Top 10 retro urządzeń według redakcji Smart Ninja
Top 10 retro urządzeń według redakcji Smart Ninja

Na pewno wielu z Was pamięta czasy myszek kulkowych czy stacji dyskietek w komputerach osobistych. Urządzenia te były nieodzownym elementem każdego stanowiska komputerowego. Natomiast nie tylko komputery posiadały tego typu cuda techniki. W latach 90 powstało wiele gadżetów, z których korzystali niemal wszyscy, a być może część korzysta do dzisiaj. W tym artykule pokrótce opowiemy i przypomnimy o 10 popularnych urządzeniach retro. 

 

1. GAME BOY

 

 

Na początku lat 90 ukazała się konsolka Game Boy początkowo wydawana wraz z grą Tetris. Konsola zyskała ogromną popularność na co dowodem mogą być wydawane kolejne wersje Game Boya. Urządzenie pozwalało na mobilną zabawę w ulubione gry od Nintendo. Konsola posiadała monochromatyczny ekran oraz kilka przycisków odpowiadających za sterowanie. 

 

2. NOKIA 3310

 

 

Jeden z najbardziej popularnych modeli Nokii wydany w roku 2000. W sumie liczba sprzedanych egzemplarzy wyniosła 126 milionów. Popularność urządzenia była na tyle ogromna, że w 2017 roku została wydana nowa (dużo mniej popularna) wersja owego telefonu komórkowego. 

 

3. PEGASUS 

 

 

Prawdopodobnie najbardziej popularna konsola dostępna w polsce. Oczywiście jak pegasus to kartridże z grami. Największą popularnością cieszyły się takie gry jak Mario, Batman, Pinball czy Contra. Konsola Pegasus nie była oryginalną konsolą, a klonem japońskiej konsoli Famicom.

 

4. TAMAGOTCHI 

 

 

Gra ukazała się w drugiej połowie lat 90. Polegała ona na opiekowaniu się wirtualnym zwierzątkiem. Jeśli zwierzak był głodny bądź miał inne potrzeby, sygnalizował to dzwiękiem lub wyświetlaną ikonką. Urządzenia te są dostępne do dzisiaj jednak zostały wyparte przez nowszych odpowiedników w postaci gier i aplikacji na smartfony. 

 

5. DYSKIETKI

 

 

Niezwykle popularne nośniki danych w drugiej połowie lat 90. Najpopularniejszym modelem była dyskietka 3,5” wydana w roku 1996. Nośnik mógł zapisać maksymalnie 120MB. Dyskietki zostały dość szybko wyparte przez płyty CD i DVD przez co dzisiaj są bardzo ciężko dostępne na rynku. 

 

6. WALKIE-TALKIE

 

 

Bardzo znane urządzenia-zabawki dostępne na bazarach czy odpustach od połowy lat 90. Walkie-talkie były zasilane na popularne baterie-paluszki. Oprócz ceny różniły się od profesjonalnych odpowiedników oczywiście zasięgiem działania i jakością dźwięku. Jednak to nie przeszkadzało w zabawie na podwórku. 

 

7. WALKMAN

 

 

W dobie popularności tzw. Kaseciaków, mobilne słuchanie ulubionych kaset było bardzo porządane. Jednym z najbardziej znanych modeli tego typu urządzeń był właśnie Sony Walkman. Urządzenia pozwalały na chwilę prywatności podczas słuchania swoich ulubionych piosenek gdziekolwiek byśmy się nie znaleźli. Niestety Walkman odznaczał się kiepską jakością dźwięku w porównaniu do dużych odpowiedników w postaci kolumn. 

Ciekawostka: Sony Walkman został przestawiony w filmie “Strażnicy Galaktyki” z roku 2014. 

 

8. MYSZ MECHANICZNA – KULKOWA

 

 

Jest to najstarszy typ myszy komputerowej. W urządzeniu do przesuwania wskaźnika myszy wykorzystuje się mechanizm kulkowy, którego ruch jest interpretowany elektronicznie, dzięki czemu możemy przesuwać kursor po naszym ekranie komputera. W późniejszym okresie popularności tego typu myszek, pojawiały się one z kablem USB. Natomiast najczęściej widywanymi wersjami mysz kulkowych były te z kablem PS/2. Warto dodać, że pierwowzorem myszy mechanicznej był trackball. 

 

9. POLAROID

 

 

Aparat fotograficzny polaroid. Bardzo popularne urządzenie lat 90 pozwalające od razu wywołać zrobione zdjęcie. Wystarczy zrobić zdjęcie, które od razu zostanie wydrukowane przez aparat, odczekać kilka chwil, aby fotografia mogła się wysuszyć i zdjęcie było gotowe. Minusem były niewielkiej powierzchni zdjęcia i drogie wkłady do aparatu. Popularność Polaroida spadła wraz z pojawieniem się aparatów cyfrowych. 

 

10. MAGNETOWID

 

 

Urządzenie potocznie nazywane wideo, które było niezbędnym zakupem każdego domowego kinomaniaka. Magnetowid miał możliwość nagrywania i odtwarzania obrazu z kaset VHS. Dodatkowo obecność wypożyczalni kaset wideo pozwalała na oglądanie najnowszych produkcji niewielkim kosztem, co tylko wzmagało popularność urządzenia. Magnetowidy zostały wyparte przez nowsze odpowiedniki w postaci odtwarzaczy DVD czy Blu-Ray. Ponadto trwałość kaset VHS pozostawiała wiele do życzenia. Stare kasety traciły na jakości odtwarzanego materiału. 

 

PaR