SMART SAFE – CZYLI SPOSÓB NA INTELIGENTY MONITORING
SMART SAFE – CZYLI SPOSÓB NA INTELIGENTY MONITORING

W dzisiejszych czasach, coraz więcej urządzeń zyskuje miano „smart”. Na łamach naszego bloga często poruszamy zagadnienia, związane z tymi funkcjami, takimi jak: inteligentne zegarki (w artykule „Co to jest smartwatch? – Wszystko co musisz wiedzieć o smartwatch`ach„), głośniki (w artykule „5 nietypowych, ale przydatnych miejsc na inteligentny głośnik w twoim domu„), telewizory (w artykule „Wszystko co powinieneś wiedzieć o smart TV„) lub po prostu urządzenia smart home – kontakty, żarówki i wiele innych. Nic więc dziwnego, że nasze oczekiwania względem urządzeń elektrycznych i gadżetów ulegają ciągłej zmianie. Inteligentne stają się całe gospodarstwa domowe. Dzięki zintegrowanym instalacjom, można w prosty sposób zarządzać np. oświetleniem, zasilaniem elektrycznym, czy ogrzewaniem.  Nasza przestrzeń staje się nie tylko wygodniejsza, ale także bezpieczniejsza. W tym artykule postanowiliśmy przybliżyć najnowsze osiągnięcia technologiczne w dziedzinie monitoringu. Przyjrzyjmy się więc temu zagadnieniu.

 

FUNKCJONALNOŚĆ 

 

 

 

Główne funkcje inteligentnych kamer, poza oczywistą rejestracją obrazu, to detekcja i rozpoznawanie twarzy, ochrona obwodowa, która zapewnia załączenie alarmu bądź zasygnalizowanie niecodziennych zdarzeń na chronionym obszarze. Dodatkowo, funkcje typu real- time, zapewniają nam czujność w czasie rzeczywistym.  Można także zaprogramować kamerę tak, aby zwracała uwagę np. na dany kolor, ruch, czy przedmiot. Wszystko to sprawia, że mamy nie tylko podwyższoną efektywność obrazu wideo, ale także większą jej automatyzację. Ponad to, obsługa takich kamer jest niezwykle prosta. Obraz przesyłany jest w czasie rzeczywistym na smartfona czy tablet, dzięki czemu mamy stały podgląd chronionego obszaru oraz możemy go w prosty sposób kontrolować. Kolejnym plusem tego typu urządzeń jest ich wygląd.  Kamery dobrze komponują się z każdym wnętrzem, dzięki czemu mogą być praktycznie niezauważalne.

 

IMILAB – ZINTEGROWANE SYSTEMY SMART HOME

 

 

 

Na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu sprzęt. Firma IMILAB, należąca do ekosystemu Xiaomi, od 2014 roku zdobywa pozycje na rynku smart kamer, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Produkty te wykorzystują zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji i są w tej chwili jednym z najpopularniejszych dostawców smart kamer w Azji, Afryce i w Europie. Zaprezentujmy kilka produktów znajdujących się w asortymencie firmy.

 

ZEWNĘTRZNA OBROTOWA KAMERA IMILAB EC2

 

 

Imilab EC2 to bezprzewodowa kamera zewnętrzna IP. Wystarczy zamontować ją np. na ścianie i skonfigurować. Kamera w inteligentny sposób rozpoznaje ludzi, w efekcie czego alarm nie jest uruchamiany w przypadku zwierząt, czy ruchomych przedmiotów.

 

Rejestrowanie obrazu w rozdzielczości Full HD 1080p sprawia, że nagrania są wyraźne i bogate w szczegóły.

 

Zaawansowany tryb nocny rejestruje obraz w kolorze nawet w nocy oraz wtedy, gdy warunki oświetleniowe są słabe. Dwustronna komunikacja głosowa umożliwia rozmowę z bliskimi lub odstraszanie intruzów, kiedy nie ma nikogo w domu. Jedno naładowanie baterii kamery Imilab EC2 o pojemności 5100 mAh pozwala na jej pracę przez nawet 4 miesiące. Obudowa kamery jest odporna na śnieg, deszcz i kurz.

