Jak wydłużyć życie baterii w smartfonie?
Jak wydłużyć życie baterii w smartfonie?

Dużo trudniej jest wymienić baterię litowo-jonową w telefonie, niż właściwie jej używać i nieco oszczędzać. Wiele smartfonów nie zapewnia łatwego dostępu do baterii. Dotyczy to wszystkich iPhone’ów i wielu flagowych telefonów z Androidem takich marek jak np. Samsung. Zatem przedłużenie żywotności baterii telefonu pozwoli zaoszczędzić trochę środków finansowych, czas oraz przysłuży się ochronie środowiska.

Oto kilka czynności, które możesz wykonać, aby zachować i wydłużyć żywotność baterii telefonu. Przez żywotność baterii mam na myśli ile lat i miesięcy wytrzyma bateria, zanim będzie trzeba ją wymienić.

Zrozum, w jaki sposób bateria telefonu się wyczerpuje

Z każdym cyklem ładowania żywotność baterii telefonu nieznacznie się obniża. Cykl ładowania to pełne rozładowanie i naładowanie akumulatora od 0% do 100%. Częściowe ładunki liczą się jako ułamek cyklu. Na przykład ładowanie telefonu z 50% do 100% stanowi połowę cyklu ładowania. Niektórzy właściciele telefonów używają więcej niż jednego pełnego cyklu ładowania dziennie, inni używają mniej. To zależy od tego, jak często i w jaki sposób  korzystasz z telefonu.

Producenci baterii twierdzą, że po około 400 cyklach pojemność baterii telefonu spada o 20%. Będzie w stanie zgromadzić tylko 80% energii, którą pierwotnie magazynowała i jej efektywność będzie się obniżać wraz z dodatkowymi cyklami ładowania. Rzeczywistość jest jednak taka, że ​​baterie telefonu prawdopodobnie ulegają szybszemu zużyciu. Eksperci twierdzą, że niektóre telefony osiągają ten dwudziestoprocentowy punkt degradacji po zaledwie 100 cyklach ładowania. Żeby było jasne, bateria telefonu nie przestaje ulegać degradacji po 400 cyklach. Ta liczba 400 cykli / 20% ma dać wyobrażenie o tempie zużycia.

Jeśli możesz zmniejszyć ilość cykli ładowania, możesz przedłużyć jej żywotność. Zasadniczo im mniej razy rozładujesz i naładujesz akumulator, tym dłużej będzie on prawidłowo funkcjonował. Problem polega na tym, że kupiłeś telefon, aby z niego korzystać. Trzeba zrównoważyć oszczędność żywotności baterii z częstotliwością użycia smartfona.

 

Unikaj ekstremalnych upałów i zimna

Jeśli twój telefon będzie bardzo gorący lub bardzo zimny może obciążyć baterię i skrócić jej żywotność. Pozostawienie go w samochodzie byłoby prawdopodobnie najgorszym błędem z możliwych, jeśli jest gorąco i słonecznie na zewnątrz lub poniżej zera zimą.

 

Unikaj szybkiego ładowania

Szybki ładowanie telefonu obciąża baterię. Jeśli nie jest to naprawdę potrzebne, unikaj szybkiego ładowania.

Im wolniej ładujesz baterię, tym lepiej, więc jeśli nie masz nic przeciwko powolnemu ładowaniu przez noc, wybierz tą opcję. Ładowanie telefonu z komputera, a także niektórych inteligentnych wtyczek może ograniczyć prąd w telefonie, spowalniając szybkość ładowania.

Unikaj rozładowywania baterii telefonu do 0% lub ładowania do 100%

Starsze typy akumulatorów miały „pamięć akumulatorów”. Jeśli nie naładowałeś ich do pełna i nie rozładowałeś ich do zera, „zapamiętał” i zmniejszył swój użyteczny zasięg. Ich żywotność była lepsza, jeśli bateria była całkowicie rozładowana i całkowicie naładowana.

Nowsze baterie telefonu działają w inny sposób, najlepiej utrzymywać poziom naładowania pomiędzy 20% a 90% pojemności.

