Podsumowanie premier w 2017 roku oraz prognozy na 2018
Podsumowanie premier w 2017 roku oraz prognozy na 2018

Rok 2017 minął pod znakiem wielu interesujących nowości. W dodatku mogliśmy zaobserwować nowe trendy w tworzeniu smartfonów, które wpłyną już bezpośrednio na dopiero nadchodzące nowości. Jakie jednak urządzenia zasłużyły na tytuł najlepszych? Co możemy powiedzieć na chwilę obecną na temat przyszłorocznych konstrukcji? Czego należy się po nich spodziewać?

Top 3 najciekawszych premier

Przez całe ostatnie dwanaście miesięcy poznaliśmy ogromną liczbę nowych urządzeń mobilnych. Wybór najciekawszych spośród nich należy do wyjątkowo trudnych zadań, ale uznałem, że szczególnie trzy zasługują na wyróżnienie, ponieważ to właśnie one stanowiły i będą wciąż stanowić inspirację dla wszystkich producentów.

Apple iPhone X

Co rok smartfony Apple stają się hitami sprzedaży. Jednak w 2017 w końcu doszło do prawdziwej rewolucji w ich telefonach – o ile poprzednicy byli naprawdę do siebie podobni, o tyle iPhone X w końcu zaoferował zupełnie inny wygląd. Spowodowało to zastosowanie innego wyświetlacza OLED, zajmującego prawie cały przód telefonu. Do tego wszystkiego wyposażono go w Face ID, czyli czytnik biometryczny rozpoznający twarz właściciela – rozwiązanie to zastąpiło tu skaner linii papilarnych. Teraz nad podobnym systemem pracują rywalem. Możemy spodziewać się, że w 2018 sporo nowych modeli będzie mogło pochwalić się podobną technologią, którą Amerykanom udało się spopularyzować. Poza tym oferuje wydajny procesor Apple A11, 3 GB RAM, podwójny aparat 12 Mpix oraz 64 lub 256 GB pamięci wbudowanej. Niestety, całość kosztuje naprawdę sporo, a żeby stać się jego posiadaczem trzeba wydać co najmniej 4929 złotych.

Huawei Mate 10 Pro

Jeszcze kilka lat temu trudno było sobie wyobrazić Huawei jako trzeciego największego producenta świata. Teraz natomiast ten producent rozdaje karty na rynku mobilnym, a jego urządzenia są niezwykle często wybierane przez klientów. Opisywany Mate 10 Pro doskonale to udowadnia. Pod każdym względem stanowi on przykład topowego smartfona z Androidem z 2017 roku, w dodatku wyróżnia się układem Kirin 970 z bardzo ciekawym elementem. Dokładniej pisząc, chodzi tu o NPU. Ten specjalny chip wykorzystywany jest przez algorytmy sztucznej inteligencji do m.in. uczenia maszynowego, co przydaje się do kategoryzowania zdjęć w naszej galerii. To również ważna nowość. Dlaczego? Otóż wszystkie firmy zapowiedziały już wspieranie podobnych technologii, a procesor z NPU będą coraz szerzej stosowane i pozwolą się rozwinąć, np. asystentom głosowym takim jak Google Assistant czy Amazon Alexa.

Xiaomi Mi Mix 2

Druga generacja telefonu, który spopularyzował ideę urządzeń z niewielkimi ramkami wokół wyświetlacza. To właśnie to czyni go tak interesującym. W dodatku w swoim segmencie cenowym wypada naprawdę świetnie, ponieważ niewiele produktów może pochwalić się połączeniem wydajnego Snapdragona 835 z 6 GB RAM oraz 64 GB pamięci wbudowanej UFS 2.0. Do tego wszystkiego należy dodać świetny wyświetlacz o proporcjach 18:9, wykonany w technologii IPS TFT LCD. W 2017 to zdecydowanie najlepsza nowość od Xiaomi, które udowodniło po raz kolejny, że wie, jak robić sprzęt o świetnym stosunku ceny do oferowanych możliwości.

Cztery trendy na 2018

Podwójny aparat – będą pojawiać się w coraz to tańszych telefonach. Trudno się dziwić ich rosnącej popularności, skoro potrafią pozytywnie wpłynąć na możliwości fotograficzne smartfona, a przy tym doskonale się prezentują w materiałach promocyjnych. Moim zdaniem w tym kierunku podążą w 2018 już wszyscy.

Wyświetlacz 18:9 – powoli tradycyjne ekrany 16:9 odchodzą w zapomnienie, a ich miejsce zajmują bardziej panoramiczne panele. Pozwalają nie tylko wyświetlać więcej treści, ale również redukować ramki, szczelnie wypełniając cały przód telefonu. W 2017 rozpoczęła się na to moda, więc w 2018 właśnie takie wyświetlacze będą spotykane już w wielu urządzeniach, również tych z niskiej półki.

Błyszcząca obudowa – takie projekty zdecydowanie bardziej się podobają, w dodatku producenci odchodzą od metalu na rzecz szkła, które nie tylko wygląda lepiej, ale także pozwala na implementację ładowania indukcyjnego czy zmniejszenie SAR. Ewentualnie w telefonach będziemy mogli spotkać się z błyszczącym tworzywem sztucznym, oczywiście w tych tańszych propozycjach.

Asystenci głosowi – obecnie można nazwać ich praktycznym narzędziem, który pomoże nam w zwykłych, codziennych czynnościach. W dodatku producenci inwestują w rozwój NPU, wspierających ich pracę, więc można spodziewać się, że w 2018 firmy będą chciały rozwijać swoje konstrukcje pod kątem tych algorytmów sztucznej inteligencji.

Oczywiście wszystkiego dowiemy się finalnie już wkrótce. Uważam, że 2018 będzie pełen interesujących nowości, które będą godne polecenia oraz w końcu czymś zaskoczą. Niewątpliwie segment smartfonów wymaga teraz jakiejś większej ewolucji. Mam nadzieję, że ta nadejdzie właśnie w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.

  • Medard Buława

    Dość trafne spostrzeżenia i zgadzam się z nimi. Niestety są także trendy niezbyt chciane przez wielu użytkowników .Mam na myśli np. rezygnacja z gniazda Jack,portu irda.Szkoda ale no cóż idzie nowoczesność.