SMARTWATCH – CZY WARTO?
SMARTWATCH – CZY WARTO?

Inteligentny zegarek, czyli smartwatch, to nie tylko innowacyjny gadżet. Jest to także  urządzenie, dzięki któremu, w zależności od modelu, możemy monitorować parametry w swoim organizmie, prowadzić rozmowy, a nawet dokonywać płatności. Pod względem funkcjonalności znacznie bliżej mu do smartfona aniżeli do tradycyjnego zegarka.  W związku z tym można zastanawiać się, czy faktycznie potrzebny nam jest taki gadżet jak smartwatch i dla kogo on jest przeznaczony.   

Rzućmy więc okiem na niektóre kluczowe zastosowania smartwatcha, które mogą przekonać Cię do jego zakupu. 

JAK DZIAŁA SMARTWATCH? 

 

 

Prawie każdy smartwatch do prawidłowego działania wymaga sparowania z telefonem za pomocą bluetooth. Dzięki temu można odblokować wiele funkcjitakich jak odbieranie połączeń, a także cieszyć się synchronizacją wszelkich danych, które przeważnie gromadzimy w naszych smartfonach. W innym wypadku smartwatch sprawdzi się w zasadzie wyłącznie jako zegarek lub opaska, która umożliwi pomiar pulsu, czy policzy kroki. Na szczęście sama synchronizacja urządzeń jest prosta i trwa tylko kilka minut, przy pomocy aplikacji. Dodatkowo nowe smartwatche  mogą całkowicie zastąpić telefon, umożliwiając połączenia telefoniczne, odbieranie i wysyłanie sms’ów, czy dostęp do książki z kontaktami. Warto jednak przed zakupem upewnić się, że dany model jest kompatybilny z posiadanym smarfonem. Smartwatche mają głównie oprogramowania kompatybilne z IOS, Windows phone i Android. 

 

JAKIE FUNKCJE POWINIEN POSIADAĆ SMARTWATCH?

 

 

Poza podstawowymi funkcjami takimi jak: wskazywanie dokładnej daty i godziny, odbieranie połączeń telefonicznych, sprawdzanie wiadomości SMS,  odbieranie powiadomień i wiadomości z portali społecznościowych, wyświetlanie informacji o pogodzie, terminarz, odbieranie maili, na rynku znaleźć można modele o ściśle określonym zastosowaniu. Wynika to z faktu, że użytkownicy mają różne oczekiwania wobec tego urządzenia.  

  1. Smartwatch dla sportowców – osoby uprawiające sport będą najlepiej wykorzystywały potencjał inteligentnych zegarków. Urządzenia posiadają aplikacje, które mogą sprawdzać ilość spalanych kalorii podczas aktywności, ale również podczas całego dnia. Inteligentne zegarki zweryfikują ilość wykonanych kroków, zmierzą pokonany dystans, oszacują spalone kalorie, sprawdzą tętno i pogodę Plusem jest fakt, że zegarki mogą mierzyć te funkcje bez przerwy przez całą dobę. Tego typu funkcje posiada także smartband, jednak poza mierzeniem parametrów, opaska nie pełni innych funkcji.
       
  1. Smartwatch dla osób aktywnie pracujących – Nie sposób przegapić wibrujący zegarek informujący o przychodzącym połączeni.  Szybkie sprawdzanie powiadomień, ułatwi bycie na bieżąco w pracy i w życiu osobistym. Smartwatch w tym wypadku świetnie uzupełni funkcje telefonu. Niektóre zegarki posiadają zaawansowane opcje filtracji powiadomień i połączeń, oraz mają możliwość oddzwaniania, czy odpisywania na wiadomości. 
     
  1. Smartwatch dla gadżeciarzy – O ile przeciętnemu użytkownikowi ich zakup może wydawać się całkowicie zbędny, to osoby uwielbiające korzystać z najnowszych gadżetów powinny być z niego zadowolone. Funkcja płatności za pomocą smartwatcha, może być ciekawym i wygodnym urozmaiceniem. Należy jednak sprawdzić przed zakupem, czy smartwatch ma system NFC, oraz czy obsługuje płatności zbliżeniowe.   

 

Przed zakupem warto również zwrócić uwagę także na wyświetlacz oraz baterię. Najczęściej spotykanym wyświetlaczem jest LED lub OLED, czy LCD oraz e-link. Kluczowym parametrem będzie również pojemność baterii, czas ładowania zależy od wielu czynników; między innymi od rodzaju wyświetlacza oraz oferowanych funkcji. Jeśli zależy nam, aby czas pracy baterii był dłuższy, warto zastanowić się, czy potrzebujemy np. wyświetlacza wysokiej jakości.  

Smartwatch może zmieniać swoje oblicza. W każdej chwili można zmienić jego wygląd. Bez konieczności wydawania pieniędzy na nowy model. Sama tarcza to nie wszystko. W tych zegarkach można zmieniać także paski, w zależności od tego, czy mamy ochotę na coś sportowego, codziennego, czy eleganckiego.  

 

JAKIE WADY MAJĄ INTELIGENTNE ZEGARKI?

 

 

Najczęściej podawany powód, dla którego ktoś nie chce kupić inteligentnego zegarka, to jego krótki czas pracy. Przeciętny smartwatch działa na jednym ładowaniu 1-2 dni. Zdarzają się oczywiście modele, które pracują dłużej, ale 2 dni to raczej norma, przynajmniej wśród popularnych modeli. 

Kolejną wadą może być rozpraszający efekt zegarka, przez generowanie zbyt dużej ilości powiadomień. Zachęceni łatwością sprawdzania, z czasem zaczynamy robić to kompletnie bezwiednie, rzucając okiem na nadgarstek przy każdej wibracji. Oczywiście istnieje opcja aby wyłączyć bądź ograniczyć powiadomienia, jednak w takim wypadku zaczynamy się zastanowić, czy w ogóle potrzebny nam jest smartwatch.  

 

Jeśli w dalszym ciągu zastanawiasz się, czy warto kupić smartwatch? Oczywiście, że tak. Inteligentny zegarek stał się gadżetem, który doskonale wpisuje się w nowoczesne trendy. Posiadacze tych urządzeń doceniają liczne udogodnienia, które w znacznym stopniu ułatwiają i umilają nam życie.

 

ZuL