LITTLEBITS, CZYLI KREATYWNY PREZENT DLA NAJMŁODSZYCH
LITTLEBITS, CZYLI KREATYWNY PREZENT DLA NAJMŁODSZYCH

Wiosna zdecydowanie nabiera rozpędu. Odkurzamy rowery, rolki lub szykujemy się do pierwszych wyjazdów na działki. Ale wiosna to również okres, w którym nasze dzieci przyjmują Pierwszą Komunię Świętą i zapewne wielu z nas zastanawiać się będzie, czym obdarować Swoje pociechy na tę właśnie okoliczność. Chcielibyśmy podarować coś, co połączy przyjemne z pożytecznym i tu właśnie z pomocą przychodzi firma LittleBits.

CZYM JEST LITTLEBITS?

 

littleBits to kolorowe moduły elektroniczne, które zapewniają określone funkcje, a łącząc je w niepowtarzalny i kreatywny sposób można zbudować ciekawe, innowacyjne urządzenia elektroniczne lub gadżety.

Jaki jest sekret tych małych, ale potężnych bloków, obwodów i jak konstruktorzy mogą je wykorzystać w projektach elektronicznych?

Moduły elektroniczne littleBits zawierają plastikowe tzw. bitSnapy, które mają trzy metalowe styki zapewniające połączenia elektryczne. Aby zredukować błędy w budowaniu gadżetu lub urządzenia, wewnątrz bitSnaps littleBits umieszczane są małe magnesy. Po prawidłowym zamocowaniu moduły elektroniczne połączą się ze sobą. Ideą używania magnesów jest usunięcie błędów i frustracji z fazy budowania projektu. Dlatego uwaga i nacisk kładziony jest na eksperymentowanie i zastosowanie pożądanego gadżetu elektronicznego lub urządzenia, nad którym się w danej chwili pracuje.

Konwencja budowania littleBits opiera się na podstawowej kolorystyce i zapewnia ona logiczny i uporządkowany sposób projektowania.

Rozumiejąc, czym są littleBits i ich budowę oraz przeznaczenie bitSnap, odkrywamy rodzaje gadżetów i urządzeń, które można za ich pomocą zbudować. Są to urządzenia do zdalnego sterowania, STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka), STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka) i technologii edukacyjnej.

Dzięki szerokiej gamie dostępnych planów i projektów STEM i STEAM za pomocą littleBits możesz tworzyć niestandardowe urządzenia, obejmujące w zasadzie każdą dziedzinę życia i nauki. Z kolei materiały edukacyjne pozwalają na zaangażowanie się w projekt np. poprzez smartfon lub inne urządzenia mobilne, strony internetowe, elektronicznych trenerów i oprogramowania edukacyjne.

Urządzenia do zdalnego sterowania można łatwo zbudować za pomocą różnych bloków i obwodów sterujących składających się z:

· źródła zasilania (USB, bateria)

· źródła wejścia (czujniki, wyzwalacze)

· źródła wyjścia (brzęczki, światła, wentylatory)

· przedłużacze

 

KLOCKI NOWEJ GENERACJI

 

Istnieje ponad 50 bitów (do kilkunastu w każdej kategorii), które mogą łączyć się, tworząc ponad 150 000 różnych kombinacji obwodów.

Dzieci i dorośli mogą używać littleBits do tworzenia oryginalnych projektów, takich jak zmotoryzowane zabawki, interaktywne pokazy artystyczne, latarki, a nawet instrumenty muzyczne (littleBits umożliwia profesjonalnym i amatorskim muzykom tworzenie własnych syntezatorów modułowych). W interneie możemy znaleźć przeróżne instrukcje lub poradniki, dotyczące urządzeń, takich jak np. zmotoryzowany uchwyt do iPhone’a, który przechyla się i przesuwa, czy małe roboty serwujące jedzenie i napoje. W miarę budowania użytkownicy littleBits zaczynają co raz lepiej pojmować elektronikę. To łatwy i przejrzysty sposób na rozpoczęcie pracy z elektroniką i tworzeniem interaktywnych obiektów.

