abonament, który prawdopodobnie jest nieco tańszy niż rachunek za kabel lub satelitę. 

 

Warto wiedzieć 

Aby przesłać strumieniowo wideo w jakości DVD, w rozdzielczości mniejszej niż 1080p, potrzebujesz minimalnej prędkości 3 Mb/s. W przypadku Full HD przy rozdzielczości 1080p potrzebujesz już 5 Mb/s (zgodnie z Netflix) lub 6 Mb/s (zgodnie z Hulu). Ale jeśli chcesz przesyłać strumieniowo w 4K, wymagania są znacznie wyższe: Hulu sugeruje minimalną przepustowość 16 Mb/s, a Netflix zaleca stałą prędkość połączenia internetowego wynoszącą 25 Mb/s lub więcej”. 

 

CZY INTELIGENTNY TELEWIZOR MA LEPSZY OBRAZ LUB DŹWIĘK?

 

 

Niekoniecznie. Wbudowane Wi-Fi i procesor do dekompresji wideo nie wpływają bezpośrednio na jakość obrazu. Ponieważ jednak producenci początkowo dodali funkcje inteligentnej telewizji do droższych, wyższej klasy (i lepszych parametrów) telewizorów HD, klienci przekonani są, że jakość obrazu na niektórych inteligentnych telewizorach przewyższa jakość tych tańszych modeli pozbawionych funkcji SMART. 

Bardziej prawdopodobne jest jednak, że w przypadku SMART TV będą miały one najnowsze funkcje audio, takie jak dźwięk Dolby Atmos i obsługa HDMI ARC. Dolby Atmos oferuje bogatsze wrażenia dźwiękowe z funkcją dźwięku przestrzennego w pionie, a także w poziomie, i wykorzystuje wyższą przepływowość, aby zapewnić pełniejszy, bardziej dopracowany dźwięk. Kolejna funkcja, Audio Return Channel (ARC), pozwala używać pojedynczego kabla HDMI do wysyłania danych audio również z listwy dźwiękowej, dzięki czemu wszystkie podłączone urządzenia uzyskują najlepszy dźwięk, bez dodatkowego kabla. Te funkcje nie są zarezerwowane jedynie dla inteligentnych telewizorów, ale producenci znacznie częściej umieszczają je w swoich produktach premium, co sprawia, że ​​telewizory bez inteligentnych funkcji raczej ich nie otrzymają. 

Warto również wspomnieć, że aplikacje takie jak Netflix lub Amazon Prime Video, oferują jedną z najłatwiejszych opcji oglądania treści obsługujących 4K i HDR, podczas gdy z Blu-ray 4K możemy korzystać jedynie kupując dodatkowe urządzenie.  

Streaming w prosty sposób oferuje zatem możliwość wykorzystania w pełni bogactwa treści, funkcji, wszelkich dostępnych opcji, wysokiej rozdzielczości obrazu oraz doskonałego dźwięku naszego telewizora. 

 

WoJ