 

Uwaga: do działania kamery Imilab EC2 wymagane jest urządzenie (tzw. bramka), z którym kamera będzie się łączyć. Jedna bramka obsługuje maksymalnie cztery kamery EC2. Bramkę należy nabyć osobno.

 

ZEWNĘTRZNA OBROTOWA KAMERA IP 2K Super Full HD IMILAB EC3

 

 

Obrót kamery Imilab EC3 pozwala na rejestrowanie obrazu w zakresie 270 stopni. Obraz jest wyraźny i bogaty w szczegóły.

 

Imilab E3 w inteligentny sposób rozpoznaje człowieka, który znajdzie się w zasięgu jej obiektywu. Zaawansowany tryb nocny pozwala na rejestrowanie obrazu w kolorze nawet w przypadku słabego oświetlenia.

Inteligentna syrena będzie emitować sygnał o głośności ponad 100 dB kiedy wykryje intruza, bądź wtedy gdy uruchomisz ją ręcznie. Tu również występuje funkcja dwukierunkowej komunikacji głosowej.

Obudowa kamery jest odporna na wysokie temperatury, wiatr, śnieg i deszcz.

 

KAMERY IP

 

 

KAMERY IP – połączenie kamery i komputera w całość. Urządzenie to rejestruje i przesyła obraz na żywo bezpośrednio przez sieć IP, umożliwiając uprawnionym użytkownikom obserwację na miejscu lub z oddalonego stanowiska. Podgląd, zapisywanie i zarządzenie materiałem wizyjnym z takiej kamery odbywa się za pośrednictwem infrastruktury sieci opartej na standardowym protokole IP.

Źródło: wikipedia

 

IMILAB HOME SECURITY CAMERA 016 CMSXJ16A

 

 

Xiaomi Mi Home Security Camera zapewnia wysokiej jakości nagrania w rozdzielczości FullHD, dzięki czemu wszystkie szczegóły będą wyraźnie widoczne. Dzięki szerokokątnemu obiektywowi, kamera obejmuje zasięgiem obraz w zakresie 170°. Kamera ta posiada również funkcje detekcji ruchu człowieka. Solidna i wytrzymała obudowa zapewnia wytrzymałość niezależnie od warunków atmosferycznych. Obsługa jest banalnie prosta, wystarczy tylko podłączyć zasilanie, zainstalować aplikację Xiaomi Home i połączyć kamerę z siecią Wi-Fi.

Posiada kilka trybów takich jak alarm, podgląd online, detekcja płaczu dziecka, detekcja ruchu, darmowa chmura 7 dni wstecz, kamera typu P2P

(peer to peer – model komunikacji w sieci komputerowej zapewniający wszystkim hostom te same uprawnienia, w odróżnieniu od architektury klient-serwer.)

źródło wikipedia

 

IMILAB HOME SECURITY CAMERA C20 CMSXJ36A

 

 

Obrotowa podstawa zapewnia zakres widzenia na poziomie 360 stopniTryb nocny pozwala na bezproblemową pracę w warunkach słabego oświetlenia.
Kamera, tak jak pozostałe modele, oferuje funkcję dwukierunkowej transmisji dźwięku oraz dzięki innowacyjnej identyfikacji dźwiękowej może odczytać nastrój głosu i np. alarmować Cię natychmiast, gdy wychwyci płacz dziecka. Dzięki zaawansowanym algorytmom kamera IMILAB 1080p może wykrywać poruszające się obiekty oraz automatycznie śledzić i rejestrować ich ruch, dostarczając jednocześnie powiadomienia i nagrania wideo w czasie rzeczywistym.

 

Firma IMILAB w swoim asortymencie ma także kamerki internetowe oraz smartwatche.

 

 

Urządzenia smart home do monitorowania domu są pomocne podczas wszystkich nieobecności domowników. Można kontrolować to, co dzieje się w mieszkaniu z pozycji smartfona. Poza oczywistą funkcją zapewniającą  bezpieczeństwo, zalety kamer wewnętrznych zauważają także rodzice małych dzieci oraz właściciele zwierząt domowych. Generowanie alarmów, powiadomień oraz funkcja głosowa, pozwalają zareagować natychmiast i zminimalizować straty.

 

Oficjalnym dystrybutorem marki IMILAB w Polsce jest firma CK Mediator.

 

ZuL