Bity sprzedawane są pojedynczo lub w zestawach zawierających określoną ilość elementów. Chociaż większość klientów to rodzice z dziećmi lub nauczyciele, którzy korzystają z urządzeń w swojej klasie, to jednak coraz większa liczba inżynierów, artystów i przedsiębiorców zaczyna korzystać z modułów do wczesnego prototypowania.

 

LITTLEBITS STAR WARS DROID

.

Jednym z przykładów ukazujących potencjał i możliwości LittleBits jest zestaw Star Wars Droid Inventor Kit. Jest to wielokrotnie nagradzana zabawka, pozwalająca dzieciom budować od podstaw własne droidy. Posiada przejrzystą konstrukcję i umożliwia najmłodszym złożenie zestawu robota krok po kroku. Co więcej, dzieci mogą wykorzystać nieograniczoną wyobraźnię i nieskończoną kreatywność, aby dostosować wygląd i funkcjonalność robota Star Wars R2-D2 do swoich potrzeb

UCZ SIĘ I OPANUJ KODOWANIE

Nauka podstawowego kodowania blokowego jest łatwa i przyjemna. Co więcej, jeśli chodzi o programowanie / kodowanie, dzieci mogą kontrolować swoje droidy, a nawet uczyć je nowych umiejętności. Umożliwia nadawanie swoim małym podopiecznym różnych osobowości zmieniając elektroniczne bloki kodowania. Jest to imponujący zestaw robota, który może inspirować kreatywność dzieci. Jeśli jednak Ty/Twoje dziecko nie chcecie poświęcać czasu na dalsze poznawanie kodowania, możecie również korzystać z domyślnych trybów ze standardowym zestawem robota. Po jego skompletowaniu dzieci mogą wykorzystać swoją kreatywność, aby spersonalizować wygląd droida, przemalowując powierzchnię, a nawet umieszczając dodatkowe elementy na drodzie, aby wyglądał niepowtarzalnie. Oprócz wyglądu droidów, grając w ponad 22 zaprogramowane misje i wyzwania, mali konstruktorzy mogą nauczyć się sterować elektroniką za pomocą kodowania opartego na blokach i wykonywać różne czynności.

ZABAWA I NAUKA INSPIRACJĄ PRZYSZŁOŚCI

Na rynku istnieje niezliczona ilość zabawek oraz ich producentów, którzy twierdzą, że ułatwiają naukę, ale w rzeczywistości mają niewielką wartość edukacyjną. LittleBits ugruntowało swoją pozycję

lidera w tworzeniu łatwych w użyciu bloków elektronicznych, które uczą dzieci w każdym wieku zasad STEAM.

W porównaniu ze zwykłymi zabawkami, Droid Inventor Kit jest nieco droższy, ale zasadniczo składa się z kilku zabawek w jednej, ponieważ zapewnia dziesiątki nowatorskich „misji” aby podtrzymać zapał i zainteresowanie dzieci.

Niezależnie od tego, czy szukasz sposobu na kreatywne zaangażowanie swoich dzieci, czy jesteś nauczycielem i chcesz zainteresować uczniów inżynierią i innymi dyscyplinami STEAM, ten zestaw doskonale sprawdza się w nauczaniu dzieci różnych umiejętności.

Tak więc dzięki przyjemnemu, ale kompleksowemu podejściu do STEAM, czyli nauki, technologii, inżynierii, sztuki, matematyki oraz informatyki littleBits zmienia sposób, w jaki dzieci uczą się i poznają fascynujący świat wielu otaczających nas dziedzin życia. Urządzenia takie jak roboty kodujące, zestawy do projektowania i budowania, programy nauczania oraz wciągające lekcje i zajęcia zachęcają do eksploracji, wyobraźni i wytrwałości.

Źródła: https://sphero.com/
https://web.mit.edu/
https://www.insider.com/

 

WoJ