Recenzja Xiaomi Mi Band 2. Genialny smartband w niskiej cenie
Recenzja Xiaomi Mi Band 2. Genialny smartband w niskiej cenie

Inteligentne opaski zdobyły ogromną popularność. W niskiej cenie oferowały spore możliwości związane z monitoringiem aktywności fizycznej czy snu, a do tego potrafiły zastąpić zegarek. Jak wypada w codziennym użytkowaniu jeden z najchętniej kupowanych smartbandów, Xiaomi Mi Band 2?

Dane techniczne Xiaomi Mi Band 2:

  • 0,42-calowy wyświetlacz OLED,
  • Bluetooth 4.0,
  • Akcelerometr,
  • Pulsomierz,
  • Wodoszczelny – IP67,
  • Bateria 70 mAh,
  • Wymiary: 40,3 x 15,7 x 10,5 mm,
  • Długość paska: 235 mm,
  • Waga: 7 gramów.

Cena w momencie publikacji testu: 129 złotych.

Wygląd, wykonanie

Najważniejszym elementem smartbanda jest główny, podłużny moduł. Wykonano z ciemnego tworzywa sztucznego dobrej jakości oraz uzupełniono odpornym szkłem na górze – ujrzymy tu również jeden dotykowy przycisk służący do obsługi. Opaska to natomiast kawałek silikonu. W sprzedaży znajdziemy szeroki asortyment innych wersji kolorystycznych niż czarna, więc tu każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Łączymy je ze sobą poprzez wciśnięcie modułu w opaskę. Pochwalić należy szeroki zakres regulacji paska, choć początkowo zapinanie zatrzasku może wydawać się kłopotliwe. Pod względem jakości wykonania, wyglądy czy dopasowania to ręki, nie można narzekać. W tych kategoriach Xiaomi Mi Band 2 oferuje wysoki, stabilny poziom.

Naturalnie producent deklaruje wodoszczelność obudowy. W specyfikacji znajdziemy informację o spełnianiu normy IP67, czyli smartband powinien wytrzymać zanurzenie w wodzie na głębokość 1 metra przez maksymalnie 30 minut, zatem nie jest to sprzęt dla pasjonatów nurkowania. W zwykłym używaniu spotkania z cieczą nie zrobiły na nim jakiegokolwiek wrażenia. Wziąłem go także na basen i przeżył bez najmniejszego uszczerbku tą wizytę.

Wyświetlacz

Ekran wykonano w technologii OLED. Ma przekątną 0,42 cala i jest sporym progresem względem poprzednika, który miał jedynie diody. Hartowane szkło chroni przed większością uszkodzeń, ale trzeba zaznaczyć, że do najwybitniejszych pod względem ochrony nie należy.

Monochromatyczny panel podświetla się pod wpływem ruchu nadgarstka lub po naciśnięciu klawisza. Niestety, w pełnym słońcu wyświetlane informacje mogą być słabo czytelne, jednak zważywszy na klimat w naszym kraju nie będzie to stanowić większego problemu. Wyświetlane na nim mogą być następujące informacje: godzina, liczba kroków, pokonana odległość, ilość spalonych kalorii, pomiar pulsu oraz poziom naładowania baterii. Tymi opcjami możemy z kolei sterować z poziomu aplikacji na telefon.

Aplikacja MiFit

Opaska może współpracować z dowolnym urządzeniem z Androidem lub iOS. Do komunikacji wykorzystuje ona moduł Bluetooth 4.0, a cała synchronizacja przebiega wyjątkowo płynnie. Za pomocą smartbanda możemy automatycznie odblokowywać nasz telefon. Do tego wszystkiego należy wspomnieć o rozbudowanych opcjach związanych z powiadomieniami z naszego urządzenia prosto na nadgarstek – szkoda tylko, że z uwagi na mały ekran nie mamy pełnego podglądu wiadomości. Warto tu także napisać o alertach bezczynności, możliwości wyszukania zagubionej opaski czy nawet włączyć kontrolę pulsu w trakcie snu. Wisienką na torcie pozostaje przyjemna dla oczu wizualizacja tych wszystkich danych.

Działanie

Na początek wypada zacząć od obsługi. Między kolejnymi pulpitami przewijamy przyciskiem pod ekranem – stabilność działania bardzo dobra. Warto wspomnieć o funkcje mierzenia pulsu. Może ona działać ciągle po aktywowaniu m.in. w Endomondo, co docenią wszyscy sportowcy. Same pomiary wypadają naprawdę przyzwoicie. Najczęściej błąd pomiarowy wynosił ok. 5 – 10%, co uznaję za rewelacyjny wynik. Pamiętajmy, że ta opaska kosztuje niewiele ponad 100 złotych.

Kolejną istotną opcją w Xiaomi Mi Band 2 pozostaje krokomierz. Okazuje się, że działa on dokładnie i jego wyniki pokrywają się z informacjami ze smartwatchy bardziej uznanych firm. Niepewność pomiarową można ocenić na około 1-2%. Z kolei analiza snu pokazuje nam długość trwania poszczególnych faz snu oraz ich przebieg, a ponadto sama ustala, kiedy zasypiamy i się budzimy.

Czas pracy

Xiaomi Mi Band 2 jest zasilane przez baterią 70 mAh. Średnio opaska wytrzyma 10 – 11 dni przy włączonej analizie snu, pulsometr działał co około 30 sekund, a do tego otrzymywałem powiadomienia z aplikacji. Przy mniej intensywnym użytkowaniu spokojnie osiągnie wynik na poziomie dwóch czy nawet trzech tygodni. Ładowanie z kolei zajmuje około dwie godziny i potrzebne jest do tego podpięcie ładowarki do gniazda USB typu A.

Podsumowanie

Moim zdaniem Xiaomi Mi Band 2 to kompletny smartband. Kosztuje naprawdę niewiele, wygląda bardzo dobrze, a do tego mamy ogromne możliwości personalizacji dzięki szerokiemu asortymentowi pasków zastępczych. Do tego oferuje niezłą analizę naszej aktywności fizycznej, co czyni ją idealnym wyborem dla aktywnych użytkowników. Nawet czas pracy nie zawodzi i nie musimy się tu martwić, że nagle zabraknie nam energii. Czego chcieć więcej w takim wearable?

Plusy:

+ wygląd,
+ funkcjonalność,
+ rozbudowana aplikacja,
+ pulsomierz,
+ cena.

Minusy:

– przeciętna jakość wykonania,
– brak GPS.