SOUNDBAR, CZY KINO DOMOWE ?
SOUNDBAR, CZY KINO DOMOWE ?

Soundbar, kino domowe a może głośniki w systemie dolby surround ?  

Zależy Ci na wysokiej jakości dźwięku ze swojego telewizora? Pomożemy Ci zdecydować.  

Samo dodanie kompaktowej listwy dźwiękowej (tzw. soundbar’a) może znacznie poprawić wrażenia podczas oglądania telewizji – a system dźwięku przestrzennego (tzw. dolby surround) może zdziałać o wiele więcejumożliwiając wrażenia podobne do tych w kinie. Wybór zależy od budżetu, ilości przestrzeni, którą chcemy i możemy zagospodarować na sprzęt oraz naszych wymagań i preferencji 

Redakcja Smart Ninja przeprowadziła kilka testów, aby sprawdzić, jak soundbar wypada w porównaniu z zestawami kina domowego pod względem jakości dźwięku. Porównaliśmy również oba z wbudowanymi głośnikami kilku telewizorów, a także z niektórymi zestawami mini hi-fi, aby upewnić się, czy w ogóle trzeba inwestować w osobny system dźwiękowy telewizora 

 

JAKI WYCIĄGNĘLIŚMY WNIOSEK?

 

 

Wysokiej jakości soundbar zapewni o niebo lepszy dźwięk niż głośniki telewizora – nie jest to żadną niespodzianką. Jednak w trakcie testów stwierdziliśmy, iż jakość dźwięku oferowana przez dobry system hi-fi wypada lepiej od najlepszego soundbar’a. Może to wynikać z jakości wzmacniacza hi-fi i samych głośników, które są przeważnie większe niż te wciśnięte w kompaktowy soundbar, i bez porównania większe niż małe głośniki telewizyjne. Nie ma jednak sensu kupować zestawu nagłośniającego tylko po to, żeby był – należy upewnić się, że jego brzmienie nam odpowiada. Jeśli więc masz już porządny sprzęt hi-fi w swoim domowym salonie, zalecamy sprawdz, czy jest możliwość podłączenia go do telewizora. Sprawdź instrukcję, lub poszukaj informacji na ten temat w Internecieupewnij sięże jest to możliwe. Często wystarczą do tego zwykłe kable audio (tzw. czincze lub inne przewody audio), które podłącza się do gniazd wyjściowych audio w telewizorze i wejściowych audio w wierzyGłośniki hi-fi  najlepiej ustawić wtedy po obu stronach ekranu telewizora.  

A co z zestawami wielogłośnikowych kin domowych lub zestawów dolby surroundNie byliśmy do końca jednogłośnie przekonani że sama jakość dźwięku jest lepsza w porównaniu do np. soundbara lub mini hi-fi, jednak tylko taki zestaw jest w stanie zapewnić prawdziwe przestrzenne brzmienie umożliwiając wrażenia podobne do tych w kinie 

Dokonaliśmy więc następującego podziału, starając się jednocześnie określić zalety i wady każdego z rozwiązań: 

 

Do codziennego użytku, oglądania zwykłych programów telewizyjnych najlepiej sprawdzi się listwa głośnikowa – soundbar.  

 

Zalety:  

 • Bardziej kompaktowy i zintegrowany. 
 • Znacznie poprawia jakość dźwięku głośników telewizyjnych,  
 • Posiadający ograniczoną ilość przewodów,  
 • Może po prostu stać przed telewizorem lub zostać przymocowany poniżej zestawu do montażu na ścianie 
 • Zwykle tańszy niż system kina domowego.  

 

Wady:  

 • Wirtualny dźwięk przestrzenny zdecydowanie słabszy w porównaniu do kina domowego lub zestawu wielogłośnikowego.  

 

 

Ponadto wiele soundbar’ów jest również wyposażonych w oddzielny głośnik niskotonowy – zwykle jest to prostokątna obudowa, zawierająca głośniki o dużej średnicy, który może wytwarzać dźwięki o niskiej częstotliwości (tj. tony basowe) bardziej skutecznie niż mniejsze głośniki w głównej jednostce soundbara. Tzw. subwoofery są czasami bezprzewodowe, chociaż nadal muszą być podłączone do gniazdka elektrycznego.  

Programy telewizyjne są zazwyczaj nagrywane w wersji stereo, tak więc często droższa wersja kina domowego z wieloma głośnikami jest po prostu niepotrzebna.  

Zagorzali kinomaniacy również nie powinni być rozczarowani. Wysokiej jakości soundbary zapewniają fantastyczną jakość dźwięku, niezależnie od tego, co oglądamy 

 

Do oglądania filmów, koncertów lub słuchania muzyki najlepiej sprawdzi się zestaw kina domowego.  

 

Zalety 

 • Najlepsza opcja, aby usłyszeć i poczuć prawdziwy przestrzenny dźwięk.  
 • Pozwala doświadczyć dźwięk w bardziej kinowy sposób, z efektami dźwiękowymi dochodzącymi z każdej strony.  

 

Wady:  

 • Wiele komponentów oznacza więcej bałaganu,  
 • Zajmuje sporo miejsca, a także w większości przypadków oznacza plątaninę kabli (chociaż dostępne są również modele bezprzewodowe).  
 • Proces instalacji może być bardziej czasochłonny, skomplikowany, oraz wymagający zaangażowania i większej wiedzy technicznej, aby osiągnąć najlepszy efekt.  

 

 

Systemy kina domowego zwykle przyjmują formę odtwarzacza Blu-ray lub DVD wraz ze wzmacniaczem i kilkoma głośnikamiNajczęściej zapewniają dźwięk przestrzenny „5.1”.  

„5” Odnosi się do pięciu głównych głośników: dwóch ustawionych za tobą po prawej i lewej stronie oraz trzech głośników przednich, na lewo i prawo od telewizora, oraz jeden na środku. „1” wskazuje liczbę subwooferów. Mimo że 5.1 jest najczęściej stosowaną konfiguracją, systemy mogą być tak kompaktowe jak 2.1 i tak rozbudowane jak 9.2. Można również kupić sam zestaw – głośniki ze wzmacniaczem (zestaw dolby surround), bez odtwarzacza Blu-ray, czy DVD. Jeśli masz już odtwarzacz, taki zakup wyjdzie po prostu taniej, jednak zawsze warto sprawdzić dokładnie, co taki zestaw zawiera 

 

Większość filmów Blu-ray jest nagrywana w wielokanałowym formacie audio, takim jak Dolby Digital. Niektóre filmy i programy wyświetlane w telewizji są również nagrywane w systemie dźwięku przestrzennego. Można je często znaleźć na kanałach filmowych i innych kanałach wysokiej rozdzielczości (HD) – aby je znaleźć, wypatruj logo Dolby Digital lub „DD” w przewodniku po programach lub w rogu ekranu.  

 

Z kolei jeśli nie chcesz, aby kable głośników plątały się po całym salonie, możesz wybrać system z bezprzewodowymi głośnikami tylnymi. Ten system wykorzystuje nadajnik radiowy, dzięki czemu tylne głośniki mogą odbierać dźwięk ze wzmacniacza, nadal jednak będziesz musiał podłączyć je do sieci elektrycznej i liczyć się z wyższą ceną. 

 

WoJ