 

Naładuj swój telefon do 50% w celu długotrwałego przechowywania

Najzdrowsze ładowanie baterii litowo-jonowej wydaje się wynosić około 50%. Jeśli zamierzasz przechowywać telefon przez dłuższy czas, naładuj go do 50%, zanim wyłączysz i zapiszesz. Jest to łatwiejsze dla akumulatora niż ładowanie go do 100% lub wyładowanie go do 0% przed przechowywaniem.

Nawiasem mówiąc, bateria nadal się zużywa i rozładowuje, jeśli telefon jest wyłączony i nie jest w ogóle używany. Ta generacja baterii została zaprojektowana do użytku.

 

Zmniejsz jasność ekranu

Ekran smartfona to element, który zwykle zużywa najwięcej baterii. Zmniejszenie jasności ekranu pozwoli zaoszczędzić energię. Korzystanie z automatycznej jasności prawdopodobnie oszczędza baterię większości ludzi, automatycznie zmniejszając jasność ekranu, gdy jest mniej światła, chociaż wymaga to więcej pracy dla czujnika światła.

Tym, co naprawdę oszczędzałoby najwięcej baterii w tym obszarze, byłoby ręczne i dość obsesyjne zarządzanie nimi.

 

Zmniejsz limit czasu ekranu (automatyczna blokada)

Jeśli pozostawisz ekran włączony bez korzystania z niego, automatycznie wyłączy się on po pewnym czasie, zwykle jednej lub dwóch minutach. Możesz oszczędzać energię, skracając czas oczekiwania ekranu (np. Auto-Lock na iPhone’ach).

 

Wybierz ciemny motyw

Ciemniejsze kolory zużywają znacznie mniej energii niż jasne, takie jak biały. Wybór ciemnego motywu dla telefonu w przypadku ekranów OLED lub AMOLED, może oszczędzać energię. Jeśli Twój ekran nie ma ekranu OLED – obejmuje to wszystkie iPhone’y sprzed iPhone’a X – ciemny motyw nie zrobi różnicy.

 

Poszukaj aplikacji, które marnują baterię

Przejrzyj ustawienia baterii pod kątem aplikacji, które zużywają nieproporcjonalnie dużo energii i usuń, wyłącz lub ogranicz uprawnienia, jeśli to możliwe. W przypadku aplikacji, których chcesz nadal używać, możesz ograniczyć niepotrzebne uprawnienia. Istnieją również „lekkie” wersje niektórych popularnych aplikacji, które zazwyczaj zajmują mniej miejsca, zużywają mniej danych i mogą zużywać mniej energii. Facebook Messenger Light jest jednym z przykładów.

 

Włącz tryb oszczędzania energii

Twój telefon ma jeden lub więcej trybów oszczędzania energii. Ograniczają one wydajność procesora (i innych funkcji). Rozważ ich użycie. Otrzymasz niższą wydajność, ale lepszą żywotność baterii.

 

Zarządzaj sygnałami

Możesz wyłączyć rzadko używane sygnały takie jak GPS, Bluetooth i NFC jeśli z nich nie korzystasz.

Rzeczą, o której należy pomyśleć w odniesieniu do sygnałów, jest to, że im słabszy jest sygnał sieci komórkowej lub Wi-Fi, tym więcej mocy potrzebuje telefon. Aby uzyskać dostęp do danych komórkowych lub Wi-Fi, telefon musi zarówno odbierać, jak i wysyłać informacje. Jeśli nie otrzymujesz silnego sygnału oznacza to, że Twój telefon musi wzmocnić własny sygnał, aby dotrzeć do odległej wieży komórkowej lub routera WiFi, zużywając więcej energii.

Jeśli Twoja sypialnia ma silny sygnał komórkowy, ale słaby sygnał WiFi, możesz zaoszczędzić energię na korzystanie z danych komórkowych zamiast WiFi. Podobnie, jeśli masz silny sygnał WiFi, ale słaby sygnał komórkowy, lepiej trzymać się WiFi.

Jeśli jesteś poza zasięgiem sieci komórkowej i Wi-Fi, włącz tryb samolotowy. Smartfony zawsze szukają sygnałów komórkowych i Wi-Fi, jeśli ich nie mają. Jeśli żaden sygnał nie jest dostępny, Twój telefon będzie go stale szukał.

 

Autor: PaG