Koronawirus vs. smartfon i inne urządzenia użytku codziennego
Koronawirus vs. smartfon i inne urządzenia użytku codziennego

Każdego dnia dowiadujemy się o nowym przypadku podejrzenia lub zarażenia koronawirusem. Dotarł bowiem on już do wielu krajów na całym świecie, a w samej Europie pojawia się w co raz to nowych miejscach.

I tak KORONAWIRUS zagościł niestety również w Polsce.

Media rozbrzmiewają od informacji dotyczących ilości nowych zakażeń, jak również od zaleceń w jaki sposób należy się przed nim bronić. Nakazują, aby myć ręce często i długo, unikać bezpośredniego kontaktu, unikać (jeśli to możliwe) miejsc publicznych itp. Ale czy nie zapominamy przy tym o rzeczach oczywistych i podstawowych?

Żródło: https://bit.ly/39J6oUT

Nie powinno nikogo dziwić, że urządzenia codziennego użytku, takie jak smartfon, klawiatura lub mysz komputerowa, czy pilot telewizyjny, to idealne miejsca, na których mogą gromadzić się różnego rodzaju bakterie, które przenosimy ze wszystkiego, czego dotykaliśmy wcześniej. Na nie wiele może się zatem zdać dokładne umycie rąk, jeśli za chwilę przykładamy w trakcie rozmowy do twarzy brudny telefon komórkowy.

 „Im więcej osób dotknie danej powierzchni, tym większe ryzyko choroby, jeśli dotkniesz tej samej powierzchni. […] Jeśli po umyciu rąk weźmiesz telefon z zarazkami – ten sam, z którego korzystałeś w sklepie spożywczym podczas zakupów surowego mięsa – narażasz się na niebezpieczeństwo.” –  Philip M. Tierno, profesor New York University

 

JAK SKUTECZNIE ZDEZYNFEKOWAĆ SMARTFONA LUB INNE URZĄDZENIA UŻYTKU CODZIENNEGO?

 

Każdy sposób może znacząco zmniejszyć niebezpieczeństwo przeniesienia „nieproszonych gości” na naszych telefonach, choćby zwykła wilgotna chusteczka jednorazowa, czy ściereczka z mikrofibry. Jednak aby zrobić to skutecznie, zwłaszcza w przypadku koronowirusa powinniśmy skorzystać z dodatkowych środków dezynfekujących np. na bazie alkoholu izopropylowego.

Zwilżamy chusteczkę lub ściereczkę i dokładnie wycieramy powierzchnię urządzenia (oddzielnie telefon, oddzielnie etui, jeśli je posiadamy).  Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z ilością preparatu, tak aby sam płyn nie uszkodził urządzenia. Jeśli chodzi o czyszczenie i dezynfekowanie samego etui sprawa jest o tyle prosta, że w przypadku zwykłych silikonowych lub gumowych pokrowców możemy po prostu zamoczyć je (oczywiście zdjęte ówcześnie z telefonu) w gorącej wodzie z mydłem i wypłukać lub podobnie jak w przypadku samego telefonu zdezynfekować preparatem za pomocą ściereczki. Gumowe lub silikonowe etui można również włożyć do zmywarki razem z naczyniami, chociaż w tym przypadku robimy to na własną odpowiedzialność.

Inaczej wygląda sprawa w przypadku skórzanych lub skórzanopodobnych pokrowców i etui, których co do zasady nie powinno się zanurzać w wodzie. Najlepiej użyć specjalnie przystosowanego do tego typu materiałów preparatu czyszczącego. Jeśli jednak nie mamy do niego dostępu możemy skorzystać z wcześnie już wspomnianej ściereczki z mikrofibry delikatnie nawilżonej płynem odkażającym lub chusteczki dezynfekującej.

Obecnie na rynku jest dość duży wybór preparatów dezynfekujących, zapewniających w sposób mniejszy bądź większy zabezpieczenie przed bakteriami i wirusami. Pamiętajmy jednak, że każdy sposób jest dobry, jeśli może zmniejszyć niebezpieczeństwo zakażenia. Nawet jeśli nie da nam 100% pewności, to i tak warto z niego skorzystać.

 

Autor WJ.